Foto – LETA

Jautā lasītājs: Kur meklēt mentorus?
 0

Ja kādam mūsu valsts iedzīvotājam rodas uzmācīga doma radīt savu uzņēmējdarbību vai paplašināt jau esošo, ir nepieciešama nauda. Biznesa plāna un projekta izstrāde maksā vairākas naudiņas. Tālāk iesniegšana LIAA vai LAD. Ja ideja ir laba, sūta uz banku – ņemies nu, kā proti.

Reklāma
Reklāma

 

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Jāgatavo nākamais projekts bankai, kas atkal maksā vairākas naudiņas. Ja nu beidzot nauda tiek piešķirta, tad tomēr jārēķinās ar to, ka tā rokās netiks turēta – viss ar rēķiniem un pavadzīmēm caur banku. Tikai pēc tam, kad jau ir sākta reāla “ņemšanās” ar savu lolojumu, valsts atdod uzņēmējdarbības vadīšanai paredzēto daļu naudas. Es savā cerību pilnajā galvā uz labāku nākotni redzu, ka mums Latvijā ir vēl viena padome, kas kā rokdziedātāja menedžeris, kurš redz, ka viņa aizbilstamajam ir talanti, ņemas ar viņu, kamēr aizvada līdz lielajai skatuvei. Būtu vajadzīgi mentori, taču tādu nevaru atrast.

Māris Lūsis 
Limbažu novadā

 

Ja ir vēlme atrast mentoru jeb cilvēku ar veiksmīgu uzņēmēja pieredzi, kurš labprāt brīvprātīgi atbalstīs un konsultēs iesācēju, lielākās iespējas būs sieviešu uzņēmēju biedrībā “Līdere” vai Rīgas Ekonomikas augstskolas Mentoru klubā. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai ir mentoru saraksts, tomēr “aģentūra pati nenodarbojas ar mentoringu, jo darbinieki nav uzņēmēji”, skaidro LIAA Investīciju projektu departamenta pārstāve Inguna Zariņa. Aģentūra var savest kopā ar mentoriem. Piemēram, nupat aprīlī noslēgusies mentoringa programma uzņēmējiem, ko organizē LIAA sadarbībā ar biedrību “Līdere”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī programma gan ir tendēta atbalstīt inovatīvu uzņēmējdarbību, nevis tradicionālu lauksaimniecību. Tāpat inovatīvas idejas tiek meklētas konkursā “Ideju kauss” un televīzijas šovā “Firmas noslēpums”, kuru finālisti iegūst sev mentorus. I. Zariņa atgādina, ka ir iespējams saņemt arī dažādu ekspertu konsultācijas par maksu, vēršoties LIAA klientu centros.

Konsultantus par maksu piedāvā arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC). Mentoru saraksti LLKC vēl nav izveidoti. Pagaidām LLKC var vien palīdzēt noorganizēt kādas kopīgas lauksaimnieku vai lauku uzņēmēju sarunas, seminārus vai tamlīdzīgu pieredzes apmaiņu ar nozares veiksminiekiem – nevis pastāvīgu mentoringu.

Paveicas, ja izdodas atrast centra konsultantu vidū kādu, kam pašam ir arī praktiskā pieredze tieši tādā pašā uzņēmējdarbības jomā, kā klients vēlas, atzīst LLKC Lauku attīstības nodaļas vadītāja Elīna Ozola. Mentorus var meklēt arī Lauku sieviešu apvienībā.

Kā zināms, LLKC piedāvā arī valsts apmaksātas konsultantu programmas. 2011. gada nogalē tika sākta programma lauku reģionu mazās uzņēmējdarbības atbalstīšanai. Arī šogad tiks paplašināts dalībnieku loks.

Lauku atbalsta dienests (LAD) nepiedāvā mentorus, tomēr ar dažādiem jautājumiem var vērsties arī LAD klientu daļās. “Esam ceļā uz “vienas pieturas aģentūras” izveidošanu. Tas nozīmē, ka vienā vietā varēs iegūt atbildes uz dažādiem jautājumiem,” stāsta LAD sabiedrisko attiecību speciāliste Vineta Jansone un atgādina arī par piesardzību, izvēloties, kādam padomdevējam klausīt: “Ir konsultanti, kurus “gāž apkārt”, jo tautā ātri aiziet projektu panākumi. Ir arī citi konsultanti, kas tikai izliekas, ka viņiem ir vajadzīgās zināšanas.”

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.