×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
22. maijs, 2015
Drukāt

Jauns plāns iedzīvotāju nevienlīdzības mazināšanai (19)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Finanšu ministrija (FM) ierosina no nākamā gada ieviest atšķirīgu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo daļu jeb minimumu. Mazo algu saņēmējiem neapliekamā daļa būtu lielāka, turpretī lielo algu saņēmējiem mazāka. Finanšu ministrs esot gatavs šo modeli piedāvāt izvērtēšanai sabiedrībai, valdības kolēģiem un sociālajiem partneriem.

“Iznākumā mazo algu saņēmējiem maciņos paliktu vairāk naudas. Savukārt lielo algu saņēmējiem ienākumu samazinājums uz šā rēķina nebūtu pārlieku jūtams, tāpēc es aicinātu viņus būt saprotošiem un solidāriem. Īstenojot šo priekšlikumu, tas būtu svarīgs solis ceļā uz iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzības mazināšanu, ar ko valdība nodarbojas jau divus gadus,” skaidrojot vakar publiskoto priekšlikumu, saka finanšu ministrs Jānis Reirs.

FM valsts sekretāres vietnieks nodokļu lietās Ilmārs Šņucins atzīst, ka ar šādu priekšlikumu ministrija nāk klajā tāpēc, ka līdzšinējie mēģinājumi mazināt ienākumu nevienlīdzību nav devuši vēlamo. FM piedāvā nākamgad piemērot līdzšinējo mēneša neapliekamo minimumu 75 eiro apmērā. Bet iedzīvotājiem, kuri 2016. gadā saņemtu mazas algas – līdz 380 eiro mēnesī, mēneša neapliekamais minimums būtu 100 eiro. 2017. gadā mazo algu saņēmējiem būtu jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID) gada ienākumu deklarācija par 2016. gadu. Tādējādi viņi varētu atgūt pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu.neapliekmin_tab

Neapliekamais minimums 2017. gadā saruktu līdz 60 eiro mēnesī. Vienlaikus maksimāli piemērotais neapliekamais minimums palielinātos līdz 115 eiro mēnesī. Savukārt no 2018. līdz 2020. gadam minimāli noteiktais neapliekamais minimums tiktu samazināts vēl par 20 eiro ik gadu. Vienlaikus palielinātos gadā maksimāli piemērotā neapliekamā minimuma apmēri: 2018. gadā – līdz 130 eiro mēnesī, 2019. gadā – līdz 145 eiro mēnesī, bet 2020. gadā – līdz 160 eiro mēnesī (sk. tabulu).

Tā kā mēnesī piemērotais neapliekamais minimums tiktu samazināts, visu strādājošo neto ienākums mazliet samazinātos. 2017. gadā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu par 3,4 eiro mēnesī, 2018. gadā un ik gadu līdz 2020. gadam – par 4,6 eiro mēnesī.

Tomēr, kā skaidro I. Šņucins, iedzīvotājiem, kuri saņem mazu atalgojumu, mēnesī piemērotā neapliekamā minimuma samazinājumu kompensētu no VID atpakaļ saņemtā pārmaksātā nodokļa daļa. Piemēram, strādājošais bez apgādībā esošām personām, kurš pirms nodokļu nomaksas saņem 400 eiro mēnesī, iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju, varēs atgūt šo pārmaksātā nodokļa daļu – no 66,7 eiro 2017. gadā par 2016. gadu līdz 441,6 eiro 2021. gadā par 2020. gadu.

 

progresnod_tabMinistrijā gudrojuši arī par progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmju ieviešanu. Tiek piedāvāts, ka ienākumiem līdz 3000 eiro mēnesī jeb līdz 36 000 eiro gadā likme saglabātos līdzšinējā – 23%. Toties lielākiem ienākumiem tā krietni pieaugtu (sk. tabulu).

Finanšu ministram J. Reiram jautāju, vai arī viņam, tāpat kā Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai, radušās šaubas par citu valdības solījumu – nākamgad samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi līdz 22% pašlaik noteikto 23% vietā. “Par to vēl notiek apspriešanās, un galīgais lēmums būs zināms tikai augustā. Lielā mērā lēmums atkarīgs no tā, kā veiksies 2016. gada valsts budžeta veidošana, kas varētu būt saspringta,” atbild ministrs.

