×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
14. aprīlis, 2015
Drukāt

Jauniešus bez krievu valodas zināšanām darba tirgū diskriminē, uzskata 57% aptaujāto (23)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Vairāk nekā puse jeb 57% aptaujāto uzskata, ka jaunieši bez krievu valodas zināšanām darba tirgū tiek diskriminēti, liecina interneta personāla atlases uzņēmuma “CV-Online Latvia” sadarbībā ar izklaides un atpūtas vietu “Klondaika” veiktais pētījums.

30% aptaujāto uzskata, ka darba piedāvāšana pretendentam ar latviešu un krievu valodas zināšanām, nevis darbiniekam, kurš pārzina tikai latviešu valodu, ir otrā kandidāta diskriminēšana, bet 70% ir pārliecināti, ka darba devējs šādā situācijā izvēlas kvalificētāko darbinieku. Savukārt 14% aptaujāto atzīst, ka krievu valodas nezināšana pagātnē ir liegusi iespēju iegūt darbu, informē pētījuma autori.

“Šobrīd darba tirgū būtiski pieaug pieprasījums pēc kvalificētiem speciālistiem, kuri pārvalda vairākas svešvalodas – ne tikai latviešu, krievu un angļu valodu, bet arī, piemēram, vācu valodu. Īpaši svarīgi tas ir apkalpojošajā sfērā, kurā personālam nepieciešams izprast klientu un viņa vēlmes. Tāpat jāsaka, ka tūristu skaits pieaug arī reģionos ārpus Rīgas, tāpēc prasības pēc papildu svešvalodu zināšanām ir ne tikai galvaspilsētā, bet arī citviet Latvijā,” stāsta izklaides un atpūtas vietas “Klondaika” personāla daļas vadītāja Sanita Kuzmina.

“Analizējot situāciju darba tirgū, jāatzīst, ka krievu valodas zināšanas kandidātiem joprojām ir ļoti būtiskas. Nereti darba devēji kā pamatprasību kandidātam nosaka vismaz trīs valodu zināšanas – latviešu, krievu un angļu valodu. Darba devējs novērtē ikvienas valodu zināšanas, kuras kandidāts varētu izmantot turpmāk, veicinot uzņēmuma attīstību, paplašinot iespējamos biznesa tirgus, veicinot klientu attiecības, izprotot un realizējot vietējo un starptautisko klientu vēlmes un vajadzības. Jāatzīst, ka īpaši starptautiskos uzņēmumos papildu valodu zināšanas ir ne tikai svarīgas, lai varētu veikt darba pienākumus, bet bieži arī nozīmīgas darbinieku savstarpējai komunikācijai,” uzskata interneta personāla atlases uzņēmuma “CV-Online Latvia” personāla atlases nodaļas vadītājs Kaspars Kotāns.

77% aptaujas dalībnieku ir pārliecināti, ka darbinieks krievu valodas nezināšanu var kompensēt ar augstu kvalifikāciju un spēcīgām zināšanām pārstāvētajā nozarē.

60% respondentu savas krievu valodas zināšanas, izceļot īpaši runātprasmi, novērtē kā izcilas, 28% tās ir sarunvalodas līmenī, bet 10% atzīst, ka tās ir zemā līmenī. Tāpat 93% respondentu atzīst, ka viņu esošā darbavieta nepiedāvā iespējas apmeklēt krievu valodas kursus.

Teju puse jeb 49% uzskata, ka krievu valodas zināšanas ir viena no atslēgām konkurētspējai darba tirgū, 40% domā, ka valodas loma dažādās nozarēs ir atšķirīga. Savukārt 10% ekonomiski aktīvo iedzīvotāju uzskata, ka krievu valodas zināšanas neietekmē konkurētspēju darba tirgū.

Atbildot uz jautājumu, kurās nozarēs svešvalodu zināšanas nepieciešamas visvairāk, aptaujātie visbiežāk atzīmēja apkalpošanas sfēru, tūrisma nozari, tirdzniecību, transportu / loģistiku, kā arī informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) nozari.

