Ekonomika
Darbs

Jauniešiem plašas iespējas atrast darbu, piesakoties daudzmiljonu programmā0

Foto – Shutterstock

Jauniešiem vecumā no 18 līdz 30 gadiem būs iespēja iegūt starptautisku un nacionālu pieredzi brīvprātīgajā darbā, atrast savu pirmo prakses vai darba vietu, kā arī īstenot solidaritātes projektus, ieguldot savu enerģiju un idejas sabiedrībā aktuālu izaicinājumu risināšanā, portālu “LA.lv” informēja Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras (JSPA) pārstāve Kintija Bulava.

To piedāvās Eiropas Komisijas (EK) izstrādātā jaunā starptautiskā programma – “Eiropas Solidaritātes korpuss”.

Latvijā “Eiropas Solidaritātes korpusu” administrē JSPA, teica Bulava. Paredzēts, ka jaunieši un organizācijas, kuras vēlas īstenot “Eiropas Solidaritātes korpusa” programmas projektus, projektu pieteikumus turpmāk varēs iesniegt trīs reizes gadā.

Ideja par šādas programmas nepieciešamību radās jau 2016. gada nogalē, kad EK priekšsēdētājs Žans Klods Junkers savā runā par stāvokli ES paziņoja par ieceri izveidot Eiropas Solidaritātes korpusu, radot iespējas jauniešiem, kas vēlas sniegt nozīmīgu ieguldījumu sabiedrībā un izrādīt solidaritāti.

Tiesa, lai sniegtu atbalstu projektu iesniedzējiem, JSPA organizēs divus informatīvus seminārus – 11. septembrī ES Mājā (Aspazijas bulvārī 28, Rīgā) no plkst.14 līdz plkst.16 notiks informatīvs seminārs uzņēmumiem, NVO un pašvaldībām.

Šajā seminārā tiks sniegta informācija par jaunās programmas iespējām un īpašu uzmanību pievēršot projektiem, kuros organizācijas varēs algot jaunieti darbam sabiedrības labā.

Savukārt 13. septembrī JSPA (Mūkusalas ielā 41, Rīgā, 1. stāvā) no plkst.10 notiks informatīvs seminārs jauniešiem vecumā no 18 līdz 30 gadiem. Tajā būs iespēja attīstīt Solidaritātes projektu idejas.

Dalība abos pasākumos ir bez maksas.

Šogad tiks izsludināts tikai viens projektu konkurss, tādēļ visi interesenti aicināti iesniegt savus projektu pieteikumus līdz šī gada 16. oktobra plkst.13 (pēc vietējā laika), norādīja JSPA pārstāve.

Projektu pieteikumu iesniegšana notiks elektroniski.

Jaunā EK izstrādātā programma “Eiropas Solidaritātes korpuss” ilgs no 2018. līdz 2020. gadam, un tās īstenošanai visā Eiropas Savienībā (ES) būs pieejami 375,6 miljoni eiro.

Pirmajā programmas “Eiropas Solidaritātes korpuss” projektu konkursā Latvijas organizācijām un jauniešiem savu ideju īstenošanai pieejami apmēram 670 tūkstoši eiro.

Projektus var iesniegt jebkura publiska vai privāta organizācija (NVO, uzņēmumi, sociālie uzņēmumi, pašvaldības un to iestādes, valsts iestādes, neformālas jauniešu grupas u.c.), kas jau strādā vai vēlas strādāt sabiedrības labā.

Būtiski – lai varētu pretendēt uz programmas finansējumu, ikvienai organizācijai jāsaņem kvalitātes zīme, ko piešķirs Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra.

Lai atrastu savu brīvprātīgā darba, prakses vai darba iespēju vai īstenotu solidaritātes projektu, visiem jauniešiem nepieciešams reģistrēties “Eiropas Solidaritātes korpusa” datubāzē – europa.eu/youth/solidarity_lv.

Jaunieši var pieteikties datubāzē ievietotajiem projektiem vai arī gaidīt uzaicinājumu no organizācijām. Šobrīd tajā ir reģistrējušies jau vairāk nekā 70 000 jauniešu no visas Eiropas. No Latvijas – 654 jaunieši.

Piedaloties brīvprātīgā darba projektos, jauniešiem tiek atmaksāti ceļa izdevumi uz izvēlēto valsti (projekta norises vietu) turp un atpakaļ, uzturēšanās izdevumi (dzīvesvieta un ēdināšana), vietējā transporta izdevumi, atbalsts vietējās valodas apgūšanai, veselības un dzīvības apdrošināšana un kabatas nauda personīgiem tēriņiem.

Ja jaunietis veic apmaksātu praksi vai darbu, viņš saņem atalgojumu atbilstoši tās valsts likumdošanai, kurā veic aktivitāti.

Ceļa izdevumi uz izvēlēto valsti un atpakaļ tiek segti, bet izmaksas par ēdināšanu, dzīvesvietu un vietējā transporta izdevumiem jaunietim jāsedz pašam.

JSPA Projektu vadības un uzraudzības daļas vadītāja Rasa Lazdiņa uzsvēra, ka solidaritāte ir viena no ES pamatvērtībām.

“Solidaritāte ir viena no Eiropas Savienības pamatvērtībām. Tāpēc esam gandarīti Latvijā uzsākt jaunās ES programmas ieviešanu, jo tā ir praktiska iespēja ikvienam Latvijas jaunietim iesaistīties savām vēlmēm un interesēm atbilstošos projektos un strādāt sabiedrības labā, izrādot savu solidaritāti pret tiem, kuriem tā visvairāk nepieciešama. Aicinām jauniešus būt aktīviem un reģistrēties Eiropas Solidaritātes korpusa datubāzē, kur jau šobrīd atrodami arī organizāciju piedāvājumi iesaistīties projektos,” skaidroja Lazdiņa.

“Eiropas Solidaritātes korpuss” ir ES programma, kuras mērķis ir veicināt solidaritāti, iesaistot organizācijas un jauniešus vecumā no 18 līdz 30 gadiem solidaritātes aktivitātēs, kas risina sabiedrībai aktuālus izaicinājumus, uzlabo jauniešu kompetences, sekmē sociālo iekļaušanu un Eiropas vērtību stiprināšanu.

JSPA darbojas kopš 1999. gada. Tā ir izglītības un zinātnes ministra pakļautībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir veicināt jauniešu aktivitāti un mobilitāti, līdzdalību jaunatnes brīvprātīgajā darbā, neformālās izglītības un jaunatnes informācijas programmās un projektos, kā arī veicināt jauniešu neformālo izglītību saistībā ar mūžizglītību.

JSPA administrē dažādas starptautiskas un nacionālas programmas. Kopējā summa, kas pieejama JSPA administrēto programmu projektu īstenošanai 2018. gadā ir vairāk nekā 6 miljoni eiro.

LA.lv