Auto un tehnoloģijas

Jauns rīks ļaus mērīt ekonomisko aktivitāti pēc zvanu un īsziņu dinamikas2


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

Latvijas Universitātes un Latvijas Mobilais telefons kopīgi veiktā pētījumā “Latvijas reģionu ekonomiskās attīstības indekss” izpētīta novadu un pilsētu ekonomiskā aktivitāte. Noskaidrots, ka, piemēram, Rucavas novadā cilvēki zvana un sūta īsziņas vairāk tieši brīvdienās, kamēr darba dienās šo darbību veic mazāk cilvēku. Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns, asociētais profesors Gundars Bērziņš, norādīja, ka datus var izmantot, piemēram, investīciju atdeves mērījumiem. “Tas ir viens no galvenajiem uzdevumiem. Ja ir uzbūvēts kāds liels objekts, varam mērīt kā mainījusies aktivitāte pēc šī objekta būvniecības. Otrs – reģionālo stratēģiju veidošana. Varam atrast labāko stratēģiju katrai pašvaldībai, reģionam.

Varam arī pēcāk izmērīt vai tas strādā, vai nē. Varēs veikt transporta grafiku pilnveidošanu, veikt cilvēku aktivitātes monitoringu, kas palīdzēs pieņemt lēmumu, piemēram, kur būvēt lielveikalus,” sacīja profesors. Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Tavars sacīja, ka datiem var būt milzīga nozīme, lai saprastu, kur nepieciešamas ceļu investīcijas, izslēdzot vietas, kur tos izmanto reti, tā vietā uzmanību fokusējot uz reģioniem ar aktīvāku ekonomisko kustību.

Pētījumā pilsētas un reģioni iedalīti piecās dažādās grupās. “Darbarūķu” grupā ir Rīga, Jelgava, Valmiera u.c. citas pilsētas, kur aktivitāte ir izteikti lielāka darbadienās. “Harmoniskie” reģioni izmanto savus resursus efektīvāk, un aktivitāte ir gana augsta brīvdienās un darbadienās, piemēram Ventspilī. “Mērenie” novadi ir tādi, kur gan darbadienās, gan brīvdienās ir salīdzinoši zema aktivitāte. “Atpūtniekiem”, piemēram, Jūrmalai, uzreiz redzams, ka augstākā aktivitāte ir brīvdienās. “Ballētājiem” ir ievērojama augstāka aktivitāte brīvdienās un salīdzinoši zema darbadienās, tur “brauc gulēt vai pavadīt brīvdienas”. Tādas tendences ir Saulkrastos un Rucavā, kur darbadienās nekas nenotiek, bet brīvdienās ir milzu aktivitāte.

Tomēr rīka prezentācijā arī izskanēja viedokļi, ka tas vēl ir jāpilnveido un neparāda dažādas svarīgas nianses, piemēram, interneta lietojamību, neņem vērā tūristu aktivitāti un pārvietošanos novadu robežās.

LA.lv