VIEDOKļi

Lienīte Caune, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) viceprezidente, nodokļu un nodevu eksperte: “Esmu pārsteigta par to, kā Finanšu ministrija nākusi klajā ar ierosinājumiem diferencēt neapliekamo minimumu un iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes. Ministrijas paspārnē izveidotajā konsultatīvajā padomē, kuras darbā arī es esmu uzaicināta, šie ierosinājumi nemaz nav apspriesti, tādējādi LTRK ir nostādīta fakta priekšā. Ja runājam par šo ierosinājumu būtību, tad, manuprāt, neapliekamā minimuma diferencēšanai būtu jābalstās uz strādājošiem, kuriem ir bērni un citas apgādājamas personas. Tādu Latvijā ir vairākums. Kā LTRK to jau paudusi, iekams ķerties pie citiem ierosinājumiem, nebūtu pieļaujama atkāpšanās no Finanšu ministrijas uzņēmējiem agrāk dotā un likumā nostiprinātā solījuma – konsekventi turpināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazināšanu 2016. gadā, atvieglojot darbaspēka nodokļu slogu.”

Egils Baldzēns, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāja vietnieks aģentūrai LETA: “Brīvo arodbiedrību savienība pieļauj iespēju diskutēt par diferencētā neapliekamā minimuma ieviešanu, bet neredz iespēju atbalstīt Finanšu ministrijas piedāvājumu tā pašreizējā formā. Lai gan arodbiedrības nav iebildušas, ka neapliekamais minimums ir augstāks mazākām algām, tomēr neapliekamajam minimumam kopumā ir jābūt universālam raksturam. Pirms zemāka neapliekamā minimuma piemērošanas lielākas algas dēļ ir jāņem vērā arī konkrētās personas apgādībā esošo personu skaits. Līdz ar to nebūtu loģiski pieņemt Finanšu ministrijas piedāvāto variantu, kura gadījumā cilvēkam, kuram ir 1500 eiro bruto ienākumi un apgādībā ir divi bērni un sieva, ienākumi pēc nodokļu nomaksas būtu apmēram 1100 eiro. Tādā gadījumā šī ģimene dzīvotu zem nabadzības robežas. Par šādu robežu – 1500 eiro – varētu diskutēt, ja cilvēks to saņem, dzīvojot viens un esot pensijā. Ir jāveic aprēķini, lai secinātu, kādam jābūt algas līmenim, lai tās saņēmējs nevarētu pretendēt uz neapliekamo minimumu. Pieļauju, ka ar bruto algu 2500 eiro persona varētu tik ļoti neizjust, ka uz šo summu neattiecas neapliekamais minimums.”

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Nekas nav mainījies Atbildēt

  “Pēdējie budžeta konsolidācijas gadi cilvēkiem mācījuši pieticību-priecāties par to,ka viņiem kaut ko neatņem,nevis gaidīt,ka kaut ko iedos. Arī pensionāri pēc 2009.gada pašvaldību vēlēšanu “paņēma un uzmeta” pieredzes,pēc prettiesiskās pensiju samazināšanas ticētu tagad,pirms vēlēšanām sasolītai leiputrijai.
  Tādēļ arī partiju solījumi vienai no lielākajām un aktīvākajām vēlētāju grupām-pensionāriem-lielākoties aprobežojas ar pensiju indeksēšanu,to nesamazināšanu vai nodrošināšanu iztikas minimuma līmenī-bet arī tas jau tiek dēvēts par utopiju un popūlismu.
  Skat.Baiba Lulle,Neatkarīgās Rīta Avīzes žurnāliste.”Pensionāru lieta-taisna. Vai cieta?”,nra.lv,25.augusts 2011.

