×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
9. janvāris, 2014
Drukāt

Jauniešu dzertiņa sekas Ventspilī – rētas uz mūžu un ilgi gadi cietumā
 (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Ilustratīvs attēls

Valsts policija nodevusi Ventspils prokuratūrai krimināllietu par 16 gadus veca jaunieša aizdedzināšanu pagājušajā gadā. Savākti daudz pierādījumu pret aizdomās turamo 1995. gadā dzimušo jaunieti, lai varētu sākt kriminālvajāšanu – viņam draud cietumsods līdz septiņiem gadiem.

Kad bērni sāk dzert


Tas notika pērn 1. maijā Ventspils privātmāju rajonā Kauškuļciemā kādā Amulas ielas mājā. Nepilngadīgi jaunieši, izmantojot māju saimnieku, kāda zēna vecāku prombūtni, nolēma sarīkot ballīti ar iedzeršanu. Sākumā trūcis gan dalībnieku, gan dzeramā. Tā visa papildināšanai izmantoti aicinājumi interneta sociālās saziņas līdzekļos un mājas saimnieku bāriņš. Alkohols pludojis gan tiešā, gan pārnestā nozīmē, un draugu loks papildinājies pat ar pilnīgi svešiem cilvēkiem, kopskaitā kādiem 40. Vienu brīdi pie mājas durvīm esot stāvējusi pat rinda. Vienīgais pieaugušais cilvēks mājās bijusi 85 gadus veca vecmāmiņa.

Policija izmeklēšanā noskaidrojusi – kad viss alkohols bija gandrīz izdzerts, no skapīša, kurā atradās alkoholiskie dzērieni, tika paņemta puslitra plastikāta pudele, kurā, pēc vairāku personu, kā arī paša cietušā domām, atradās spirts. Kāds 1995. gadā dzimis zēns sācis pazemojoši izturēties pret cietušo – lējis alkoholu un spirtu viņam uz apģērba, nav laidis ārā no tualetes, kā arī apmētājis ar pārtiku. Cietušais aizgājis gulēt uz citu istabu, kur vēlāk apsūdzētais uzlējis aizmigušajam uz apģērba šķidrumu no plastikāta pudeles un pēc tam aizdedzinājis to ar savām šķiltavām. Dedzinātājs pēc tam aizbēdzis un atstājis cietušo degam. Puisi nogādāja slimnīcā, vēlāk pārveda uz Rīgu. Viņam konstatēja ķermeņa apdegumus, kas pieskaitāmi smagiem, dzīvībai bīstamiem miesas bojājumiem.

Nav atvainojies


Ar apsūdzēto Alekseju man neizdevās sazināties. Vispirms nokļuvis apcietinājumā, pēc tam atbrīvots un tagad atrodas policijas uzraudzībā, viņš ir mainījis tālruņa numuru, kā noprotams, lai izvairītos no nepatīkamām sarunām ar cietušā draugiem. Viņa māte no komentāriem līdz tiesai atteicās.

Ar cietušo Andi un viņa mammu Signi Druvaskalni tiekos kafejnīcā. Puisis nenoliedz, ka arī bija dzēris. Bet neesot darījis neko tādu, lai pret viņu rīkotos tik nežēlīgi. Dedzinātāju zinājis, viņš nebijis ne draugs, ne labs paziņa.

“Tā nebija laba ballīte, pārāk tālu ar dzeršanu jaunieši aizgāja. Var izkauties, visādi, bet speci­āli dedzināt?! Gaidu tiesu, ļoti gribu dzirdēt, ko tur teiks gan apsūdzētais, gan viņa māte. Viņi mums tā arī nav atvainojušies. Tiesa, pirmajā dienā man piezvanīja māte, kaut ko runāja par kompensāciju, bet es biju šokā, nevarēju neko atbildēt. Pēc tam mūs neviens nav uzrunājis – cik zinu, tur iesaistījies advokāts, un dedzinātājs savu vainu tagad noliedz un policijai apgalvo, ka dedzinājis cits, kāds no Anda draugiem,” stāsta S. Druvaskalne.

Andis atzīst, ka gulējis un nav redzējis, kas aizšķīlis uguni, taču neviens no ballētājiem, kas tobrīd vēl bija palikuši, kādi desmit cilvēki, neliecina pret viņa draugu. Vēl vairāk, draugs ar ūdeni un segām esot apdzēsis liesmas.

Pārcietis 
vairākas operācijas


Andis ir pārcietis sešas operācijas, vēl viena plānota šomēnes. Galvenās raizes sagādā kreisais plecs un paduse – rētas dzīstot savelk miesu, un viņš nevar pacelt kreiso roku virs galvas. Lai pagarinātu padusi, no sāniem tiks ņemta miesa, no muguras asinsvads. Ar kreiso kāju laimējies, jo nav skartas locītavas, tāpēc paliks tikai rētas. Andim ir pagaidu invaliditātes statuss, bet tas netraucē mācīties tehnikumā par elektriķi.

