Pasaulē
Citur

Jaunzēlande aizliedz pārdot mājokļus ārzemniekiem0

Foto – AFP/LETA

Jaunzēlandes parlaments trešdien pieņēmis likumprojektu, kas aizliedz ārvalstu pilsoņiem iegādāties mājokļus Jaunzēlandē ar dažiem izņēmumiem.

Likumprojekta mērķis ir ierobežot mājokļu cenu kāpumu Jaunzēlandē, lai mājokļi kļūtu vieglāk pieejami pašiem jaunzēlandiešiem.

“Tā ir nozīmīga robežšķirtne un parāda šīs valdības apņēmību padarīt par realitāti sapni kļūt par mājokļa īpašniekiem lielākam skaitam jaunzēlandiešu,” norādīja Jaunzēlandes tirdzniecības un ekonomiskās attīstības ministrs Deivids Pārkers.

Vairums jaunzēlandiešu dod priekšroku mājokļa iegādei, nevis īrei, taču aktīvā migrācija un mājokļu trūkums ir novedis pie mājokļu cenu kāpuma.

Valdības ziņojumā, kas tika publicēts iepriekš šogad, secināts, ka mājokļu cenas pēdējos piecos gados ir pieaugušas par 30%.

Jaunzēlandes premjerministres Džasindas Ārdenas centriski kreisā valdība uzskata, ka lielu daļu no šīs problēmas rada pircēji no ārvalstīm, jo viņi spēj maksāt vairāk nekā vietējie iedzīvotāji.

Agrāk valdība minējusi ķīniešu pircējus, kā galveno iemeslu cenu kāpumam Oklendā, izpelnoties par to pārmetumus rasismā no valdības kritiķu puses.

Jaunie noteikumi aizliegs ārzemniekiem, tostarp Ķīnas pilsoņiem, kas veido lielāko ārvalstu pircēju daļu, iegādātie mājokļus Jaunzēlandē.

Savukārt uz austrāliešiem, kas ir otri lielākie ārvalstu pircēji, aizliegums neattieksies brīvās tirdzniecības vienošanos dēļ. Aizliegums neattieksies arī uz singapūriešiem.

Jaunzēlandes Nekustamā īpašuma institūta vadītāja Bindi Norvella apšaubīja nepieciešamību pēc šāda aizlieguma, norādot, ka ārvalstu pilsoņi veido tikai mazu daļu no kopējā tirgus.

“Mēs neuzskatām, ka aizliegums ārvalstu pircējiem iegādāties īpašumu Jaunzēlandē kaut kā ietekmēs mājokļu cenas, tas arī nepalīdzēs jauniem cilvēkiem tikt pie savas pirmās mājas,” uzskata Norvella.

LA.lv