Kultūra
Teātris un kino

Jauniešu izvēles uzvedumā “Zēni” 16

Foto – Daina Geidmane

Dailes teātra Mazajā zālē 22. septembrī sezonas pirmizrāde režisora Dmitrija Petrenko uzvedumam “Zēni” pēc britu dramaturģes Ellas Hiksonas lugas motīviem par jaunības bardaku, kurā piedalīsies Niklāvs Kurpnieks, Gints Andžāns, Artūrs Dīcis, Mārtiņš Počs, Anete Krasovska un Dārta Daneviča.

D. Petrenko turpina centienus aizpildīt tukšumu teātru repertuāros jauniešu auditorijai. Izrādē būšot skaudrs stāsts par pieaugšanu. Par jaunību, kas var būt arī sāpīga, jo kāds jau ir piedzīvojis vilšanos, un smiekli bieži ir nežēlīgi. Kāda ēra ir beigusies. Viņus gaida beigu sākums… Benijs, Maks, Timps un Kems ir nonākuši dzīves krustcelēs, vēl vienu pakāpienu tuvāk nezināmajai pieaugušo dzīvei.

Mārtiņš Počs ir Kems, ko viņš pats smaidot raksturo kā kārtīgu huligānu. “Cilvēks mainās, kad pagaršo lielo pilsētu. Tā parāda nedaudz citu dzīvi. Kems ir talantīgs, zina un saprot to, bet pats varbūt neapzinās. Viņam ir jāsaprot, ka ir jāturpina strādāt un ka tas ir normāli un forši. Kems – izcils, bet pats to neapzinās, uzver to kā pašsaprotamu lietu. Kas viņš būtu, ja izveidotos savādāks liktenis. Šajā brīdī svarīga lieta – bailes no izvēles. Ja vēl ceļā gadās kāds, kas liek sprunguļus… Cilvēcīgas bailes kļūdīties, tāpēc arī rodas savādāki jautājumi,” teic Mārtiņš.

Viņi ir četri draugi, kas par tādiem kļuvuši kādas liktenīgas sagadīšanās pēc pirms četriem gadiem, kad visi pirmo reizi spēra kāju pār sava studentu dzīvokļa slieksni. “Šie četri draugi, nevar teikt, ka ir pretstati, jo kopā ir nodzīvoti četri gadi, tad gribot negribot vienam no otra kaut kas pielīp. Viņi ir dažādi, ar savu dzīves pieredzi, katrs savu ceļu ir nogājis. Visi četri ir izvēles priekšā. Kas ir pareizā izvēle? Ikdienā ir mazas izvēles, ko reizēm pat nepamanām, bet lielās izvēles mūs biedē – bailes, neziņa, šaubas, neliels apmulsums. Izvēles – mēģināt vai nemēģināt. Tā ir arī mūsdienu Eiropas jauniešu problēma – nespēj izdarīt izvēli. Tā jau nav tikai jauniešu problēma. Dzīve ir strauja, daudz iespēju, spiediens no apkārtējiem, tas viss rada jaunietī apjukumu,” nosaka Mārtiņš un mēģina atklāt uzveduma ideju: “Tā ir ideja par izvēli. Mūsdienās ir vairāk iespēju. Grūti salīdzināt ar senākiem laikiem. Jādzīvo šeit un tagad. Laiks iet ātri. Apkārtējo spiediens arī ļoti ietekmē. Tas iedod pa smadzenēm. Tad apklust pat sirdsbalss. Viņi dzīvē ir pieveikuši vēl vienu pakāpienu uz pieaugušo dzīvi. Puiši ir izvēles priekšā – dzīves krustcelēs, kad jāpārvar bailes un jāuzdrošinās…”

Režisors D. Petrenko radošajā komandā strādā kopā ar scenogrāfi Sintiju Jēkabsoni, kostīmu mākslinieci Baibu Litiņu, gaismu mākslinieci Jūliju Bondarenko un komponisti Annu Ķirsi. Lugu tulkojis Andris Kuprišs.

Galerijas nosaukums

LA.lv