“Galvenais tagad ir Anda veselība. Ārsti teica, ka viņam bija 30% ķermeņa apdegumu, bija risks, ka nieres atteiks, kas, paldies Dievam, nenotika. Morāli viņš jūtas labi, ir liels draugu atbalsts, labi psihologi pastrādāja, kolosāls dakteris Rozītis, brīvprātīgie palīgi un mācītājs, kas viņu Bērnu slimnīcā arī nokristīja. Bija laba klases audzinātāja, kas ļoti pārdzīvoja negadījumu. Paldies žurnālistei Kristīnei Klauzei, ar kuras palīdzību mums tika saziedoti 500 lati ārstēšanās izdevumiem. Šī nauda jau iztērēta, tērējam arī savējo. Viegli nav,” teic S. Druvaskalne, viņa strādā par sanitāri Ventspils slimnīcā un uz rokas saņem 240 latus. Viņa kopā ar vecākiem dzīvo privātmājā un audzina vēl sešgadīgu meitiņu un deviņgadīgu dēlu. Par ārstēšanos un operācijām Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā Rīgā jāmaksā nav, taču ir daudz saistīto izdevumu – ceļa tēriņi no Ventspils uz Rīgu, pašas uzturēšanās izdevumi Rīgā, papildus pārtika, ko iesaka dakteri, lai brūces labāk dzītu (banāni, vista, garneles, siers, saldais krējums u. c.), speciālas drēbes. Tiek izmēģinātas dažādas ziedes brūču dziedināšanai. Kāda sieviete no Liepājas atsūtījusi ziedi, ko lieto metalurgi. Signes brāļasievas kolēģe nokāvusi savas trīs zosis, lai Anda brūces varētu dziedēt ar zoss taukiem.

Pašvaldības sociālo dienestu mamma ar palīdzības lūgumiem nebombardē, jo noskaidrojusi, ka likums viņai vairāk par 30 latiem vienreizēja pabalsta nesola.

“Speciāli neko ļaunu dedzinātajam nevēlu. Lai saņem tādu sodu, kādu nosaka likums. Kopā ar advokātu esam nolēmuši prasīt kompensāciju par morālām un fiziskām ciešanām. Bet tie daži tūkstoši tāpat visas rētas nesadziedēs – tās paliks uz mūžu,” nosaka mamma.

Ārkārtējs gadījums


“Tas bija ārkārtējs gadījums. Tajos 15 gados, kad strādāju par žurnālisti, atceros tikai divus spilgtus publiski izskanējušus gadījumus, kad jaunieši viens pret otru tik nežēlīgi izturējušies. Avīzē par to rakstījām, saņēmām daudzus nosodošus komentārus, cilvēki ziedoja Andim naudu. Sašutums pilsētā bija liels, ceru, ka notikušais pilsētas jauniešiem un viņu vecākiem ir laba mācība,” saka “Ventas Balss” žurnāliste Kristīne Klauze.

Par ārkārtēju gadījumu notikumu uzskata arī Anda bijusī klases audzinātāja, Ventspils 2. pamatskolas direktores vietniece audzināšanas darbā Baiba Langzama.

“Trīspadsmit gados, kamēr esmu skolotāja, kaut ko tādu neesmu piedzīvojusi. Skolā jau mēs mācām tikai labo, bet kas notiek bērnu galvās un ģimenēs?! Atbildība par to, ko bērni dara brīvajā laikā, visvairāk tomēr jāuzņemas ģimenēm. Mums te reizēm tādi lolojumi gadās, kas nekautrējas sist skolotājam, esam pat policiju uz skolu saukuši!” atklāta ir B. Langzama. Anda klase bijusi draudzīga. Pašam Andim varbūt ne tā labākā galva, bet atsaucīgs un labs cilvēks. Dedzināšanā apsūdzētais bijis no citas Ventspils skolas.

“Skolā šo gadījumu pārrunājām. Bērniem bija nepieciešama arī psihologa palīdzība, īpaši meitenēm. Viena teica, ka neies uz 9. klases izlaidumu, ja tajā nebūs Andis. Viņš gan izlaidumā ieradās – es tiešām apbrīnoju viņa gribasspēku, jo viņam bija grūti staigāt, bet Andis tikai smaidīja,” atceras skolotāja.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Puiku jau zhel.bet ta mate ar pati ir pateikusi cik pati no taas saziedotas naudas ir nodzerusi.dzivojam kaiminjos.un biezhi redzetas ka signes kundze pa setu staiga alhakola reibuma un katru reizi ar kadu citu viirieti.tai saziedotai naudinjai atiecigiem dienesties vajadzet pasekot lidz vai tiesham ta nauda tika teereta puiku arsteshanai.

  2. Kāpēc žurnāliste “kautrējas” vairāk uzrakstīt par nelieti Alekseju?Par skolu,ģimeni utt.

  3. Dzerstiņa organizētājam arī nāktos nopietni atbildēt, nepietiks ar mammas žagariem vien.

Draugiem Facebook Twitter Google+