×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
9. maijs, 2012
Drukāt

Jaungulbenes pilī – klusums


jaungulbene2_ilze_ozola_20

Lasītājs Uldis Ozoliņš no Sējas novada Murjāņu pagasta interesējās, kas patlaban notiek ar Jaungulbenes muižas barona celto pili, kurā kādreiz ierīkoja arodskolu, kur zinības apguva topošie traktoristi, kombainieri, vēlāk meliorācijas tehnikas vadītāji un šoferi.


 

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Vidzemes reģionālā biroja inspektore Dace Ķibilda pili apsekoja šā gada sākumā. ”Bija redzams, ka nekādi darbi tur nenotiek, atsevišķi logi izsisti, durvis noslēgtas… Radās iespaids, ka jau ilgāku laiku pili neatjauno.” Jēkabs Indričevs, kurš patlaban uzrauga pili, kopj parku, teic, ka pils nonākusi privātīpašnieka valdījumā. Bijusi iecere izveidot tūrisma atpūtas centru ar muzeju, taču krīzes dēļ darbi apsīkuši. Pils aizslēgta, to no iekšpuses nevarot apskatīt, toties varot papriecāties par parku, apkārtējām celtnēm.

 

Jaungulbene_Ilze_Ozola_20

Šī pils ir unikāls kultūrvēstures objekts. Muižas apbūves greznākā ēka celta ap 1878. gadu angļu neogotikas stilā. 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā, to pārbūvējot, likvidētas gotikas formas un pilij piešķirtas romāņu neorenesanses stila iezīmes. Torņa fasādē redzams īpašnieku fon Tranzē-Rozeneku ģerbonis. Muižas parkā, kura veidošana sākta 1879. gadā, ir vairākas mazās arhitektūras formas – Bitītes māja, Velna vārti (leģenda vēstī, ka barons aicinājis kādu, kurš gadu dzīvotu savrupi, nemazgātos, neskūtos un viņam nāktos ikreiz baronam atvērt un aizvērt velna vārtus, taču viņš tiktu ēdināts no barona galda un beigās iegūtu brīvlaišanu, bet neviens to neesot izturējis), ceļa rādītājs, obelisks u. c. Apskatāms saimniecības un dzīvojamo ēku komplekss – pārvaldnieka māja, kalpu mājas, staļļi, manēža, saimniecības ēka ar pagrabu, ugunsdzēsēju māja, kalēja māja, kapela (tag. luterāņu baznīca) u. c.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+