×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
9. janvāris, 2014
Drukāt

“Dzelzs vilks” jauno albumu atklās Siguldā


ReklāmfotoReklāmfoto

Grupa “Dzelzs vilks” pēc ilgāka pārtraukuma atkal pievērsusies tautas mūzikai – tikko klajā nācis latviešu dainu iedvesmots albums “Kālabad”, bet tā autori – grupas izveidots paplašināts mūziķu sastāvs ar nosaukumu “Dzelzs vilka jauno Jāņu orķestris”, kurā vilku vīru kolektīvā nu ieskanas arī sievietes balss, 18. un 19. janvārī aicina uz albuma atklāšanas koncertiem Siguldā.

Patlaban jau droši var teikt, ka tautas mūzikas lauciņš un latviešu dainu teksti “Dzelzs vilkam” nav sveša darbības sfēra jau kopš 2006. gada, kad grupas līderis Juris Kaukulis, izdevniecības “Upe tuviem un tāliem” vadītājas Ivetas Mielavas rosināts, “joka pēc” ieskatījies plašajos dainu skapja apcirkņos un iznākumā lauzis pārliecību, ka viņa dziesmās labi skan tikai paša rakstīti vārdi.

Toreiz tapa “vilku” pirmais albums tautas mūzikas manierē – “Kur vakara zvaigzne lec”, raisot ne viena vien skeptiķa kritiku, taču izrādās, ka līdzās grupas otrajam veikumam “Uijā, uijā, nikni vilki” uz palikšanu ierindojis daudzu pašmāju tautas mūzikas (un ne tikai) klausītāju ikdienā un svētkos klausāmo ierakstu rindās. Kaukulis neslēpj, dainu tekstu “mantrās” iekodēta tikai latviešiem saprotama vēsts, kas dažādās dzīves situācijās trāpa kā naglai uz galvas, un neko labāku par to neizdomāsi, tiesa, reizē viņš atzīst, ka viņš kā jebkurš latvietis var turpināt dainu tekstu sacerēšanu, tāpēc tekstos esot arī pa kādam paša radītam papildinājumam.

“Dzelzs vilka” “mūsdienu” tautasdziesmām nu jau izveidojies stabils piekritēju pulks, nav arī noslēpums, starp viņiem ir arī ne viens vien gados jauns un ļoti jauns klausītājs. Starp citu, bijusī prezidente Vaira Vīķe-Freiberga “Dzelzs vilka” dziesmu “Saulīte” iekļāvusi pielikuma CD savā franču valodā rakstītajā grāmatā par latvju dainām, bet 2008. gadā albums “Uijā, uijā, nikni vilki” ieguva “Latvijas Mūzikas ierakstu” Gada balvu kā labākais tautas mūzikas albums.

Kā stāsta Kaukulis, pēdējo divu gadu laikā krājies arvien vairāk dziesmu, kas turpina “Dzelzs vilka” meklējumus latviešu dainu plašajos laukos. Radusies arī nepieciešamība pēc paplašināta grupas sastāva, jo jaunajā albumā mūziķi vēlējušies izmantot vairāk akustisku instrumentu – ģitāras, mandolīnas, ģīgu, kontrabasu, vijoli, akordeonu, kokli un dažādus sitaminstrumentus un radīt daudzbalsīgu skanējumu, reizē gan nezaudējot “Dzelzs vilkam” raksturīgo elektroroka skanējumu, – tā jaunā gada nogalē klajā nākušā albuma “Kālabad” tapšanu skaidro grupa. Tās sastāvā nu muzicē seši dalībnieki, “Dzelzs vilka” pamata četriniekam – Jurim Kaukulim, taustiņniekam Kasparam Tobim, bundziniekam Mārcim Judzim un basistam Kārlim Alviķim – pievienojusies košā vijolniece un dziedātāja Ieva Strode, kura vijoļspēles prasmes un interesi par tautas tradicionālo mantojumu ieguvusi savulaik Ilgas Reiznieces vadītajos saietos. Kopā ar mūziķiem sastāvā muzicē arī Valērijs Cīrulis, kura pārziņā ir balsis, mandolīnas un citi instrumenti.

Tā kā orķestris pirmo lielāko uzstāšanos piedzīvojis Jāņu vakarā, Siguldā, saulgriežu enerģiju tas nes līdzi visos gadalaikos. Tas gan nenozīmē, ka dziedātas tiek Jāņu dziesmas. Mūziķi jaunā albuma pieteikumā norāda – grupas dziesmas vedot mītiskā realitātē, kolektīvā bezapziņā, ko manifestē latvju dainu teksti, starp citu, nevilcinoties runāt arī par to, kas “aizliegts”. “Kālabad – tā pa pusei izmisis vīrs uzstājīgi vaicā jokdarim liktenim par māsiņu, svešumā raudošu, te pats atkal attopas ar otra vīra līgaviņu pie rokas” (dziesma nr. 4.). Albumā apkopoti dzīvespriecīgi, maķenīt dzēlīgi, arī mazliet skumji stāsti par mums pašiem, stāsti par it kā labi zināmām lietām, kas nelielā orķestra sniegumā tomēr iegūst svaigu un dzīvelīgu skanējumu.

“Kālabad” pirmais vēstnesis dziesma “Salā jūra Daugaviņa”, kas jau vairākas nedēļas stabili ieņem “Radio SWH” “Top 20” pirmo vietu, pēc Kaukuļa teiktā, patiesībā esot radusies kā veltījums vienam no senākajiem mūzikas instrumentiem – robdēlim jeb veļas dēlim, kas nejauši atrasts vecmāmiņas bēniņos Valkas pusē. “Dainu teksts un atraduma kaulainā skaņa iedvesmoja rakstīt dziesmu par nepanesamo šaubu mirkli, kad nonāc izvēles priekšā – spert soli tālāk, tur, kur atpakaļceļa vairs nav, vai tomēr ne, un, ja spert, tad – kā,” skaidro Kaukulis.

Vairākas no jaunā albuma “Kālabad” kompozīcijām “Dzelzs vilka jauno Jāņu orķestris” jau izspēlējis ne vienā vien enerģijas pilnā koncertā. Jaunizveidotā apvienība ar panākumiem pērn koncertējusi festivālos “LMT Summer Sound Liepāja 2013” un “Laba Daba”, ar koncertu atklājusi kultūras vasarnīcu “Esplanāde 2014” Rīgā, bet augustā projekts guvis arī vētrainu publikas atsaucību kaimiņos Lietuvā, starptautiskajā festivālā “Mėnuo Juodaragis 2013”.

Koncertos Siguldā izskanēs ne tikai jau pazīstamais grupas materiāls, bet vairākas albuma “Kālabad” kompozīcijas, kas “dzīvajā” sniegumā līdz šim nav dzirdētas. Koncertus papildinās mākslinieces Viviannas Marias Staņislavskas īpaši “Kālabad” radīta tušas zīmējumu ilustrāciju galerija, kā arī viesmākslinieki – vijolniece Inna Raihmane, Andris Alviķis (kontrabass, ģīga) un postfolkloras grupas “Vecpilsētas dziedātāji” dalībnieces. Koncerti iekļauti arī īpašajā “Sigulda 2014” atklāšanas pasākumu programmā.

Varbūt noder


Koncerti: 18. I 19.00 un 19. I 19.30 Siguldas novada kultūras centra Kino zālē.

Biļetes “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās unwww.bilesuparadize.lv

Cena – 9,96 un 12,81 EUR

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+