 2. “Viņi šeit redz ekonomisko eksperimentu laboratoriju.Kā Latvijas Avīzei ir stāstījis Latvijas vēstnieks ASV Andrejs Pildegovičs.
  Skat.”Latviju redz kā ekonomisko eksperimentiu laboratoriju”,db.lv,2009.gada 5.decembris 13:51

 3. Valdība progresīvo nodokli neievieš, jo baidās no “dūžiem”.

 4. Jaunais plāns,salīdzinājumā ar veco,labo ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa,ir neizdevies surogāts!

 5. Papildinot sociālos partnerus Atbildēt

  Neapliekamo minimumu jābalsta uz drošiem,nevis šaubīgiem pamatiem! Neesam laboratorijas trusīši!

 6. Kam tāds mudžeklis vajadzīgs? Atbildēt

  Ieviesīsim Briseles progresīvo ienākuma nodokli un iztiksim bez deklarācijas iesniegšanas VID!

 7. ES progresīvos nodokļus! Atbildēt

  Neapliekamā minimuma diferencēšanu jābalsta tikai un vienīgi uz progresīvo ienākuma nodokli-nodokli pēc maksātspējas principa! Vēl jo vairāk tāpēc,ka Vienotības piedāvātais variants ir daudz sliktāks un sarežģītāks!

 8. Pret solidaritāti Atbildēt

  Aplokšņu algas saņēmēji vēl varēs saņemt atpakaļ naudu no budžeta, kas nekait! Lieliski, mūsu valstī puse ierēdņu, puse aplokšnieki un citādi shēmotāji un vēl pārsimti tūkstoši , kuri maksā nodokļus un iepriekšminētos uztur. Tad nu ģeniālais plāns ir tos apcirpt. Nevēlos būt ne saprotoša ne solidāra, samaziniet savus izdevumus, nevis uz mana rēķina, kas jau tāpat notiek, mēģinat savu bezdarbību un nolaidību piesegt! Kur solītais IIN samazinājums?

 9. Nu gan izdomāja! Lai 2017. gada sākumā visas apkopējas, sētnieki, lielveikalu kasieri un citi mazo algu saņēmēji ietu uz VID iesniegt deklarācijas! Pirmkārt, tā būs liela papildus slodze VID. Vai pieņems jaunus darbiniekus, tā palielinot valsts pārvaldes izdevumus un budžeta tēriņus? Otrkārt, mazo algu saņēmējiem būs grūtāk aizpildīt deklarāciju, jo ikdienā viņi ar grāmatvedības lietām nenodarbojas. Treškārt, no laukiem uz tuvējo pilsētu ir grūti izbraukāt, nereti pat neiespējami vienas dienas laikā (mazo algu saņēmējiem nav sava auto). Ceturtkārt – urā! Tātad liela daļa no viņiem deklarācijas neiesniegs un sev pienākošos naudiņu nesaņems. Ietaupījums budžetā!!!! Piektkārt, tie kas naudiņu saņems, to saņems ar lielu laika nobīdi. Piemēram, min alga saņemta 2016. gada janvārī. Deklarāciju var iesniegt no 2017.g februāra, naudu pārskaitīs pēc 3 mēnešiem – maijā. Tātad naudas starpību mazās algas saņēmējs no valsts saņems pēc gada un 4 mēnešiem! Ģeniāli! Secinājums. Tā ir darbības imitācija! ES Latvijas valdību spiež mazināt nabadzību un algu nevienlīdzību, bet valdība to nu nekādi negrib darīt. Kāpēc jau gadu desmitiem neievieš progresīvo ienākuma nodokli?

 10. Cienītais Baldzēna kungs tiešām nesaprot, ka lielākā Latvijas iedzīvotāju daļa pēc nodokļu nomaksas , arī tie, kam ir apgādībā divi bērni un sieva, algā saņem 380 eiro. Ar šo naudiņu jāmaksā par elektrību, siltumu, ūdeni, ko ğimene patērē un vēl visiem jāpaēd, un vēl saimnieciskie izdevumi, veselībai, ceļa izdevumi. Tad nesaprotu par ko šis satraukums.

 11. Atkal bariņš ierēdņu ir sēdējis, urbinājis degunus un izurbinājis jaunu velosipēda projektu.
  Ālēšanās!!!
  Vai pašiem neērti nav par savu darbības imitāciju?
  Nu ieviešiet beidzot Latvijā to progresīvo nodokli un beidziet reiz šitās spēlītes!
  Baigie nevienlīdzības mazinātāji atradušies….

