Ekonomika
Darbs

Jauniešiem darbs būs pavasarī 16


Izglītības un zinātnes ministrijā 7. decembrī atklāja Eiropas Solidaritātes korpusa interneta platformu, kurā jauniešiem vecumā no 17 līdz 30 gadiem ir iespēja pieteikties visdažādākajām brīvprātīgā darba iespējām.
Izglītības un zinātnes ministrijā 7. decembrī atklāja Eiropas Solidaritātes korpusa interneta platformu, kurā jauniešiem vecumā no 17 līdz 30 gadiem ir iespēja pieteikties visdažādākajām brīvprātīgā darba iespējām.
Foto – Ieva Makare/LETA

Pašā gada izskaņā Vecajā kontinentā tika sākta jauna iniciatīva – Eiropas Solidaritātes korpuss. Tam var pieteikties jaunieši vecumā no 18 līdz 30 gadiem un pēcāk sniegt nozīmīgu ieguldījumu visā Eiropas Savienības sabiedrībā, iegūt nenovērtējamu pieredzi un apgūt vērtīgas prasmes savas karjeras sākumā.

Vispirms jaunieši, tad – organizācijas

Eiropas Solidaritātes korpusa dalībniekiem būs iespēja iesaistīties kādā brīvprātīgā darba, stažēšanās, māceklības vai darba projektā, kas ilgtu divus līdz 12 mēnešus. Decembrī tika atvērta jauniešu pieteikšanās, turklāt šobrīd kopumā no visa kontinenta reģistrējušies jau vairāk nekā 22 000 cilvēku, kamēr no Latvijas tie ir nedaudz virs 200.

Savukārt ap pavasari šai iniciatīvai pieteiksies jau organizācijas, kas izveidotajā datubāzē varēs meklēt un izraudzīties jauniešus saviem projektiem. Eiropas Komisija aicinās organizācijas pieteikties uz finansējumu vai citu atbalstu projektiem, kas atbilst Eiropas Solidaritātes korpusa principiem. Kad projekti būs apstiprināti, šīs organizācijas varēs piekļūt datubāzei, lai izvēlētos vislabāk piemērotos jauniešus.

Visas organizācijas tiks pārbaudītas, un tikai tad tās saņems atļauju vadīt Eiropas Solidaritātes korpusa projektus un drīkstēs nolīgt jauniešus.

Eiropas Solidaritātes korpusa ietvaros jaunieši varēs iesaistīties tādās jomās kā izglītība, veselības aprūpe, sociālā integrācija, palīdzība pārtikas piegādē, patversmju izbūve, migrantu un bēgļu uzņemšana, vides aizsardzība, dabas katastrofu novēršana.

Kā iepazīšanās portāls

“Pēdējo desmit gadu laikā ir jūtami pieaugusi jauniešu mobilitāte. Mūsdienu jaunietis ir drosmīgs un brīvs doties praksē vai brīvprātīgā darbā uz citu valsti. Viņš ir uz izziņu vērsts, vēlas pieredzēt ko jaunu,” saka Latvijas nevalstiskās organizācijas LAPAS vadītāja Inese Vaivare, kura gan vienlaikus norāda arī uz augsto bezdarba līmeni starp Eiropas jauniešiem. “Šā iemesla dēļ viņi novērtē iespēju doties praksē uz ārvalstīm.”

“Jauniešiem Eiropā pieejamas dažādas programmas – apmaiņa, prakse, brīvprātīgais darbs, bet organizācijām ir pieejami dažādi finansējumu veidi. Eiropas Solidaritātes korpuss būs kā platforma, kur tas viss tiks integrēts,” teic Inese.

LAPAS ir ļoti pieredzējusi brīvprātīgo jauniešu uzņemšanā, taču Eiropas Solidaritātes korpuss dos iespēju šajā lauciņā darboties arī organizācijām, kas iepriekš nav tikušas pie tik lielas teikšanas.

Vaivare uzskata, ka šādu vienotu platformu ir vieglāk popularizēt un tā ir atvērta arī jauniešiem, kuri nemācās augstskolās un iepriekš nav bijuši tik aktīvi.

“Viņiem tā ir iespēja aizbraukt uz citu valsti, tur padzīvot un iedvesmoties. Jaunieši ir iedvesmojušies, piemēram, no atkritumu šķirošanas Zviedrijā, un to pašu viņi sāk darīt, kad atgriežas Latvijā. Dzīvot ārzemēs jaunietim ir milzīgs ieguvums. Šobrīd dzīvojam pasaulē, kurā ir milzīga mobilitāte, un tas ir jāizmanto,” uzsver Vaivare.

