×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
12. augusts, 2012
Drukāt

Jaunjelgavas pašvaldība nepārcels centrā esošos padomju karavīru brāļu kapus

Foto-LETAFoto-LETA

Pēdējā laikā Jaunjelgavas novada pašvaldībā diskutēts par Jaunjelgavas centrā esošo padomju karavīru brāļu kapu pārcelšanu no pilsētiņas centra uz kapu teritoriju, taču domes deputātu vairākums nolēmis tos nepārcelt, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā.

Kā liecina informācija pašvaldības arhīvos, jautājumu par brāļu kapu pārcelšanu aktualizējusi pilsētas teritorijas rekonstrukcijas projektu īstenošana. Par brāļu kapu pārcelšanu no pilsētas centra uz kapu teritoriju bija iestājies arī Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Guntis Libeks (V), taču tas šoreiz bija mazākuma viedoklis.

Jaunjelgavas novadā turpina īstenot Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansētu projektu “Tūrisma objektu rekonstrukcija pie Daugavas Jaunjelgavas vēsturiskajā centrā”, kura gaitā paredzēta Jaunjelgavas pilsētas vēsturiskā centra daļas pilsētbūvniecības pieminekļa – Daugavas krasta un dambja rekonstrukcija, radot kvalitatīva tūrisma produkta piedāvājumu, veicinot tūristu no Latvijas un ārvalstīm pieaugumu Jaunjelgavā, interesi par tūrisma objektu, labklājību, pozitīvu izaugsmi, nacionālas nozīmes kultūras tūrisma produktu attīstību, kultūras mantojuma saglabāšanu, kultūrvides attīstību, akcentētu kultūras vērtību nozīmi.

Projekta kopējās izmaksas ir 459 180 latu, no kurām Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums ir 300 983 lati, Jaunjelgavas novada pašvaldības līdzfinansējums ir 149 731 lats, bet Valsts budžeta dotācija – 8465 lati. Projektu plānots pabeigt šogad.

Tāpat Jaunjelgavā līdz 2013.gadam turpina īstenot trīs miljonu latu vērto projektu “Tranzīta maršruta ielu rekonstrukcija Jaunjelgavas pilsētā”, kas paredz Jaunjelgavas tranzīta maršruta ielu – Jelgavas, Brīvības, Rīgas, Jēkabpils – rekonstrukciju, infrastruktūras sakārtošanu, nodrošinot kvalitatīvu, satiksmes drošu tranzīta satiksmes uzņemšanu, līdz tiks izbūvēts Jaunjelgavas apvedceļš.

Šā projekta kopējās izmaksas ir 3 298 444 lati, tostarp ERAF finansējums – 2 803 677 lati, pašvaldības līdzfinansējums – 420 552 lati, bet Valsts budžeta dotācija – 74 215 lati.

Tā kontekstā pašvaldības deputāti ierosināja domes sēdē skatīt priekšlikumu par iespējamo Otrā pasaules karā kritušo karavīru mirstīgo atlieku pārapbedīšanu no to apbedījuma vietas Jaunjelgavas pilsētas centrālā laukuma teritorijā uz Liepjāņu kapiem Sērenes pagastā.

Šo jautājumu skatīja jūlijā notikušajā domes sēdē, un ar balsu vairākumu priekšlikums tika noraidīts, līdz ar to pilsētas centrālā laukuma rekonstrukcijas projekts Otrā pasaules kara karavīru apbedījuma vietas neskars.

Kā liecina domes sēdes protokols, priekšlikuma apspriešana ritējusi aktīvā diskusijā.

Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs ierosināja apspriest šo jautājumu, bet Libeks pats aicināja deputātus balsot par diskusijas uzsākšanu jautājumā par karavīru iespējamo pārapbedīšanu.

Savukārt deputāts Guntis Jankovskis kategoriski iebildis pret karavīru iespējamo pārapbedīšanu, norādot, ka šādai pārapbedīšanai nesaskata loģisku pamatojumu.

