×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
3. februāris, 2012
Drukāt

Jauni cilvēki neplāno bērnus agrāk par 26 gadiem

bernins_ar_mammu

Jauni cilvēki neplāno bērnus agrāk par 26 gadiem, liecina pētījums par iedzīvotāju reproduktīvo veselību, ar kuru piektdien iepazīstināja Saeimā notiekošajā konferencē par demogrāfiju.

Pēdējos gados veiktajos pētījumos arvien vairāk jauniešu atbild – esmu pārāk jauna, lai radītu bērnus, konferences dalībniekiem pastāstīja Rīgas Stradiņa universitātes lektore Anda Karnīte.

Pētījums atklāja, ka vairākums vēlētos vienu vai divus bērnus, bet trīs un vairāk bērnu – ceturtā daļa aptaujāto. “Mūsu kā valsts atbildība ir izdomāt, kā veicināt, lai šī vēlme arī izpildītos,” norādīja pētniece.

Tāpat pētījumā noskaidrots, ka jaunieši liberāli izturas pret nereģistrētām partnerattiecībām, uzskatot reģistrāciju par nevajadzīgu procedūru un papildu apgrūtinājumu, piemēram, laulību šķirot.

Aptauja arī parādījusi, ka jauniešiem ir izveidojies priekšstats par agru dzimumattiecību sākšanu, dažkārt minot pat 13 un 14 gadu vecumu. Vēlamais vecums jauniešu pašu izpratnē ir aptuveni 16–17 gadu, tomēr daļa pētījuma dalībnieku sevi, klasesbiedrus, māsas, brāļus un draugus arī šajā vecuma grupā vērtējuši kā bērnišķīgus un dzimumattiecību sākšanu praktiski saista ar 19 un 20 gadu sasniegšanu.

“Tika uzdots jautājums, cik gadu vecumā jūs sākāt dzimumdzīvi, tas saglabājas stabili kopš 2003.gada – tie ir 17 gadi. Ja atceramies, cik gadu ir sievietei, kad viņa dzemdē pirmo bērniņu, tad varam aprēķināt, ka ir desmit gadu attiecību izmēģināšanai. Valstij ir jārūpējas, kamēr cilvēks nostabilizējas, lai tas būtu veselīgi un droši un nekaitētu reproduktīvajai veselībai,” komentēja Karnīte.

Pētījuma rezultāti iegūti padziļinātajās intervijās ar jauniešiem vecumā no 15 līdz 25 gadiem.

Saeimā piektdien notiek konference “Demogrāfija un reproduktīvā veselība. Risinājumi un nākotnes izaicinājumi”. Pasākumu kopā ar Latvijas Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociāciju “Papardes zieds” rīko Saeimas priekšsēdētāja.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+