 12. Vēl viens plāns,kā bagātos neaplikt ar ienākuma nodokli pēc maksātspējas?

 13. Taču nebūtu arī pareizi,pieturēties pie uzņēmējiem dotā solījuma (ne jau visi Latvijā ir uzņēmēji) un turpināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa vienādu samazināšanu uzņēmējiem,tsk Gausam,Lembergam un Šķēlem!

 14. Kāpēc ne tādu,kā Briselē.Londonā un Vašingtonā? Kas Reiram tajā nepatīk?

 15. to bez pusstopa nav saprotams Atbildēt

  FM vienkārši manipulē ar nodokļiem un sargā ierēdņu algas no aplikšanas ar progresīvo ienākuma nodokli! Ir apsurdi, ja pie minimālas algas valstī 360 eiro, progresīvo nodokli sāk piemērot no 3000 – 4000 lielas algas mēnesī, tātad tikai tad, ja tā 10 reizes pārsniedz minimālo algu! Tā ir atklāta nevēlēšanās piemērot šo nodokli Latvijā un ignorēt pasaules valstu praksi. Un otrs moments – uzkraut lielāku nodokļu slogu nevis tiem, kam lielākas algas, kā tas ir visur pasaulē, bet gan valsts budžetam un uzņēmumiem, lai tie velk šo nastu. Un tad vaimanāt, ka budžetā nav naudas! Finansu ministrs ļoti sargā savu algu no progresīvā ienākuma nodokļa!

 16. Būs pat jāraksta deklarāciju un no VID vēl jāizlūdzas savu naudu,kā to trūcīgie un maznodrošinātie pašlaik ir spiesti darīt sociālajā dienestā!

 17. Paldies,nevajag! Atbildēt

  Iztiksim ar veco,visā pasaulē dominējošo ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa,ar neapliekamo minimumu iztikas minimuma līmenī!

 18. Bez pusstopa nav saprotams! Atbildēt

  Kāpēc mūsu valdošajai koalīcijai tik ļoti vaiga sviedros jānopūlas lai it visi nodokļi Latvijā pilnībā atšķirtos no nodokļiem citās ES valstīs? Kas vainas tam pašam progresīvajam ienākuma nodoklim,kurš pastāvēja jau cariskajā Krievijā,no 1919. līdz 1995.gadam (pie tam,pie visām varām) Latvijā,kopš 1913.gada Īrijā,kopš 1917.gada joprojām nav atcelts ASV un ieviests pat otrā,ekonomiski spēcīgākajā valstī pasaulē-Ķīnā? Pateicoties progresīvajam ienākuma nodoklim,pirmskara Latvijā,jau pēc desmit gadu pastāvēšanas,Pirmā pasaules kara un pilsoņu kara izpostītajā valstī ar pilnībā sagrautu ekonomiku,izvestām rūpnīcu un fabriku iekārtām un evakuētiem to strādniekiem,jau 1928.gadā izdevās ne tikai palielināt ar nodokļiem neapliekamo ienākumu minimumu no 1300 līdz 2000 latiem jeb 166 latiem mēnesī (kas šodien būtu 235 eiro),bet pat atcelt ienākuma nodokli visiem lauksaimniecībā un zvejniecībā gūtajiem ienākumiem! Pateicoties progresīvajiem nodokļiem,nevis poļi iepērkas par 30-40 % lētāk Latvijā,bet otrādi-mēs,iepērkoties Polijā,palīdzam sildīt Polijas ekonomiku un mazināt mūsu zemnieku ražotās lauksaimniecības produkcijas konkurētspēju pat iekšzemes tirgū!

  • Viedie, beidziet taču nerrot tautu un ieviesiet progresīvo nodokli!!! Nevar izraut no kāda modeļa daļu un bazūnēt, ka darbs ir paveikts. Pašlaik tautai tiek rādīta darbošanās imitācija.

Draugiem Facebook Twitter Google+