×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
8. decembris, 2014
Drukāt

Jaunaudzēm nedod pabalstu (5)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Eiropas Komisija  pagaidām neakceptē Lauku attīstības programmā no Latvijas puses plānoto pasākumu – atbalstu jaunaudžu kopšanai.

Pēc informācijas no Zemkopības ministrijas, šis pasākums varētu tikt akceptēts, ja termina “kopšana” vietā tiktu lietots vārds “retināšana”. Tāpat Eiropas Komisija uzturot spēkā prasību, ka kopšanu, tas ir, retināšanu, vienai audzei vienā atbalsta periodā nevarēšot piešķirt biežāk kā vienu vai divas reizes.

Ne meža īpašnieki, ne kokrūpnieki par to nepriecājas – nekoptai audzei krāja ciršanas vecumā noteikti būs krietni mazāka. Arnis Muižnieks, Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs: “Meža nozare izvirzījusi sasniedzamos mērķus un jaunaudžu kopšana ir viens no instrumentiem, ar kuriem to panākt. Nav jau runa par to, ka kāds vēlētos nopelnīt. Vispirms meža īpašnieks investē naudu un tad saņem atpakaļ 50 – 60% no ieguldītā. Lauku atbalsta programmā meža īpašniekiem šis ir vienīgais pasākums. Meža īpašnieki nav tik privileģēti, lai saņemtu atbalstu tikai par to, ka viņiem pieder mežs. Bet mežs līdz pirmajai ražai jāaudzē gadu desmitus, tāpēc šāds atbalsts ir ļoti svarīgs.”

Pēdējā informācija no Briseles liecina, ka atbalsts tomēr būs, tikai mainīsies nosacījumi.

Netiks ņemta vērā Latvijas vēlme vairākkārt atbalstīt jaunaudžu kopšanu vietās, kur izmantots augstvērtīgs selekcionēts stādmateriāls. Un jaunaudzes kopšana atbalsta periodā tiks atbalstīta tikai vienu vai divas reizes, pirms katras no tām uzrakstot meža apsaimniekošanas plānu.

A. Muižnieks: “Attiecībā uz pasākumiem par neproduktīvo audžu – baltalkšņu un blīzgnu – nomaiņu var sanākt tā, ka pasākums uz papīra ir, bet reāli uz to neviens nepiesakās.”

No 2009. gada, kad meža īpašnieki iemācījās apgūt Eiropas projektus, privātajos mežos izkopti 126 000 ha. Pēdējos gados izkopto jaunaudžu apjoms strauji aug.

Šajā lauku atbalsta periodā jaunaudžu kopšanai un neproduktīvo audžu nomaiņai ir plānots piešķirt 23 miljonus eiro. Skaidrība par nosacījumiem naudas apgūšanā gaidāma pavasarī.

Mežsaimnieku apvienības “Krāslava” valdes priekšsēdētājs Valērijs Drozdovs uzskata, ka izmaiņas meža kopšanas pabalsta saņemšanā daļai meža īpašnieku var likt nolaist spārnus. V. Drozdovs: “Ja notiek sliktākais un jaunaudžu kopšanai naudu nedos, mēs atgriezīsimies tuvu tādam stāvoklim, kāds bija pirms gadiem sešiem. Bet šobrīd meža īpašnieki ir sarosījušies un cenšas apgūt vēl pēdējo naudiņu no jau pagājušā atbalsta perioda. Lai līdz rudenim visu paspētu, jāsāk jau ziemā, jo aprīlī divu metru garās jaunaudzēs ar krūmgriezi strādāt nedrīkst.”

Meža īpašnieku biedrības “Meža konsultants” vadītāja Sigita Vaivade gan ir pārliecināta, ka Zemkopības ministrijas ierēdņi ir pietiekami profesionāli un pieredzējuši, lai pārliecinātu Briseles ierēdņus. S. Vaivade: “Mums visās sapulcēs solīja – būs jums atbalsts meža kopšanai! Lai nu tagad cīnās.”

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Uz doto brīdi cenas nav galīgi nekādas, tik cik kādreiz maksāja latos, tik tagad maksā eiro, atrēķinot samaksu par zāgēšanu, izvešanu, transportēšanu, iedzīvotāju ienākuma nodokli, atjaunošanu, kopšanu iebrauc pamatīgos mīnusos. Padomājiet cik gadus ir nepieciešams, lai izaudzētu mežu. Tas nav tikai mežsaimniecībā, tas pats ir lauksaimniecībā, kādam tas ir ļooti izdevīgi……. Pelna pārpircēji spekulanti.

  2. “…aprīlī divu metru garās jaunaudzēs ar krūmgriezi strādāt nedrīkst”.
    Kāpēc? Un ar ko drīkst?

  3. Ja jau auzdes izkopj, tad arī pēc tam tās jāatzaro. Priekš kam vajadzīgi -“ecešu meži”? Vai tik audzes masa gala beigās būs svarīgākā ? Un kura koksne ir izturīgāka? Vai tā, kas augusi saspiestos apstākļos bez kopšanas, vai tā kurai pietiekami liela augšanas telpa?

  4. Nu jaa, beerni nau kopjami un ilgaudziigi. tie izaug viens divi, taa kaa tur pabalstus nevajaga, iztieciet kaa gribat.

  5. Pareizi ir – jāsauc lietas īstajos vārdos. Retināšanu negrib saukt par retināšanu.

Draugiem Facebook Twitter Google+