Uncategorized

Jauns rīcībspējas regulējums0

Pieņemti apjomīgi grozījumi Civillikumā un saistītajos likumos, ieviešot jaunu, starptautiskajām tiesību normām atbilstošu rīcībspējas regulējumu.

 

Izmaiņas novērš Civillikuma un citu likumu neatbilstību Satversmei un ANO konvencijai “Par personu ar invaliditāti tiesībām”.

Labojumi paredz atteikties no pilnīgas rīcībspējas atņemšanas, aizstājot to ar ierobežotu rīcībspēju. Noteikts, ka personai ar garīgiem vai citiem veselības traucējumiem rīcībspēju var ierobežot, ja tas nepieciešams šīs personas interesēs un ir vienīgais veids, kā tās aizsargāt. Šādā gadījumā personai jānodibina aizgādnība.

Likums paredz arī iespēju atsevišķos gadījumos nodibināt pagaidu aizgādnību bez rīcībspējas ierobežojuma. To var darīt tādā apjomā, kādā persona ar garīga vai cita veida veselības traucējumiem nespēj saprast savas darbības nozīmi vai nespēj savu darbību vadīt. Taču persona nav ierobežojama personiskajās nemantiskajās tiesībās, lai tā varētu aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses iestādēs un tiesā saistībā ar tās rīcībspējas un brīvības ierobežojumiem, domstarpībām, strīdiem ar aizgādni un aizgādņa iecelšanu un atcelšanu.

Ar Civillikuma izmaiņām atcelti vairāki ierobežojumi, tostarp aizliegums personām ar garīgiem traucējumiem atzīt un apstrīdēt paternitāti, kā arī slēgt laulības. Pēc Latvijas Zvērinātu notāru padomes iniciatīvas Civillikums papildināts ar jaunu sadaļu par nākotnes pilnvarojumu. Ar to pilnvarotājs uzdod pilnvarniekam pārzināt viņa lietas gadījumā, kad viņš veselības traucējumu vai arī citu iemeslu vai apstākļu dēļ nespēs saprast savas darbības nozīmi un nespēs savu darbību vadīt.

Skaidrs, ka ikvienam pilnvarniekam būs jārīkojas sava pilnvarotāja interesēs. Iespēja sagatavot nākotnes pilnvarojumu ļaus pašai personai savlaicīgi atrisināt jautājumu par to, kas pārstāvēs tās intereses gadījumā, ja tā zaudēs spēju izteikt savu gribu. Tādos gadījumos vairs nebūs nepieciešams iesaistīt tiesu vai bāriņtiesu, lai nodibinātu aizgādnību.

Tostarp Civilprocesa likuma grozījumos paredzēta kārtība, kā pārskatāmi spriedumi rīcībnespējas lietā, kas pieņemti līdz 2011. gada 31. decembrim, lai nodrošinātu visu šādu lēmumu pakāpenisku pārskatīšanu atbilstoši jaunajam tiesiskajam regulējumam.

Likumu izmaiņas attiecībā uz rīcībspējas regulējumu, kas paredzētas Civillikuma, Civilprocesa likuma un Bāriņtiesu likuma grozījumos, stāsies spēkā 2013. gada 1. janvārī.

 

LA.lv
LE
LETA
Uncategorized
Mihaela Šūmahera “Ferrari” pārdots izsolē par rekordcenu
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Stalone noliedz apsūdzības seksuālā uzbrukumā kā “smieklīgas”
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Berluskoni nebūs jāuztur bijušā sieva, škiroties no 1,4 miljoniem eiro mēnesī
16. novembris, 2017

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Latvijā
“Naudas trūkums budžetā – tā ir standarta situācija.” Saruna ar finanšu ministru 1
3 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: “TTT Rīga” Eirolīgas sezonu sāk ar neveiksmi
1 stunda
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Pēc incidentiem Šveicē pārbauda arī “airBaltic” izmantoto “Airbus A220” dzinējus
54 minūtes
LE
LETA
Dabā
Trešdien daudzviet Latvijā pārspēts siltuma rekords 1
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Gāja tumsā bez atstarotāja – uz šosejas pie Grobiņas nāvējoši notriekts gājējs
46 minūtes