Interneta personāla atlases uzņēmuma “CV-Online Latvia” sadarbībā ar izklaides un atpūtas vietu “Klondaika” veiktais pētījums noritēja no 6. līdz 20. martam, kopumā aptaujājot 3021 respondentu.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Nu paši vien ir vainīgi. Ja plānots strādāt iekšējā tirgū un valoda ir vienīgais iemesls kāpēc tevi nepaņem kaut kādā firmelē, nu tad ir tā kā ir ar to profesionalitāti. Protams ar kaut ko ir jāsāk, bet augot pieredzei arī mugurai vajadzētu tā kā iztaisnoties. Tiksi darbavietā kur jāstrādā ar vietējiem fruktiem un tev sāk naukt nagus par to ka runā Latviski, kas notiks. Atlaidīs? Ar tādu iemelsu var jebkuru vienos vārtos tiesā piesmiet. Nu atbildēsiet latviski vienreiz, atbildēsies otreiz un trešo reizi ja vēl ko vajadzēs runās ar jums latviksi…
  Vectēvs okupācijas laikā tika nosūtīts pāris gadus Igaunijā pastrādāt. Tur tajos pašos 60os gados Igauņi par muļkiem izlikās, ja tika uzrunāti krieviski. Un paskat kā viņiem tagad ir. Tak audzējot mugurkaulus un veidojiet personīgo un pofesionālos izaugsmi.
  Rīgā esmu jau nodzīvojis teju 9 gadus un vēl ne reizi nav vajadzības runāt krieviski darba vajadzībās. Man nav problēmu “uzgriest muguru” pat ja tas nozīmē, ka neiegūšu naudu un badā vēl neesmu nosprādzis. Protams ar nākošā gada džipu ar nebraucu.

 2. Не хватает мест халявных в госуправлении на всех то, правда. Такая досада. Говорили, свободный рынок всё отрегулирует. Ну, вот вам рынок и отрегулировал. Хотели сделать плохо нам, а наказали своих детей. Не рой яму другому….

 3. Kāds satraukums! Pēdējā laikā politiskās partijas taisni grib attīstīs krievu valodas pielietojumu un prasmi Latvijā, kas turpinājumā pāries kā valsts sastāvdaļa valstiskā līmenī. Šeit es runāju par speciāla TV kanala izveidi krievu valodā. Mans secinājums ir viens, vai šai pasākumā izdalitie miljoni netiks iepludināti veiklu darboņu kabatās, vai tālejoši tiekam gatavoti uz atgriešanos Krievijas protektorāta, par ko jau zināma mērā brīdināja politologs E.Lukass nesenaja publikācijā.

 4. MAinīt šodien jau ir par vēlu. So diskriminējošo normu pret latvieti un latviešu valodu iestrādāja jau prezidentes Freibergas laikā, sagatavojot un pieņemot Valodas likumu. Ja kam ir gribēšana tuvāk noskaidrot, ka tas notika, tad atveriet pieņemto Valodas likumu, un taps skaidrs. Pat izdarot sodien izmaiņas Valodas likuma par labu latviešu valodai, neko nemainīs, jo viss ielaists un aizgājis parāk tālu. Par to mēs varam pateikties VVF un eiropas komisāriem, kas aizbraucot uz Maskavu, saņemot tur instrukcijas un ierodoties Latvija kratīja pirkstu par labu krievu valodai. Tas bija VAn der Stuls un viņa pēcnācēji sajā postenī. Šodien so kursu turpina arī tautietis N.Muižnieks. Ko darīt, es nezinu! Apgūt vairakas eiropas valodas un braukt projām no Latvijas. LAtvijas politikāņiem latvietis un latviešu valoda nav vajadzīgs.

  • Par to murgu liels “paldies”VVF un visādiem muižniekiem.Kāpēc neviens žurnālists nepajautā milzīgi aktīvajai VVF,ko tagad darīt šajā situācijā,kad bez krievu valodas jauns cilvēks ar augstāko izglītību darbu nevar dabūt.Jābrauc prom?VVF jau izcīnīja to,ka Saeimā bija tāds Kravcovs,kurš latviski neprata ne bū,ne bē.

