×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
26. augusts, 2014
Drukāt

Atstarojošas vestes – tagad daudzviet obligātas (5)

Foto - Atis JansonsFoto - Atis Jansons

Ministru kabinets pieņēmis izmaiņas satiksmes noteikumos, kuras paredz īpašas vestes (vai cita apģērba, kurā ir gaismu atstarojoši elementi) obligātu lietošanu ne tikai ārpus apdzīvotām vietām, bet arī pilsētu ielās, kurās nav ietvju un apgaismojums nav “pietiekams un vienmērīgs”.

Nav šaubu – bojā gājušu gājēju mums pārāk daudz. Nav šaubu – jebkurš pasākums, kas kaut vienu šādu negadījumu spēj novērst, ir vajadzīgs. Tā pagājušajā nedēļā Ceļu satiksmes drošības padomes (CSDP) sēdē teica ministrs un padomes priekšsēdētājs Anrijs Matīss, dažus kritiski noskaņotos debatētājus apklusinādams. Lēmums ir pieņemts un stājas spēkā pēc izsludināšanas “Latvijas Vēstnesī”.

Bet debates bija. Un, paredzu, būs vēl. Jo lakoniskais formulējums ir atstājis vietu vairākām neskaidrībām un būtiskiem iebildumiem. Ne par ārpilsētas ceļiem, kur katram tumsas gājējam tiešām vajadzētu par savu redzamību šādi rūpēties, bet par pilsētu. Attēlā redzamajai dāmai, kura pēc ballītes vēlas nokļūt mājās no autobusa pieturas, teiksim, Bolderājā, turpmāk ir jāspēj somiņā iebāzt un staipīt līdzi vesti, jo ietvju te nav un ielas pavisam noteikti ir apgaismotas “nevienmērīgi”. Tas nekas, ka arī auto kustības te praktiski nav, ja ir, tad tā ir lēna, tas nekas, ka policijas vadība smaida un sola šādās vietās “nepiesieties”. Likums ta’ ir, un ne tikai šī meitene vēlas būt lojāla un jūtas neomulīgi, ja kaut formālas prasības neievēro. Bet nevēlas arī izskatīties visai komiski.

Vēl vienu interesantu, slidenu juridisku niansi ir pamanījis un CSDP sēdē publiskoja Viesturs Silenieks (Riteņbraucēju savienība). Labi, policija dāmu neaiztiks. Bet – 
ja nu kāda saskarsme ar auto gadīsies, juridiski, staigādama bez vestes, vainīga būs tieši viņa, jo slikta, neuzmanīga šofera advokāti jauno noteikumu prasību pilnīgi noteikti pratīs izmantot, “nevienmērīgu” apgaismojumu pavisam viegli atradīs gandrīz jebkurā Rīgas vietā. Tātad – jaunā prasība ir atbildības svārstu krietni vien aizšūpojusi uz mazaizsargāta gājēja pusi, dzelzs bruņās sēdošu braucēju demobilizējot. Nez vai tas vērtējams pozitīvi.

Šā vai tā – vestes vai pietiekami efektīvi atstarojoši elementi cita veida apģērbā nu daudzviet ir obligāti. Mēģināsim šo prasību ievērot.

Un nobeigumā – pēc “Latvijas Avīzes” ierosinājuma CSDP uzdeva CSDD organizēt karstas diskusijas izraisījušās Rīgas velojoslu ieviešanas gaitas apspriešanu un izvērtēšanu, iesaistot tajā padomes locekļus un citus pieaicinātus speciālistus, par secinājumiem ziņot nākamajā padomes sēdē. Arī mēs paši turpināsim sekot šai epopejai, kuras vājās vietas noteikti kļūs vēl redzamākas pēc 1. septembra. Jau tagad atbildam tiem mūsu lasītājiem, kuri pēc pagājušās nedēļas raksta jautāja – vai drīkst pa vienvirziena ielas velojoslu ar divriteni braukt abos virzienos. Nedrīkst – uz to norāda atļautā virziena bultiņas velojoslā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Es gribu redzēt kartes, kur skaitās nevienmērīgs apgaismojums. Nu tā – lai būtu skaidrība un nebūtu jāstrīdas ar citkārt tik tupajiem policistiem, kuriem neizgājis vēders un laicīgi neapmeklēts okulists radīs šķitamību, ka konkrētā vieta šodien nav pietiekami vienmērīga apgaismota. Pašvaldības tad vēlēšanās varētu cīnīties, kurš vairāk “melno” ielu apgaismo vienmērīgi.

 2. Šāda prasība ir tikai normāla. Veste daudz vietas somiņā neaizņem, bet, ja negribas vesti vilkt, ir citas iespējas kļūt redzamam. Nu nevajag tumsā staigāt tumšā apģērbā. Uzvelc jebkādu gaišu apģērba gabalu vai aksesuāru (piemēram, šalli, jostu, apavus, somiņu) un būsi autovadītājam pamanāms. Reiz tumsā braucu pa vienu no Pārdaugavas maģistrālajām ielām un manas mašīnas priekšā pēkšņi pāri ielai līgani lidoja balta somiņa. Tikai somiņa. Jo gājēja tumšās drēbēs nebija redzama nemaz. Ja nebūtu bijis šīs baltās somiņas, iznākums varēja būt ļoti nelāgs.

  • Prasība par atstarojošiem elementiem tumsā tiešām ir normāla. Bet esošā likuma redakcija ir …. maigi izsakoties, nepārdomāta, lai nesauktu lietas īstajos vārdos.

   • Redakcijas kāda nu kuru reizi sanāk, bet galvenā vaina ir likumsargu burtakalpībā jeb likuma prasību neelastīgā piemērošanā. Manuprāt, svarīgi par obligātu normu noteikt pašu ideju – gājēja/riteņbraucēja redzamību tumsā, bet līdzekļu izvēli atstāt viņu pašu ziņā. Vai tā ir veste, zeķes, cepure, lukturītis, balta kleita, bikses vai aptīts palags, galvenais, ka cilvēks tumsā ir ieraugāms. Bet pie mums jau vienmēr piesienas tikai burtam – ja rakstīts veste, tad neko citu likumsargs neatzīst.

 3. Pie mūsu veikalu plakanā piedāvājuma lielā mērā vainojama mūsu pirktspēja un konkurences trūkums.
  Ir gana jauki atstarojošie štrunti, kuri ir neuzkrītoši, varētu pat teikt – gaumīgi. Piemēram – jostas, kuras dienasgaismā izskatās pēc parasta aksesuāra, bet naktī spīd vareni.
  Ja ir iespējams – paskatiet ārzemju sporta veikalos, lēn-skrējēju nodaļās

Draugiem Facebook Twitter Google+