×
Mobilā versija
+8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
11. septembris, 2014
Drukāt

Jaunu teroraktu draudu ēnā piemin 2001. gada 11. septembra traģēdiju

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Šodien Amerikas Savienotajās Valstīs norisināsies 2001. gada 11. septembra terorakta piemiņas pasākumi. Pirms trīspadsmit gadiem teroristi pašnāvnieki nolaupīja četras pasažieru lidmašīnas, ar kurām vēlāk ietriecās divos debesskrāpjos Ņujorkā, Pentagona celtnē Vašingtonā, kā arī pļavā netālu no Šenksvillas pilsētas Pensilvānijā. Teroraktos dzīvību zaudēja 2753 cilvēki.

Vieta, kur savulaik slējās Pasaules Tirdzniecības centra dvīņu torņi, pēc vairāk nekā desmit gadu ilgiem celtniecības darbiem ir pārbūvēta. Šis būs pirmais gads, kad traģēdijas vieta būs pilnībā pieejama ikvienam cilvēkam. Līdz tam tur notika vērienīgie būvniecības darbi, lai atjaunot transporta satiksmi ap vietu, kur savulaik atradās dvīņu torņi. Pavasarī durvis vēra arī īpašs teroraktiem veltīts muzejs. “Šis būs pirmais gads, kad piemiņas pasākuma laikā upuru ģimenes locekļiem būs iespēja apmeklēt muzeju,” ziņu aģentūrai “Reuters” sacīja muzeja pārstāvis Maikls Freizjers.

Šī ir teroraktu 13. gadskārta, taču islāma radikāļu draudi Savienotajām Valstīm nav mazinājušies. Atceres pasākumu priekšvakarā vairākas ASV amatpersonas, tostarp prezidents Baraks Obama, paziņoja, ka valstij vienus no lielākajiem ārējiem draudiem rada teroristiskā organizācija “Islāma valsts”, kas izvērsusi karadarbību Sīrijā un Irākā. Baltā nama saimnieks atklāja, ka ASV pastiprinās gaisa triecienus teroristiskās organizācijas pozīcijām, kā arī nosūtīs uz Irāku vairāk nekā četrsimt karavīrus irākiešu armijas apmācīšanai.

Iepriekš “Islāma valsts” nogalināja divus amerikāņu žurnālistus. ““Islāma valsts” radījusi pilnīgi jaunu draudu laikmetu, kam ir potenciāls atstāt lielāku ietekmi nekā “Al Qaeda”,” uzrunā Ņujorkā paziņoja šīs pilsētas policijas komisārs Viljams Bretons. Viņš norādīja, ka īpašas bažas raisa “Islāma valsts” piekritēju un vadītāju sociālo mediju aktivitātes, kas ļauj viņiem uzrunāt aizvien vairāk jaunu cilvēku. “Viņi spēj iedvesmot ne tikai tos, kuri tur [Tuvajos Austrumos] karo un pēc tam atgriežas savās mītnes zemēs, bet arī tā saucamos vientuļos vilkus, kuri neiesaistās tieši organizācijā, bet neapmierināti sēž pagrabos,” sacīja Bretons.

ASV pilsētā Denverā ir sākusies tiesas prāva pret kādu ASV dzīvojošu 19 gadus vecu sievieti, kura, dažādās interneta vietnēs iedvesmojoties no “Islāma valsts” radikāļu vēstīm, aprīlī bija apņēmusies doties karot uz Sīriju. Taču pirms viņa iesēdās lidmašīnā sievieti aizturēja ASV Federālā izmeklēšanas biroja darbinieki.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+