 5. Es no saviem darbiniekiem prasu 2 valodu zināšanas: latviešu un latgaļu. Un bez okupantu valodas mēs ļoti labi iztiekam.

  • Совсем ты озверел в своей Режице. Забыл что ли, что нет в Латвии такого языка и национальности такой нет, только диалект признают. Это тебе не Россия, где всё это есть!

   • Krievijā nacistisko krievu hunta aizliedza Sibīrijā dzīvojošajiem latgaliešiem rakstīt pasēs tautību latgalietis. Krievijā nacistiskā hunta panāca to, ka tur vairs nevienam pasē neraksta tautību. Krievijas nacistiskā hunta cer visus padarīt par krieviem – tieši tāpēc Krievijā nacistiskā hunta slēdz ciet mazākumtautību skolas un pāriet tikai uz apmācību krievu valodā. Krievija – mazo tautu cietums, kur krievu tauta mazās tautiņas pārkrievo un garīgi iznīcina!

    • >Rēzeknietis 14. aprīlis, 2015 17:17
     Не ну вы и отмороженный, да вам срочно лечится надо. Шизофрения это болезнь конечно, но она лечится! Вот гадости вы писать в интернете научились, а погуглить вам лень?! А вы попробуйте, и тогда весь ваш пафос обратится против вас самих. Отрезвление наступит очень быстро. Вы удивитесь сколько в России государственных языков, и узнаете, что национальность латгалец есть в России, и даже латгальский язык изучают Петербургском университете!

     • Kāds bija pirmais darbs, ko krievu okupanti veica Krimā? Viņi no iestāžu un ielu nosaukumiem noņēma visus uzrakstus, kas bija tatāru un ukraiņu valoda, un vietā pielika uzrakstus tikai un vienīgi krievu valodā. Un skolās ieviesa krievu valodu kā vienīgo mācību valodu – vairs nav Krimā ne tatāru, ne ukraiņu skolu. Kļūdījos – ir atstāta 1 ukraiņu skola (iepriekš bija 165), lai pasaulei varētu radīt, ka Krimā nenotiek lingvistiskais genocīds pret tatāriem un ukraiņiem.

     • >Ukrainis 14. aprīlis, 2015 18:54
      Вот чья бы корова мычала, но только не украинская и, тем более, не латышская. Во первых, окупация только у вас в мозгу, у вас это вообще фетишь, по любому поводу. Во вторых, а вспомните ка любезный, как вы сами замазывали краской названия улиц на ненавистном вам языке, как закрывали русские школы и т.д. Украинцы этому у вас научились. Крымско-татарский язык в Крыму – государственный язык, наравне с русским языком! И школы есть и работают, прекратите врать уже! Могли бы написать, что всех украинцев там растреляли и а татар опять всех вывезли, на луну к примеру.

   • Esi godīgs, nemelo, jo Krievijā ar vietējām valodām tālu netiksi! Krievijā ir tikai viena VALSTS valoda, visas citas ir tikai izkārtnes lomā. Arī skolā čukča 11. klasē mācās tikai krievu valodā! Nu iedomājies, ka čukča skolu beidz mācoties čukču valodā, aizbrauc uz Maskavu lai iestātos universitātē, bet tur iestājeksāmeni krievu valodā. Ko darīt??

    • >Nejēga 14. aprīlis, 2015 18:09
     А кто врал то? Ваш пример с языком чукчей не корректен, у них письменный язык появился то только после революции. Да, для полноценной карьеры в масштабах всей страны, знание русского языка обязательно. Но и в своей родной республике, вы можете получить высшее образование на родном (!!!) языке и построить карьеру. Примеры: Татарстан, Башкирия и даже таже Чечня.

  • nu gribētu gan dzirdēt, Atbildēt

   kā Rēzeknē var iztikt bez krievu valodas…

 6. neesiet nu nelgas, valoda jau nav vainīga. Krieviski runā 1/6 pasaules iedzīvotāju un ar krievu valodu var saprasties daudzās pasaules valstīs analogi kā ar angļu, franču un arī vācu mēli, ko nevarētu teikt par komunicēšanu latviesu valodā.

