×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.2°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
3. novembris, 2016
Drukāt

Jaundarbi un starptautiskas zvaigznes jaunās mūzikas festivālā “Arēna”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kamermūzikas grupa "Musique Nouvelle".

No 8. līdz 12. novembrim Rīgā un Liepājā norisināsies jaunās mūzikas festivāls “Arēna”. Šogad, svinot jau piecpadsmito jubileju, festivāls aicina novērtēt īpaši krāšņu programmu, kurā piedalīsies pasaules līmeņa zvaigznes.

“Festivāla moto ir “Saklausi nākotni!” ietver galveno festivāla ideju un mērķi – rādīt mūsdienu mūzikas dažādību visā tās krāšņumā, veicinot jaunas mūzikas tapšanu, atskaņošanu un dokumentēšanu,” stāsta festivāla direktore Antra Dreģe. Jaunās mūzikas festivāls “Arēna” norisinās kopš 2002. gada ik rudeni, pulcējot jaunās mūzikas komponistus, atskaņotājmāksliniekus un klausītājus no dažādām pasaules valstīm.

15. gadskārtā festivālu atklās viens no ziemeļvalstu vadošajiem mūsdienu mūzikas ansambļiem “BIT 20” no Norvēģijas diriģenta Rolfa Guptas vadībā. Viņi atskaņo visplašāko mūsdienu mūzikas repertuāru. Ansambļa mērķis ir padarīt mūsdienu mūzikas sarežģīto valodu saprotamu un pieejamu visplašākajai publikai.

Koncerta īpašais viesis būs mūsdienu mūzikas leģenda, slovēņu izcelsmes franču avangarda komponists un trombonists Vinko Globokars, kurš spēlēs un diriģēs savu skaņdarbu. V. Globokars savos darbos izmanto netradicionālas un paplašinātas tehnikas. Viņa mūzikā nozīmīgu vietu ieņem spontanitāte un radošums, bieži ietverot arī improvizāciju, tomēr viņa darbi ir maz zināmi ārpus eksperimentālās mūzikas aprindām. “BIT 20” atskaņos arī latviešu komponistu Santas Bušas, Gundegas Šmites un Andra Dzenīša skaņdarbu pasaules pirmatskaņojumus.

Festivālā Rīgas Reformātu baznīcā uzstāsies poļu–vācu izcelsmes britu māksliniece, pianiste un dzejniece Heloīze Palmere. Viņas programmas “In love with liberty” (“Iemīlēties brīvībā”) tapšanu iedvesmojis Brīvības piemineklis Rīgā, turklāt kā viens no skaņdarbiem koncertā iekļauts arī latviešu komponistes Santas Ratnieces skaņdarba pasaules pirmatskaņojums. Koncerts būs multimediāls un multisensitīvs solo priekšnesums par visvērtīgāko cilvēka aktivitāšu objektu – brīvību.

Tās pašas dienas vakarā turpat Reformātu baznīcā varēsim baudīt beļģu kamermūzikas grupas “Musiques Nouvelles” sniegumu. Tā būs smalka un personiska saruna stīgu kvarteta izpildījumā, kas iepazīstinās mūs ar beļģu komponista Žana Pola Desī, krievu izcelsmes beļģu autora Viktora Kisina un pazīstamākā latviešu komponista, šā gada jubilāra Pētera Vaska stīgu kvartetiem.

Rīgā, Kalnciema kvartālā, un Liepājā uzstāsies viens no ievērojamākajiem ansambļiem Portugālē – Lisabonas ģitāru kvartets “Lisbon Guitar Quartet”. Koncertā dzirdēsim skaņdarbus no viņu albuma “Prima Luce” – 21. gadsimtā sacerētus portugāļu komponistu darbus, tostarp pašu kvarteta dalībnieku rakstītas kompozīcijas.

Īpašs notikums festivālā būs bērnu operas “Kirana” uzvedums Rīgas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē. Lugas pamatā ir dažādu tautu mīti par pasaules radīšanu un četriem pasaules pirmelementiem – ūdeni, gaisu, zemi un uguni. Komponista un režisora Rubensa Zāras un horeogrāfa Agra Daņiļeviča vadībā nedēļas garumā uzvedums taps īpašās meistarklasēs. Tajās piedalījušies 10 – 15 gadus veci bērni no dažādām Latvijas mūzikas un mākslas skolām. Darbnīcās projekta dalībnieki paši veidos mūzikas instrumentus, mācīties tos spēlēt un gūs unikālu pieredzi, strādājot kopā ar operas komponistu, profesionāliem mūziķiem un horeogrāfu uz mūsdienīgi aprīkotas skatuves. Opera “Kirana” atzīta par vienu no 2014. gada inovatīvākajiem projektiem Eiropā un šobrīd ir ļoti pieprasīta daudzu Eiropas koncertzāļu un opernamu izglītojošajās programmās.

Festivāls noslēgsies klubā “Nemiers” netradicionālā klubu naktī. Te gaidāms muzikāls kokteilis, kurā akadēmiskās mūzikas īskoncerti dzīvā izpildījumā mīsies ar dīdžeju veidotu deju mūziku uz akadēmiskās mūzikas materiālu pamata. Notikumā piedalīsies dīdžeji – Toms Auniņš, Oriole un Platons Buravickis, kā arī klavieru kvarteta “Quadra” stīgu trio. “Pasaulē līdzīgi projekti notiek regulāri, tāpēc “Arēna”, popularizējot mūsdienu mūziku ārpus koncertzālēm, savā jubilejas izlaidumā ar šo formātu vēlas iepazīstināt arī Latvijas publiku,” tā A. Dreģe.

 

Varbūt noder!!

Koncerti

8. XI 19.00 Lielajā ģildē atklāšanas koncerts “Kaleidoskops Rīgā”, “BIT 20”

9. XI 18.30 Rīgas Reformātu baznīcā “In love with liberty”, Heolīze Palmere

9. XI 20.00 Rīgas Reformātu baznīcā Pēteris Vasks un “Musiques Nouvelles. Cordes Intimes”

10. XI 19.00 Rīgā, Kalnciema kvartālā, “Prima Luce” – Lisabonas ģitāru kvartets

12. XI 17.99 Liepājā, “Hotel Promenade”, “Prima Luce” – Lisabonas ģitāru kvartets

12. XI 17.00 Latvijas Jaunatnes teātrī bērnu opera “Kirana”

12. XI 17.00 klubā “Nemiers” noslēgums “Klubu nakts”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+