Latvijā
Politika

Jaunieši no Latvijas aktīvi piedalās Kremļa propagandas nometnēs 23

Foto AFP/Scanpix/LETA

Arī šovasar vairāki jaunieši no Latvijas aktīvi piedalījušies divās Kremļa propagandas nometnēs – Krimā un Tatarstānā. Tur viņiem mācīts par kādreizējo PSRS diženumu, slavēta Krimas pievienošana Krievijai, apgūtas militārās zināšanas un arī kaujas prasmes. Vienā nometnē pat viesojies Vladimirs Putins. Uz šiem pasākumiem Latvijas jauniešus jau gadiem netraucēti vervē kāds bijušais desantnieks, kura priekšā pašmāju specdienesti, izrādās, bezspēcīgi, vēstīja “TV3 Ziņas”.

“Samantas smaids” – tāds nosaukums dots Krievijas propagandas nometnei Krimā. Samanta Rīda Smita bija amerikāņu skolniece un miera aktīviste no Menas štata, kas kļuva slavena ASV un PSRS, Aukstā kara laikā. 1982. gadā Smita nosūtīja PSRS līderim Andropovam un saņēma arī personīgu atbildes vēstuli, kurā bija izteikts aicinājums apmeklēt Padomju savienību, ko viņa arī pieņēma.Meitene gan mira traģiskā nāvē lidmašīnas katastrofā 13 gadu vecumā, bet viņas vārdu Kremļa propagandas mašīna izmanto, lai radītu iespaidu, ka Krimas okupāciju leģitimizē citas valstis.

Nometnes atklāšanas ceremonijā starp tā sauktās Doņeckas tautas republikas, Krievijas, Itālijas, Austrālijas citu valstu karogiem, kāds jaunietis nesa arī Latvijas karogu.
Ārpolitikas eksperts Andris Kudors uzsver, ka šis ir izmisīgs mēģinājums radīt iespaidu, ka Krievijai ir draugi arī ārpus tās robežām:” Tā sauktā Doņeckas tautas republika meklē starptautisko atzīšanu. Protams, neveiksmīgi. Latvijas karogs ir mēģinājums parādīt, ka ir valstis no NATO, kas brauc, atzīst. Tā ir viltus ziņa. Lai kas bija aizbraucis, nevar uzskatīt par valsts delegāciju. Arī tas, ka pasākums saucās “Samantas smaids” ir zīmīgi. Doņeckas republika lieto Aukstā kara publiskas metodes situācijā, kad ir nulles iespējas pievērst ASV uzmanību Doņcekas republikai.”

Nometnes augsto statusu iezīmēja Vladimira Putina vizīte. Ģērbies vasarīgā t-kreklā viņš runājās ar bērniem. Īpaši spilgta ir šī Krievijas sabiedriskajā televīzijā pārraidītā epizode, kurā Putins ieskicē, viņaprāt, ideāla žurnālista aprises, ko jauniešiem vērts likt aiz auss.

Saistītie raksti

Vairākus gados uz Krievijas organizēto politiski militāro nometni “Sojuz” regulāri devušies jaunieši no Latvijas, kurus dalībai tajā savervējis bijušais padomju desantnieks Sergejs Īvāns. Internetā atrodami video arī no šī gada nometnes Tatarstānā, kur pārstāvēta arī Latvija. Bērni trenējas mest nažus mērķī, tiek ideoloģiski apmācīti par Krievijas un PSRS varenību, gluži kā mantru skaita šo šīs dziesmas pantus.

Šī pasākuma kurators no Latvijas Sergejs Īvāns kritizē Latvijas valdību, un sūdzas par līdzekļu trūkumu. Īvāns netraucēti un atklāti sadarbojas ar Krievijas propagandas pārstāvjiem jau daudzus gadus. Drošības dienesti Latvijā ir bezspēcīgi. Jau pērn Drošības policija atzinusi – nometņu saturs un ideoloģija var būt pretrunā ar Latvijas nacionālās drošības interesēm, Latvijas skolēnu piedalīšanās nav atbalstāma. Tomēr spēkā esošais tiesiskais regulējums neaizliedz piedalīties tādās nometnēs.

LA.lv