 7. Dzīve ir dīvaini savdabīga.Pagastā kur augu un gāju skolā nebija neviena krieva un šo valodu nepratu .Valodu man 3 gados “iedzina” galvā un prasmē armijā .Pēc armijas pabeidzu Universitāti un dzīvojot tēva mājā strādāju par skolotāju. Krievu laikos es praktiski nelietoju krievu valodu. 90-to gadu sakumā pārcēlos uz Rīgu un lūk jau 25 gadus bez krievu valodas neiztieku ne dienu. Krievu laikos man krievu valoda nebija vajadzīga ,brīvajā Latvijā bez šīs valodas nevar nodzīvot ne brīdi !!!

 8. un “vecieši” bez angļu valodas

 9. Katrai darbavietai sava specifika,un ja ir sadarbība ar ārzemju partneriem,kaut vai tūrismā,tad jāzin tā valoda ko lieto partnerfirma,tāpat kā mēs apgūstam jaunās tehnologijas- internetu,aitovadīšanu u.t.t.,jo dragāt arī sētniekiem bieži jābūt ar tehniskām zināšanām,jo tikai ar slotu un šaufeli strādāja 20.gadsimtā. Ir jāmācās visu mūžu,un tur nav nekāda sakara ar diskrimināciju!
  Esmu pensionāre,apgūstu visu jauno,un kad saskaros ar jauniešiem kas sūkstās,ka darbu nevar dabūt,tad atbildu- katrs savas laimes kalējs.

 10. Valodas ir jāzin,jāmācās,ikviena jaunapgūta valoda bagātina pašu cilvēku un darba tirgū tas ir tikai pluss.
  Lielvalstu valodas mūsdienas ir jāapgūst jau jo pirmsskolas vecuma- bērnudārzos. Būtu tikai ieguvums no tā,ka jaunatne mācās krievu,spāņu,franču,ķīniešu un vācu valodas,jo angļu valodu spiestā kārtā jaunieši iemācās lietojot internetu:) savukārt krievu jaunatnei būtu liels ieguvums no latviešu valodas ,jo saprastu ko apkārtējie runā,uzlabotu lingvistiskās spējas jo izruna uzlabotos lietojot angļu un vācu valodas,kā arī atrodoties ārzemēs inteliģentie krievi savā strapā runā latviski lai apkārtējie tos nesaprastu un nenoklausītos dziļi personiskas sarunas. No valodu zināšanām ir tikai ieguvums ikvienam cilvēkam.

 11. Diskriminācija TURPINĀS no padomju laikiem!!! Tad arī bija akcents uz krievu valodas prasmi. Darbu nevarēji dabūt, ja neprati šo valodu sarunu un rakstīšanas līmenī!?Par sevi nerunāju, jo protu krievu valodu ne tikai sarunu, bet arī savā laikā,mašīnrakstīšanas jomā, ko pārbaudīja pirms pieņemt darbā. Rakstot bija nepieciešams arī vajadzīgais temps, kļūdas nepiedeva…Žēl, ka vēl vācu valodā nav tādas prasmes nepieciešamas kā krievu valodā?! Jā, ar mūsu bāleliņu palīdzību mūsu jaunieši tiek diskriminēti, jo iztirgo krieviem ražojošos uzņēmumus, padarīdami mūsu uzņēmējus ar APZINĀTI izveidoto likumdošanu rīcīb- un konkurētnespējīgus….Pie šādas situācijas jāvaino vienīgi SAEIMAS UN VALDĪBAS, kurām Latvijas nākotne neinteresē, izņemot TIKAI sava kabata – NAUDA, NAUDA, NAUDA…

 12. diemžēl, darbā vajag to valodu, kuru vajag, ja ķīniešu tad ķīniešu
  ja mūsu ĶĒĶIS pārdod uzņēmumus krieviem, vajadzēs vēl vairāk krievu

Draugiem Facebook Twitter Google+