Publicitātes foto

Jaunu grāmatu atver ar diskusiju par personību totalitārā režīmā 0

Ceturtdien, 8. maijā, pulksten piecos Rīgas Tehniskās universitātes mazajā zālē ar diskusiju “Personība totalitārajā režīmā” tiek atvērs Pulicera prēmijas laureāta Adama Džonsona pasaulslavenais romāns “Bāreņu pavēlnieka dēls”, portālam LA.lv pavēstīja apgāda “Kontinents” pārstāve Ieva Drozdova.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Romāns vēsta par vistotālāko 20. un 21. gadsimta diktatūru – dzīvi noslēgtajā un noslepumainajā Ziemļkorejā, kurā pat laika skaitīšana notiek pēc cita kalendāra nekā pārējā pasaulē, kur dabiska realitāte ik dienu ir cilvēku noslēpumaina pazušana – un arī parādīšanās, kur katru novirzi no ikdienas normas uztver ar aizdomām un pratināšanu, kur visu likteņus izlemj viens šķietami visu redzošs diktators. Kur ikdienas sastāvdaļa ir elektrības izslēgšana naktīs, elementāru iztikas līdzekļu trūkums un vienlaikus pārtikas paciņu sūtīšana kaimiņvalstij – Dienvidkorejai, kuras iedzīvotāji it kā cieš badu. Kur cilvēks var aiziet bojā neskaitāmos veidos, bet pārsvarā tādēļ, ka viņa rīcība kādu iemeslu dēļ šķitusi nepieņemama Mīļotajam Vadonim.

Šādos apstākļos piedzimst un aug Paks Čundo – viņa māte, kā visas skaistās meitenes, aizvesta uz Phenjanu vadoņiem par prieku, bet tēvs kļuvis par bāreņu nama vadītāju un arī paša dēls aug kā bārenis. Protams, romānā visi valsts iedzīvotāji atklājas kā savā ziņā bāreņi, jo pat ģimenes lokā nav iespējams sarunāties atklāti. Tādēļ daudzi jauno Čundo var pat apskaust, jo jauno vīrieti gaida aizraujošs mūžs, kas viņu līdz ar lasītāju izved aizraujošā, valdzinošā un šausminošā ceļojumā cauri Ziemeļkorejas vēsturei un cilvēka dabai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Romāns pērn ierindojās visu lielāko pasaules mediju Gada grāmatas kategorijā. Adams Džonsons 2013. gada 15. aprīlī saņēmis Pulicera prēmiju daiļliteratūrā un Vaitinga Rakstnieku balvu, kā arī pagājušā gada Deitonas Literāro Miera balvu.

Ironiski, ka tieši šobrīd Ziemeļkoreja ir sakustējusies pasaules mērogā, uzsākot bīstamas militāras aktivitātes, kļūstot par karsto tematu ziņu lentēs, neprognozējamu politisko lielumu, raisot pamatotas bažas par mieru un drošību pasaulē. Par to pēc politiskās agresijas piesātinātās Ukrainas vairs neviens nevar būt pārliecināts.

Vai režīms aiz dzelzs priekškara ir ilgtspējīgs? Cik tālu esam aizgājuši savā brīvībā no nesenā PSRS režīma? Vai ir reāli iespējama sabiedriskā iekārta – komunisms? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes meklēsim diskusijā “Personība totalitārajā režīmā”. Tajā ar priekšlasījumu piedalīsies ASV vēstnieces vietniece Karina Maklelanda, RTU Ekonomikas un tautsaimniecības katedras vadītājs Juris Saulitis, Katastrofu medicīnas centra vadītājs Mārtiņš Šics, politologs Einārs Graudiņš, politisku notikumu vērotājs Aivars Borovkovs, apvienības “Reportieri bez robežām” līdzstrādnieks Baltijas valstis Imants Liepiņš, žurnālists, Ziemeļkorejas aktualitāšu vērotājs Elmārs Barkāns, politologs Filips Rajevskis. Diskusiju vadīs Kristians Rozenvalds.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.