×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
10. novembris, 2012
Drukāt

Jaunieši paraksta deklarāciju par vecuma paaugstināšanu alkohola iegādei

Foto-LETAFoto-LETA

Jaunatnes atturības federācijas, Latvijas Universitātes (LU) Atturības un veselības izglītības veicināšanas biedrība, kā arī Eiropas jauniešu organizācija “Active – Friendship, Sobriety and Peace” 10.novembrī parakstīja deklarāciju ar mērķi aicināt Saeimu paaugstināt alkohola iegādes un lietošanas vecuma ierobežojumu līdz 21 gadam.

Deklarācijā norādīts, ka Saeimai ir jāveic grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā un Administratīvo pārkāpumu kodeksā. Deklarāciju pieņēma Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs un Saeimas deputāts Arvils Ašeradens (V).

Organizāciju pārstāvji norādīja uz to, ka cilvēku smadzenes turpina attīstīties līdz 23 – 25 gadu vecumam, un līdz šim vecumam radītie alkohola bojājumi ir daudz nozīmīgāki nekā pieaugušiem cilvēkiem. Kā paskaidrots deklarācijā, pētījumi par situāciju Latvijā liecina, ka 31% skolēnu alkoholu ir lietojuši vairāk nekā 40 reižu, tikmēr 38% aptaujāto jauniešu alkoholu pēdējo 30 dienu laikā pirms aptaujas ir lietojuši piecas un vairāk alkohola devas. Tāpat pērn no 67 792 izsaukumiem 28 728 traumu un saindēšanos ir saistītas ar alkohola lietošanu.

Deklarācijā tiek uzsvērta nepieciešamība pēc alkohola reklāmas aizlieguma, alkohola pārdošanas tikai specializētos veikalos, kā tas ir Skandināvijas valstīs, kā arī ir vajadzīga obligāta ikviena pircēja personu apliecinoša dokumenta nepieciešamība.

Kā pastāstīja LU Atturības un veselības izglītības veicināšanas biedrības pārstāvis Raivis Ieviņš, šāda iniciatīva radās, vērtējot Skandināvijas valstu pieredzi, kā arī piedaloties projektā ārzemēs, kura laikā bija iespēja tikties ar Eiropas parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu, kurš izteica atbalstu šai idejai. Tāpat iniciatīva tika publicēta portālā “www.manabalss.lv”, kā arī sadarbībā ar LU Juridisko fakultāti tika izstrādāti atbilstoši likuma grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā un Administratīvo pārkāpumu kodeksā.

Tika sākta arī parakstu vākšana, un šo ideju līdz šim ir atbalstījuši vairāk nekā 1000 cilvēku.

Ašaradens klātesošajiem stāstīja, ka ne tikai Latvijas Ārstu biedrību, bet arī sabiedrību kopumā ir satraucis vispārējais veselības stāvoklis, sevišķi attiecībā uz jaunatnes alkohola problēmām. Viņš apstiprināja, ka izsaukumu skaits šī gada sākumā, lai glābtu jauniešus vecumā no 13 līdz 18 gadiem, ir ļoti augsts, un gandrīz puse no izsaukumiem ir saistīti ar alkohola radītām traumām.

Tāpat deputāts minēja, ka veiktajās aptaujās tika noskaidrots, ka teju 77% jauniešu vecumā līdz 18 gadiem nav grūtību iegādāties alkoholu.

Kā ziņots, Saeima 1.novembrī nodeva izskatīšanai komisijās grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz pienākumu personām vecumā no 18 līdz 25 gadiem, iegādājoties alkoholiskos dzērienus, bez pārdevēja uzaicinājuma uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Ierosinātie grozījumi paredz aizliegt pārdot alkoholu, ja pircējs nevarēs apliecināt savu vecumu.

Likuma grozījumi paredz arī to, ka pēc mazumtirgotāja vai uzraudzības un kontroles iestādes pieprasījuma jebkura pircēja pienākums ir apliecināt savu vecumu, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Tāpat būs noteikts aizliegums pārdot alkoholu valsts un pašvaldību iestādēs, pienākumu to tirgot atsevišķi norobežotā nodaļā, noteikt sankcijas par nelikumīgu alkohola apriti īpašumā, kā arī pastiprināt sankcijas par atkārtotu nepilngadīgā iesaistīšanu un novešanu līdz dzēruma stāvoklim.

Ierosinātie grozījumi paredz ierīkot videonovērošanu lielveikalu alkoholisko dzērienu nodaļās. Par pārkāpumiem attiecīgi grozījumi paredzēti arī Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kuri šodien arī tika nodoti izskatīšanai komisijās. Paredzētas arī sankcijas nepilngadīgajiem par alkohola iegādi un starpnieka izmantošanu, kā arī sankcijas par alkohola lietošanu izglītības iestādes telpās un teritorijā.

Ašeradens norādīja, ka likuma grozījumi Saeimas komisijās tiks skatīti otrdien, 13.novembrī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+