Deputāte Pārsla Kursīte pauda, ka neatbalsta izteikto priekšlikumu, uzskatot, ka karavīru atdusas vieta nevienam netraucē un centrālā parka rekonstrukcijas sākšana nevar kalpot par pietiekamu pamatojumu pārapbedīšanai.

Deputāts Gundars Stahovskis atbalstīja izteikto priekšlikumu, norādot, ka pilsētas centrālais laukums ir atpūtas zona, kurā apbedījuma vietām nevajadzētu atrasties.

Savukārt deputāts Ilmārs Gūtmanis ierosināja pirms lēmuma pieņemšanas rīkot Jaunjelgavas pilsētas iedzīvotāju sabiedrisko apspriešanu. Gadījumā, ja vairākums no pilsētas iedzīvotājiem izteiks piekrišanu karavīru pārapbedīšanai, atgriezties pie šī jautājuma izskatīšanas.

Rezultātā balsojot vairākums nolēma noraidīt priekšlikumu par diskusijas sākšanu jautājumā par Otrā pasaules kara karavīru iespējamo pārapbedīšanu no Jaunjelgavas pilsētas centrālā parka teritorijas uz Liepjāņu kapiem Sērenes pagastā.

Šai lēmumā “par” bija balsojuši tikai trīs deputāti (Guntis Libeks, Gundars Stahovskis, Arta Ivanova), “pret” – astoņi (Ilmārs Gūtmanis, Pārsla Kursīte, Iveta Ločmele, Guntis Jankovskis, Ilona Bartkeviča, Lauma Mīlīga, Gunārs Ločmelis, Larisa Dinvalde), bet divi atturējās (Voldemārs Kurtišs, Gundega Vēvere).

“Otrajā pasaules karā kritušo padomju karavīru jeb brāļu kapi Jaunjelgavas pilsētas centrā izveidoti jau četrdesmito gadu beigās,” raksta reģiona portāls “staburags.lv”.

“Toreiz par šo kapu izveidošanu pilsētas centrā iedzīvotājiem neko nevaicāja. Pilsētas partijas sekretārs vienpersoniski pieņēma lēmumu, kuru neviens nedrīkstēja apstrīdēt. Domāju, šobrīd, kad notiek pilsētas centrālā parka rekonstrukcija un tranzītielu remontdarbi, ir lieliska iespēja pārapbedīt kritušos. Līdzīgi dara arī Lietuvā, kur šādus kapus no pilsētu centriem aizvāc. Turklāt Latvijai ir līgums ar Krieviju par kritušo karavīru mirstīgo atlieku nogādāšanu dzimtenē. Tā noteikti nav necieņas izrādīšana kritušajiem, jo kapi pilsētas centrā un parkā neiederas,” portālam stāstīja jaunjelgavietis Egons Grietiņš.

“Domāju, pilsētas centrs nav vieta, kur tiem vajadzētu būt. Šādas padomju laika kulta vietas sāka veidot pēc kara, Staļina laikā. Tajās parasti notika dažādi Otrā pasaules kara un citi piemiņas pasākumi. Mainoties laikiem, šī vieta ir zaudējusi savu nozīmi, un kritušajiem jāatdusas klusākā vietā, nevis pie vienas no noslogotākajām pilsētas ielām, turklāt vēl parkā, kur līdzās ir tirgus un bērnu rotaļu laukums un kur notiek daudzi publiski pasākumi,” pēc domes sēdes portālam “staburags.lv” skaidroja Libeks.

“Deputāti neatbalstīja lēmumu, līdz ar to jautājums ir izlemts. Argumenti bija dažādi – gan tas, ka nedrīkst kapus aiztikt, gan arī tas, ka te, baznīcas parkā, arī pirms tam, iespējams, ir bijušas apbedījumu vietas,” pauda pašvaldības vadītājs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+