Tā kā Eiropas Solidaritātes korpuss tiek īstenots visā kontinentā, Latvijas jauniešiem jārēķinās ar lielu konkurenci, jo uz vietu kādā no projektiem pretendē cilvēki no visa reģiona. “Tāpēc labāk pieteikties savlaicīgi. Tas ir kā iepazīšanās portāls, kur vēlāk tiksi sapazīstināts ar sev atbilstošākajām organizācijām.”


Lorem ipsum
FOTO: Leta

Eiropas Solidaritātes korpusam ir liels potenciāls

Krišjānis Liepa ir viens no Latvijas jauniešiem, kurš pieteicies Eiropas Solidaritātes korpusam. Viņam kontinenta brīvprātīgā darba projektos jau ir vairāku gadu pieredze, turklāt pašlaik viņš organizācijā “Esi labs!” darbojas kā brīvprātīgais projektu vadītājs. Krišjānis Eiropas Solidaritātes korpusam pieteicies pāris dienu pēc reģistrācijas sākuma, jo viņš uzskata, ka tas ir vienīgais veids, kā noskaidrot, cik veiksmīgi darbosies šāda iniciatīva.

“Eiropas Solidaritātes korpusā joprojām ir daudz neskaidrību. Koncepts ir ļoti atbalstāms – 100 000 brīvprātīgo pozīciju un darbavietu Eiropas jauniešiem līdz 2020. gadam projektos, kas paredzēti, lai uzlabotu sabiedrības labklājību un kontinenta kopējo vienotību. Darbojoties Eiropas Savienības Humanitārās palīdzības brīvprātīgo iniciatīvā, ne reizi vien apspriedām jautājumu par to, cik ētiski ir koncentrēties uz krīzēm dienvidos, kamēr Eiropas iekšienē aug arvien nozīmīgāka sociālā krīze. Tāpēc Eiropas Solidaritātes korpuss ir radīts kā viens no šīs krīzes risinājumiem,” izsakās Krišjānis. “Atšķirībā no Eiropas brīvprātīgā darba šajā iniciatīvā ļauts iesaistīties ne tikai nevalstiskām organizācijām, bet arī privātiem uzņēmumiem – tik ilgi, kamēr projekts veicina pilsonības un solidaritātes sajūtu. Nepietiekamas uzraudzības gadījumā šāda iniciatīva gan var tikt izmantota kā lēta, Eiropas Savienības apmaksāta, darbaspēka ieguves avots.”

“Mazliet neizpratni raisa arī vecuma ierobežojuma saderība ar solidaritātes principu. Tas, protams, var tikt skaidrots ar lielo jauniešu bezdarba līmeni Eiropā, it īpaši dienvidu reģionos. Pat ar šīm neskaidrībām es uzskatu, ka šai iniciatīvai ir liels potenciāls radīt ieguvumus visām iesaistītajām pusēm – Eiropas Savienībai veicināt saliedētības sajūtu jaunajai eiropiešu paaudzei un strādāt pie samilzušajām sociālajām problēmām, organizācijām un uzņēmumiem iegūt ļoti nepieciešamus un motivētus darbiniekus, dažādām riska grupām un minoritātēm saņemt atbalstu un veicināt sabiedrības atvērtību, kā arī jauniešiem iegūt neatsveramu pieredzi, atalgojumu un uzlabot konkurētspēju Eiropas darba tirgū. Tāpat daudziem jauniešiem šie projekti var nozīmēt pirmo vai vienu no pirmajām starptautiskajām pieredzēm, kas spēlē arvien lielāku lomu mūsdienu pasaulē un darba tirgū,” uzskata Krišjānis.

Viņš arī norāda, ka šādi jauniešu projekti bieži ir patstāvīgas dzīves sākums, kā arī tiek apgūtas ļoti ikdienišķas prasmes kā finanšu plānošana un dzīvesvietas uzturēšana, lai gan tas neesot šīs iniciatīvas mērķis.

“Manā skatījumā, jaunietim ieteicams kā pirmo šāda veida soli izvēlēties Eiropas brīvprātīgo darbu, taču Solidaritātes korpuss ir lielisks veids, kā uz šīs pieredzes būvēt un saņemt netradicionālāku, bet atvieglotu iespēju nonākt darba tirgū. Galu galā piereģistrēšanās datubāzē ir vienkārša un neprasa izvēlēties specifiskus projektus, jo organizācijas būs tās, kas, balstoties uz jauniešu profiliem, izteiks piedāvājumus brīvprātīgajiem,” piebilst Krišjānis, mudinot jauniešus pieteikties jaunizveidotajai iniciatīvai – Eiropas Solidaritātes korpusam.

UZZIŅA

Eiropas Solidaritātes korpusam iespējams reģistrēties saitē.

LA.lv