Kultūra
Teātris un kino

Jaunības valdzinājumi pēc grāmatas motīviem0

Foto: Arturs Hinkins

27. un 28. februārī “Dirty Deal Teatro” pirmizrādi piedzīvos režisora Valtera Sīļa veidotā izrāde jeb “sonāte skatuvei četrrocīgi” ar nosaukumu “Pēc grāmatas motīviem”. Izrāde jauniešiem un pieaugušajiem stāstīs par pusmūža aktiera atmiņu izvērsumu, kur dažādās draudzības gan ar cilvēkiem, gan mākslas darbiem ietekmē viņa izvēles dzīves ritumā.

Draudzība starp diviem pavisam jauniem cilvēkiem ir ārkārtīgi īsa, taču atstāj iespaidu uz visu atlikušo dzīvi. Klejojot atmiņu lokos, izrādes galvenais varonis – aktieris – nonāk uz skatuves, kur izspēlē Tomasa Bernharda romānu “Noriets”. Romāna galvenie varoņi ir trīs pianisti, diviem no tiem šī draudzība izposta muzikālo karjeru. Šis impulss aktierim liek atcerēties jaunības valdzinājumus, bez kuriem tagadējā esība teātrī būtu neiespējama. Ko viņš atmiņās meklē? Vai meklējumi palīdzēs aktierim, kuram cīņa ar sevi ir daudz stiprāka par iespēju patverties mākslā?

Izrādes dramaturģiju radījis režisors Valters Sīlis, bet tās teksti veidoti kopā ar aktieriem – Jāni Kroni un Alisi Danovsku. Jānis Kronis rudenī ieguva “Spēlmaņu nakts 2017/2018” balvu kā Gada jaunais skatuves mākslinieks par lomām izrādē “Mežainis” Latvijas Nacionālajā teātrī (režisors V. Sīlis) un lomu izrādē “Lidojošais šķīvītis” “Dirty Deal Teatro”. Savukārt jaunā aktrise Alise Danovska spēlējusi gan Valmieras un Latvijas Nacionālajā teātrī, gan Jaunajā Rīgas teātrī un Ģertrūdes ielas teātrī. A. Danovska ieguvusi “Spēlmaņu nakts 2016/2017” balvu kā Gada labākā jaunā skatuves māksliniece par Ņinas Zarečnajas lomu izrādē “Kaija” (Nacionālais teātris), kā arī Līziņas un Matildes lomām izrādē “Pazudušais dēls” (Valmieras teātris).

Jaunajā izrādē tās veidotāji izmanto fragmentus no Tomasa Bernarda romāna “Noriets”, kā arī Franca Kafkas un Kārļa Skalbes darbu fragmentus. Režisors Valters Sīlis par izrādi stāsta: “Romāns “Noriets” vēsta par cilvēku, kurš, iespējams, pāragri ir nonācis vecumā un mēģina atrast iemeslu savām neveiksmēm, par sastapšanos ar ģenialitāti un draudzību, kas iznīcina. Tam pretstatā ir mans personiskais stāsts par tikšanos ar ģeniālu cilvēku jaunībā, kas noved pie sastapšanās ar mākslu un atstāj paliekošu iespaidu, ar ko jāsadzīvo visu turpmāko dzīvi.”

Režisors Valters Sīlis, kurš pamatā iestudē izrādes Latvijas Nacionālajā teātrī, DDT iestudējis vairākas izrādes: “Būt nacionālistam”, “Visi mani prezidenti” (nominācija “Spēlmaņu nakts” balvai 2011. gadā kā “Gada jaunajam skatuves māksliniekam”), kā arī J. Baloža izrādi “Nacionālais attīstības plāns”, par ko iegūta “Spēlmaņu nakts 2013” nominācija kategorijā “Gada latviešu autora darba iestudējums”.

Izrādes radošo komandu veido režisors V. Sīlis, scenogrāfs Uģis Bērziņš, skaņu mākslinieks Reinis Indāns, gaismu mākslinieks Jānis Sniķers.

LA.lv