Latvijā
Politika

Jautājam partijām: Kā panākt, lai ģimenēs dzimtu vairāk bērnu?2


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto : Timurs Subhankulovs

Laikraksts “Latvijas Avīze” un portāls “LA.lv” priekšvēlēšanu laikā vērtē partiju darbus un solījumus. Meklējam atbildes uz jautājumiem, kā veidot labāku nākotni Latvijā un kas partijām un politiķiem jāpaveic nākamajos četros gados.

Īpaši analizējam šādas nozares – izglītība, veselība, labklājība, ekonomika, reģionālā attīstība, iekšpolitika, tieslietas, ārpolitika, drošības politika.

Uzdodot jautājumus, 16 sarakstus sadalījām divās grupās. Partijām, kurām ir lielāks atbalstītāju skaits, par katru nozari uzdevām 4–6 jautājumus, bet mazajām partijām – vienu.

Lasiet, ko lielākās partijas atbild uz jautājumu:

Kā veicināt, lai ģimenēs dzimtu otrais, trešais un vairāk bērnu?

Jaunā konservatīvā partija, Juris Jurašs:

Plāna 3×500 realizācija: minimālā alga un ar IIN neapliekamais minimums algām 500 eiro apmērā. Ģimenes valsts pabalsts 50 eiro par pirmo bērnu, 100 eiro par otro un 150 eiro par trešo un katru nākamo bērnu. Saprātīga izmēra primārais mājoklis pilsoņiem bez NĪN. “Altum” atbalsts mājokļa iegādei (kredīts vai garantija).

Nacionālā apvienība, Imants Parādnieks:

Pilnībā nodrošināta veselības aprūpes pieejamība bērniem tad, kad tā ir nepieciešama. Plaša trešā bērna politika, kur atbalsta intensitāte būtiski pieaug jau līdz ar otro bērnu. Mājokļa nodrošināšanas programma ģimenēm ar bērniem. Pienācīgi apmaksāta vecāku brīva izvēle pirmsskolas vecuma bērnu pieskatīšanā, izglītošanā. Interešu izglītības nodarbību finansēšana no publiskā sektora līdzekļiem. Un pamatā visam – vērtību godināšana – kuplas un krietnas ģimenes kā personīgs piepildījums un arī prestižs.

“Saskaņa”, Andrejs Klementjevs:

Uzskatām, ka vispirms ir būtiski veicināt tieši otrā bērna politiku. Dubultosim pabalsta apmēru ģimenēm ar diviem bērniem, kas būs būtisks atbalsts ģimenēm ar bērniem, bet no budžeta prasīs tikai 17 miljonus eiro. Papildus ieviesīsim lielāku attaisnoto izdevumu apmēru par bērnu interešu izglītību, kā arī bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos un visās skolās līdz 12. klasei un bezmaksas sabiedrisko starppilsētu transportu skolēniem līdz 12. klasei.

“Attīstībai/Par!”, Ilze Viņķele:

Visu bērnu vajadzības ir vienādas. Tomēr, lai veicinātu vecāku lēmumu par otro (un nākamajiem) bērniem, pabalstiem par tiem ir jābūt lielākiem nekā par pirmo. Taču pats galvenais ir atbalsts ģimenēm ar bērniem visā – pieejami bērnudārzi un aukļu dienesti, attālināta un elastīga darba iespējas, bērniem draudzīgas publiskās un privātās vietas utt.

Latvijas Reģionu apvienība, Inga Bite:

Radot situāciju, kurā ģimenes jūtas droši par savu un savu bērnu nākotni. Stabilu un samaksājamu nodokļu sistēmu. Pieejamu pirmsskolas un pamatizglītību tuvu dzīvesvietai. Attīstot ražošanu, dot iespēju vecākiem strādāt un uzturēt savu ģimeni. Atbalstot, nevis apkarojot iespēju strādāt nepilnu darba laiku. Radot gan emocionāla, gan praktiska atbalsta sistēmu ģimenēm krīzes situācijās.

“Jaunā Vienotība”, Jānis Reirs:

Vispirms būtu jādara viss iespējamais, lai mudinātu vecākus izlemt laist pasaulē otro bērnu. Šogad ir realizētas diezgan būtiskas izmaiņas ģimenes valsts pabalstu sistēmā. Tomēr, tikai ar finansiālajiem stimuliem būs par maz normālai sabiedrības ataudzei. Vajadzīga kopēja valdības stratēģija ilgtermiņā. Plašāka mājokļa programma jaunām ģimenēm, īres tirgus sakārtošana, atbalsts īres namu būvniecībai, nodokļu samazināšana zemajām algām, paaugstinot neapliekamo minimumu un atvieglojumus par apgādājamiem.

“KPV LV”, Iveta Behnena-Bēkena:

Valstī jāizveido prognozējama vide. “KPV LV” programma piedāvā 13 veicamus darbus, lai izveidotu apstākļu kopumu sociālajam komfortam, ieskaitot bērnudārzu pieejamību, ģimenes ārsta pieejamību, atsaucīgu tiesvedības procesu u. c. Sociālais komforts radīs perspektīvas savai un bērnu izaugsmei.

Zaļo un zemnieku savienība, Māris Kučinskis:

Dzimstības stimulēšanai un bērnu audzināšanas atbalstam jāizstrādā procedūras un pakāpeniski jāievieš zīdaiņa pūriņa pakas un sertifikāti par tiesībām saņemt tajā minētās preces un pakalpojumus noteiktajā apjomā, tai skaitā (bet ne tikai) pirmsskolas izglītības iestādei, mācību līdzekļiem, bērnu drēbēm un inventāram, sabiedriskajam transportam, brīvpusdienām. Lai saglabātu jauno māmiņu konkurētspēju darba tirgū, ieviesīsim elastīga un daļēja darba laika un vietas iespējas pēcdzemdību periodā, atbilstoši motivējot darba devējus.

Lasiet vēl:

Jautājam partijām: Kādai jābūt minimālajai pensijai?

Partiju piedāvājumu veselības aprūpē un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Partiju piedāvājumu izglītībā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Publikāciju projektā “Saeimas vēlēšanas 2018. Ko sagaidām, ko mums sola” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.lv