Latvijā
Politika

Jautājam partijām: Kā panākt, lai Latvijā atgriežas aizbraukušie tautieši?1


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Dainis Bušmanis

Laikraksts “Latvijas Avīze” un portāls “LA.lv” priekšvēlēšanu laikā vērtē partiju darbus un solījumus. Meklējam atbildes uz jautājumiem, kā veidot labāku nākotni Latvijā un kas partijām un politiķiem jāpaveic nākamajos četros gados.

Īpaši analizējam šādas nozares – izglītība, veselība, labklājība, ekonomika, reģionālā attīstība, iekšpolitika, tieslietas, ārpolitika, drošības politika.

Uzdodot jautājumus, 16 sarakstus sadalījām divās grupās. Partijām, kurām ir lielāks atbalstītāju skaits, par katru nozari uzdevām 4–6 jautājumus, bet mazajām partijām – vienu.

Lasiet, ko lielākās partijas atbild uz jautājumu:

Vai un kā piedāvājat panākt, lai Latvijā atgriežas aizbraukušie tautieši?

Jaunā konservatīvā partija, Juris Jurašs:

Lielāki neto ienākumi (plāna 3×500 realizācija). Jāreformē NVA bezdarbnieku apmācības sistēma, lai piedāvātu ātru un vienkāršu pārkvalifikāciju arī atbraukušajiem tautiešiem. Lauksaimniecības reformas, lai veidotos vairāk mazās un vidējās ģimeņu saimniecības, jaunie lauksaimnieki. Starptautiskas IKT augstskolas izveide Rīgā.

Nacionālā apvienība, Imants Parādnieks:

Pamatlieta – ekonomikas koncentrēšanās uz augstākas pievienotās vērtības sektoriem, kas dos iespēju būtiski palielināt atalgojuma līmeni; otra – ar aktīvu pašvaldību atbalstu veidot savu saimniecību reģionos. Pēc DLC iniciatīvas jau uzsācis darbu reģionālo koordinatoru un reemigrācijas projektu vadītāju novados projekts, kur ar personīgu kontaktu un atbildību tiek veicināta ģimeņu pilnvērtīga atgriešanās Tēvzemē.

“Saskaņa”, Andrejs Klementjevs:

Šajā jomā būtu jāorientējas uz ģimenēm ar bērniem un jauniem cilvēkiem, kas vēl tikai plāno veidot ģimeni. Mēs veicināsim mājokļu pieejamību ģimenēm ar bērniem un jauniem cilvēkiem, veicināsim bērnudārzu pieejamību, dubultosim pabalstu par otro bērnu, nodrošināsim bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos un skolās līdz 12. klasei, ieviesīsim nekustamā īpašuma nodokļa neapliekamo minimumu vienīgajam īpašumam un vēl citus pasākumus, kas mudinās jaunās ģimenes un cilvēkus pārcelties uz dzīvi Latvijā.

“Attīstībai/Par!”, Ilze Viņķele:

Labas algas, kvalitatīva un atbraukušos bērnus iekļaujoša izglītība, pieejama veselības aprūpe. Bezmaksas augstākā izglītība. Vienas pieturas aģentūra cilvēkiem visu ar atgriešanos saistīto jautājumu risināšanai.

Latvijas Reģionu apvienība, Inga Bite:

Aizbraukušie tautieši Latvijā atgriezīsies tad, ja viņiem šeit būs darbs un iespēja dzīvot līdzvērtīgi kā valstī, kur viņi atrodas šobrīd. Dosim pašvaldībām tiesības saņemt daļu no UIN, lai tās būtu ieinteresētas meklēt un piesaistīt savām teritorijām investorus, radot jaunas ražotnes un darba vietas. Atjaunosim ceļus un izveidosim salāgotu sabiedriskā transporta sistēmu, lai nodrošinātu ātru un ērtu pārvietošanos pa valsti.

“Jaunā Vienotība”, Jānis Reirs:

Jādara viss iespējamais, lai aizbraukušie tautieši būtu ieinteresēti atgriezties, jo ar katru prombūtnes gadu viņi un viņu bērni integrējas svešajās valstīs. Vispirms būtiski attīstīt ekonomiku, jo atvilināt Latvijas iedzīvotājus atpakaļ uz dzimteni var tikai ar ekonomiskiem līdzekļiem. Mājokļu pieejamība varētu būt viena no prioritātēm. Lai ārvalstīs dzīvojošajiem tautiešiem sniegtu iespēju veidot, uzturēt un paplašināt saites ar Latviju, situāciju var uzlabot diasporas likums, kas ļaus reemigrāciju aktivizēt, jo līdz šim diasporas politikā bija milzīga sadrumstalotība.

“KPV LV”, Iveta Behnena-Bēkena:

Papildus minētajam 2. jautājumā (par dzimstības veicināšanu – red.) nepieciešams veicināt karjeras izaugsmes iespējas. Jāuzlabo uzņēmējdarbības vide, lai esošie uzņēmumi varētu attīstīties un veidot eksportspējīgas preces/pakalpojumus, kas ļautu palielināt apgrozījumu un paplašināt kvalificētu darbinieku skaitu ar izaugsmes iespējām.

Zaļo un zemnieku savienība, Māris Kučinskis:

Aizbraukušie tautieši jānodrošina ar informāciju par darba vietām Latvijā, iespējām pārkvalificēties. Viņiem jānodrošina pieejami īres dzīves dzīvokļi, kā arī iespēja bērniem izglītoties, tostarp apgūt latviešu valodu.

Lasiet vēl:

Jautājam partijām: Kā panākt, lai ģimenēs dzimtu vairāk bērnu?

Jautājam partijām: Kādai jābūt minimālajai pensijai?

Partiju piedāvājumu veselības aprūpē un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Partiju piedāvājumu izglītībā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Publikāciju projektā “Saeimas vēlēšanas 2018. Ko sagaidām, ko mums sola” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.lv