×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
21. augusts, 2015
Drukāt

Jaunumi ziemājos — ziemas kvieši, tritikāle, rudzi, rapsis

Foto - Zanda BirzeFoto - Zanda Birze

Augustā ir pēdējais brīdis, lai izlemtu, ko sēt rudenī. Pēc aizņemtās sējplatības Latvijā galvenās audzētās ziemāju sugas savirknējas šādi: pirmajā vietā ir kvieši – zemniekiem tos audzēt ir ekonomiski visizdevīgāk, jo graudus iepērk par augstāku cenu. Otra nozīmīgākā kultūra ir ziemas rapsis – tam joprojām ir stabils pieprasījums un noiets. Trešā kultūra – rudzi, ko galvenokārt audzē pārtikai, taču pastāv risks ar graudu kvalitāti.

Slapjos rudeņos novākta labība nav piemērota maizes cepšanai, līdz ar to graudus grūti realizēt. Diemžēl lopbarībai rudzi nav pieprasīti. Vismazākās sējumu platības pie mums aizņem tritikāle. To pārsvarā izmanto lopbarībai.

Ziemāju sēklu piedāvājums ir ļoti plašs, tāpēc patlaban zemniekiem svarīgi ir izvēlēties kvalitatīvākās šķirnes. Šoreiz piedāvājam jaunāko šķirņu apskatu.

Ziemas kvieši

• ‘Rigi’ (“Dotnuvos projektai”) – vidēji agrīna A klases pārtikas šķirne. Vidējs augums, laba veldres noturība. Vidēji rupji graudi.

• ‘Edvins’ (“Elagro Trade”) – nav jaunums Latvijā, taču pirmo gadu tiek piedāvāts sertificēts sēklas materiāls. Selekcionēta Stendē. Akotaina, labi cero, pārziemo visos Latvijas reģionos. Veģetācijas periods ir 2–4 dienas garāks nekā šķirnei ‘Fredis’, bet, salīdzinot ar standarta ‘Olivin’, raža ienākas 5–7 dienas agrāk. Augums 90–100 cm, vidēji vel­dres izturīga, rupji graudi. Kvalitāte atbilst pārtikas standartam. Vidēji izturīga pret izplatītākajām slimībām – miltrasu, brūno lapu rūsu, lapu plankumainībām. Piemērota audzēšanai gan konvencionālos, gan bioloģiskos apstākļos.

• ‘Kena DS’ (“Dotnuvos projektai”) – augsta auguma, veldres noturīga šķirne. Ekstra–1. klases graudu kvalitāte. Nogatavojas diezgan vēlu. Šķirnei raksturīgi vidēji rupji graudi.

• ‘Famulus’ (“Dotnuvos projektai”) – ziemcietīga pārtikas šķirne. Raža nogatavojas vidēji agrīni. Vidējs augu garums, laba veldres noturība. Veido rupjus graudus.

Tritikāle

• ‘Sequenz’ (“Dotnuvos projektai”) – vidēji agrīna lopbarības šķirne. Vidēja auguma, augsta veldres noturība. Vidēji rupji graudi. Laba ražība – aptuveni 5 t/ha. Teicama ziemcietība.

Rudzi

• ‘SU Drive’ (“Dotnuvos projektai”) – tā dēvētais turbo hibrīds, kam raksturīgas augstas ražas. Priekuļos izmēģinājumā sasniedza pat 9,01 t/ha. Vidēji agrīns, vidēja auguma. Rupji graudi. Vidēja noturība pret miltrasu.

• ‘KWS Bono’ (“Baltic Agro”) – jaunas paaudzes hibrīds, kad izceļas ar stabilām, augstākām ražām un labāku sausumizturību. Piemērots pārtikai un dzīvnieku barībai. Noturīgs pret inficēšanos ar sēnīti, kas izraisa melno graudu veidošanos. Vidēji garš stiebrs ar vidēji labu veldres noturību. Audzējot ar intensīvām tehnoloģijām, vēlams izmantot augšanas regulatoru, ņemot vērā konkrētās sezonas laika apstākļus. Veido vidēji rupjus graudus. Raksturīgs augsts un stabils krišanas skaitlis. Hibrīdam vidēja līdz laba noturība pret miltrasu. Uzlabota noturība pret brūno rūsu.

Rapsis

• ‘DK Exalte’ (“Baltic Agro”) – hibrīds ar izcilām ražām un augstu eļļas saturu sēklās. Ziemcietība pārbaudīta, ir piemērots sējai Latvijā. Strauji aug rudens periodā. Piemērots optimālam un vēlam sējas termiņam, bet, darot to agrīnākos termiņos, jāpievērš uzmanība augu attīstībai un laikus jālieto augšanas regulatori. Hibrīds pielāgojas dažādām augsnēm un apstākļiem. Pavasarī aug lēnāk, vienmērīgāk, veidojot lielāku lapu rozeti. Izmantojot augšanas regulatorus, pavasarī aug spēcīgāki sānu dzinumi, līdz ar to vienmērīgāk zied un nogatavojas raža. Gara auguma, bet pietiekami kompakts hibrīds. Ļoti laba noturība pret krustziežu stublāju puvi un pāksteņu atvēršanos, tāpēc var nosargāt ražas zudumus pirms un ražas vākšanas laikā.

