Pasaulē
Eiropa

Jauni statūti pēc skandāla: Zviedrijas Akadēmijas locekļiem ļaus atkāpties0


Arhīva foto – Nobela prēmijas pasniegšana.
Arhīva foto – Nobela prēmijas pasniegšana.
Foto – LETA/AFP

Zviedrijas Akadēmijai, kas piešķir Nobela prēmijas literatūrā, bet ir ieslīgusi seksuālas uzmākšanās skandāla radītā krīzē, tagad ir mainīti statūti, lai ļautu tās locekļiem atkāpties.

Zviedrijas karalis Kārlis XVI Gustavs, kurš ir akadēmijas patrons, ir apstiprinājis šīs statūtu izmaiņas saziņā ar akadēmiju, trešdienas vakarā paziņoja karaliskā pils.

Kopš 6.aprīļa seši akadēmijas locekļi, tai skaitā pastāvīgā sekretāre Sara Daniusa, ir paziņojuši, ka vairs nepiedalīsies tās darbībā. Kopumā pavisam astoņi akadēmijas locekļi vairs nav aktīvi.

Visi 18 Zviedrijas Akadēmijas locekļi tiek iecelti uz mūžu un līdz šim saglabāja savu statusu pat tad, ja vairs aktīvi nepiedalījās tās darbībā.

Pēc statūtu pārskatīšanas akadēmijas loceklis, kas grib atkāpties, var to izdarīt ar rakstisku atlūgumu.

Akadēmijas loceklis, kas nav piedalījies tās darbā vismaz divus gadus, tiks uzskatīts par aizgājušu no akadēmijas, pat ja šis loceklis nav oficiāli iesniedzis atlūgumu.

Karalis ir “sekojis nesenajai notikumu attīstībai ar lielām bažām”, teikts karaliskās pils paziņojumā, uzsverot nepieciešamību “atjaunot Zviedrijas Akadēmijas funkcionēšanas spēju un atjaunot uzticēšanos tai”.

Trīs akadēmijas locekļi Šells Espmarks, Klāss Estergrens un Pēters Englunds 6.aprīlī paziņoja par aiziešanu no tās pēc akadēmijas balsojuma, kurā netika savākts pietiekams balsu skaits Katarīnas Frostensones izslēgšanai no akadēmijas. Frostensones vīrs Žans Klods Arno tiek apsūdzēts seksuālā uzmācībā un Nobela prēmijas literatūrā laureātu vārdu noplūdināšanā.

12.aprīlī šī skandāla radītās krīzes dēļ par aiziešanu no akadēmijas paziņoja tās pastāvīgā sekretāre (vadītāja) Sara Daniusa un šajā skandālā iesaistītā akadēmijas locekle Katarīna Frostensone. Stokholmas Universitātes literatūras profesore Daniusa 2015.gadā kļuva par pirmo sievieti Zviedrijas Akadēmijas pastāvīgā sekretāra amatā.

28.aprīlī par aiziešanu ko akadēmijas paziņoja žurnāliste un rakstniece Sara Stridsberga. Vēl divas akadēmijas locekles Kerstina Ekmane un Lota Lotasa jau vairākus gadus ir atvaļinājumā.

Zviedrijas Akadēmija decembrī aizliedza Frostensones vīram Arno apmeklēt Nobela banketu pēc zviedru laikraksta “Dagens Nyheter” novembrī publicētiem 18 sieviešu apgalvojumiem, ka viņš tām seksuāli uzbrucis vai izvarojis.

Arno, kurš ir kāda Stokholmas kultūras centra vadītājs, noliedz, ka būtu veicis šādus uzbrukumus, kuri esot notikuši no 1996. līdz 2017.gadam.

Akadēmija ir pārtraukusi jebkādus sakarus ar Arno un grantu maksāšanu viņam, kā arī novembrī sākusi iekšēju izmeklēšanu, tajā izmantojot juristu firmas pakalpojumus.

Saistītie raksti

Frostensone tiek apsūdzēta noteikumu par interešu konfliktu pārkāpšanā, jo nebija izpaudusi to, ka viņa bija sava vīra vadītas izrāžu vietas līdzīpašniece, bet vīrs bija saņēmis finansējumu no akadēmijas.

Ir gaidāms, ka Zviedrijas Akadēmija piektdien paziņos par to, vai tā šī skandāla dēļ šogad atliks Nobela prēmijas literatūrā piešķiršanu.

LA.lv