• ‘Edimax CL’ (“Baltic Agro”) – Clearfield hibrīds ar labu ziemcietību un augstu ražas potenciālu. Raksturīga vidēji strauja attīstība rudenī, tāpēc piemērots optimāliem sējas termiņiem. Vidēji augsts līdz augsts eļļas saturs sēklās. Vidēji vēls ziedēšanas sākums ar vidēji vēlu līdz vēlu sēklu nogatavošanos. Augiem vidēji laba līdz laba veldres noturība. Laba noturība pret rapša pamatslimībām, kā arī pāksteņu atvēršanos.

• ‘Troy’ (“Dotnuvos projektai”) – ziemcietīgs, veldres noturīgs pundurtipa hibrīds. Pavasarī strauji veido stublāja sāndzinumus. Pākstis noturīgas pret atvēršanos. Stabila noturība pret slimībām (virs vidējā).

• ‘Garou’ (“Dotnuvos projektai”) – veldres noturīgs hibrīds ar augstu eļļas saturu. Nobriest vidēji agrīni.

• ‘Minotaur’ (“Dotnuvos projektai”) – vidēji vēlīna, augstražīga šķirne ar augstu eļļas saturu. Augi vidēja auguma.

• ‘Trumpf’ (“Elagro Trade”) – vidēja auguma hibrīds ar augstu ražas potenciālu un eļļas saturu. Piemērots gan vieglām, gan smagām augsnēm, tāpat gan vidēji agrai, gan vēlākai sējai. Agri sāk ziedēt un nogatavoties. Laba ziemcietība un ataugšanas spēja pavasarī. Izcila izturība pret veldri un pāksteņu atvēršanos.

• ‘DK Explicit’ (“Dotnuvos projektai”) – ziemcietīgs, veldres noturīgs hibrīds. Augi 150 cm augsti. Nogatavojas vidēji agrīni. Pāksteņi noturīgi pret sēklu izbiršanu.

• ‘Minerva’ (“Baltic Agro”) – vidēji agrīna, izceļas ar augstām ražām visās Baltijas valstīs. Izcili ziemcietības rādītāji arī skarbos ziemošanas apstākļos, kas ir viena no būtiskākajām šķirnes īpašībām. Augsts eļļas saturs sēklās. Rudenī aug vidēji strauji, tāpēc hibrīdu ieteicams sēt optimālā termiņā. Pavasarī augi attīstās strauji. Sāk ziedēt vidēji vēlu, bet sēklas nogatavojas vidēji agrīni. Veido vidēji garu augumu. Tā kā šķirnei ir teicama izturība pret puvi, ziemcietība un veldres noturība, tā nodrošināja augstas ražas pat tajos gados, kad citas šķirnes cieta no slimībām vai nelabvēlīgiem ziemošanas apstākļiem. Augiem ir laba noturība pret pāksteņu atvēršanos.

• ‘Saevo’ (“Elagro Trade”) – vidēji agrās hibrīdšķirnes priekšrocība ir garāks sējas laiks, laba ziemcietība un liels ražas potenciāls. Oficiālie izmēģinājumi Lietuvā tiek veikti kopš 2012. gada. Reģistrētajos Vācijas un Polijas izmēģinājumos šķirne uzrādīja augstu ražību. Ātri atjaunojas pēc īsiem stresa apstākļiem. Veido spēcīgu sakņu sistēmu. Mazprasīga augsnes ziņā. Augi vidēji 124 cm augsti.

• ‘DK Extrovert’ (“Elagro Trade”) – hibrīds ar augstu eļļas saturu. Piemērots sējai Latvijā, jo ziemcietība ir pārbaudīta. Pietiekami kompakta augu attīstība rudenī, piemērots galvenajiem sējas termiņiem, bet var sēt arī nedaudz vēlāk. Pavasarī attīstās pietiekami strauji un vienmērīgi. Sāk ziedēt vidēji vēlu. Ļoti laba noturība pret pāksteņu atvēršanos un krustziežu stublāju puvi.

• ‘DK Imistar CL’ (“Elagro Trade”, “Baltic Agro”) – reģistrēts Augu šķirņu katalogā Latvijā. Puspundurhibrīds piemērots audzēšanai Clearfield tehnoloģijā, tam ir ļoti augstas ražas un eļļas saturs. Izcila ziemcietība. Augšanas punkts novietots tuvu augsnes virskārtai, tāpēc kailsalā augi ir pasargāti. Pavasarī attīstās lēnāk, bet gana apjomīgi, zied vēlu, taču sēklas nogatavojas ļoti vienmērīgi. Laba noturība pret pāksteņu atvēršanos, ļoti laba – pret krustziežu stublāju puvi.

• ‘Safer’ (“Elagro Trade”) – jaunākās paaudzes hibrīds ar izciliem un stabiliem ražas un kvalitātes rādītājiem arī nelabvēlīgos laika apstākļos. Var audzēt dažādās augsnēs. Augu attīstība rudenī nav strauja, tāpēc piemērots agrs un vidējs sējas termiņš, toties pavasarī strauji atgūstas pēc ziemas. Augiem ir kompakts augums, laba veldres noturība. Nogatavojas vidēji agrīni.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+