Latvijā
Politika

Jautājam partijām: Kā uzlabot mājokļa pieejamību jaunajām ģimenēm?0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Valdis Semjonovs

Laikraksts “Latvijas Avīze” un portāls “LA.lv” priekšvēlēšanu laikā vērtē partiju darbus un solījumus. Meklējam atbildes uz jautājumiem, kā veidot labāku nākotni Latvijā un kas partijām un politiķiem jāpaveic nākamajos četros gados.

Īpaši analizējam šādas nozares – izglītība, veselība, labklājība, ekonomika, reģionālā attīstība, iekšpolitika, tieslietas, ārpolitika, drošības politika.

Uzdodot jautājumus, 16 sarakstus sadalījām divās grupās. Partijām, kurām ir lielāks atbalstītāju skaits, par katru nozari uzdevām 4–6 jautājumus, bet mazajām partijām – vienu.

Lasiet, ko lielākās partijas atbild uz jautājumu:

Jūsu risinājums, kā uzlabot mājokļa pieejamību jaunajām ģimenēm?

Jaunā konservatīvā partija, Juris Jurašs:

Turpināt “Altum” programmu pirmās iemaksas garantijai arī bezbērnu ģimenēm. Valsts garantēti kredīti mājokļa iekārtošanai. Pašvaldību sakārtoti īres nami jaunajiem profesionāļiem.

Nacionālā apvienība, Imants Parādnieks:

Ar plašu ilgtermiņa valsts mājokļa politiku, tai skaitā: mājokļu kredīta pieejamības paplašināšana ar valsts garantiju palīdzību; īres dzīvojamā fonda atjaunošana pašvaldībās; dotācija ģimenei mājokļa iegādei, kur atbalsta apjoma aprēķinā ņem vērā arī ģimenes nākotnes plānus – rūpēties par trim un vairāk bērniem; kredītsaistību dzēšana par katru ģimenē piedzimušo bērnu. Vispārēji – nekustamā īpašuma nodokļa būtiska samazināšana dzīvojamām ēkām un tām piekrītošajai zemei.

“Saskaņa”, Andrejs Klementjevs:

Brīvais tirgus nerisina mājokļu pieejamības problēmu jaunajām ģimenēm, līdz ar to ir nepieciešama iejaukšanās no valsts puses un tāpēc ir jāparedz budžetā līdzekļi atbalsta mehānismam dzīvojamā fonda būvniecībai Rīgā un reģionos. Papildus jauno dzīvokļu un mazu tipveida māju būvniecībai ir jāattīsta arī infrastruktūra – bērnudārzi, skolas, kultūras un sporta iestādes.

“Attīstībai/Par!”, Ilze Viņķele:

Valsts atbalsta programma pirmā mājokļa iegādei un īrei (kredītprocentu un īres garantijas). Pieejamu īres namu būvniecība pašvaldībās. Veicināt plašāku piedāvājumu īres tirgū, vienkāršojot ienākuma nodokli par īres maksu un samazinot to jaunajiem vecākiem.

Latvijas Reģionu apvienība, Inga Bite:

Turpinot uzsākto mājokļa kredītu garantiju sistēmu. Attīstot un līdzfinansējot reģionu pašvaldībās īres namu būvniecību, kur pašvaldību kompetencē būtu īres maksas apmēra noteikšana, arī atkarībā no ģimenes finansiālās situācijas. Sadarbojoties pašvaldībām, senioriem un ārvalstīs dzīvojošajiem tautiešiem radīt iespēju ģimenēm dzīvot un saimniekot mājās, apstrādāt to zemi, kur to īpašniekiem nav iespējas vai spēka saimniekot.

“Jaunā Vienotība”, Jānis Reirs:

Valsts garantijas mājokļa iegādei ir viens no reāliem pasākumiem, kura mērķis ir radīt valsts atbalsta instrumentu ģimenēm ar bērniem. Kopš programmas uzsākšanas valsts attīstības finanšu institūcijā “Altum” atbalstu mājokļa iegādei saņēmušas vairāk nekā 7300 ģimenes. Piešķirto garantiju kopējā summa ir 50 miljoni eiro, un kopējais ar garantijām piesaistīto hipotekāro aizdevumu apjoms komercbankās ir 445 miljoni eiro. Šī prakse ir jāturpina. “Altum” kapitāls ir iespēju robežās jāpapildina, lai atbalsta saņēmēju loku paplašinātu.

“KPV LV”, Iveta Behnena-Bēkena:

Ir nepieciešams informēt sabiedrību par iespējām, kas jau šobrīd pastāv pirmā mājokļa iegādei, piemēram, garantiju fonds pirmajam hipotekārajam aizdevumam. Valstij būtu jānodrošina mājokļa pirmās iemaksas līdzfinansēšana, izsniedzot jaunajai ģimenei bezprocentu aizdevumu – 50% no pirmās iemaksas.

Zaļo un zemnieku savienība, Māris Kučinskis:

Jāpastiprina jauno ģimeņu atbalsta instrumenti: mājokļa būvniecības, iegādes vai īres atbalsts (tai skaitā nekustamā īpašuma nodokļa atlaides). Jāpaplašina “Altum” jauno ģimeņu atbalsta programma.

Lasiet vēl:

Jautājam partijām: Kāds ir reālais izdzīvošanas minimums mēnesī?

Jautājam partijām: Kā panākt, lai Latvijā atgriežas aizbraukušie tautieši?

Jautājam partijām: Kā panākt, lai ģimenēs dzimtu vairāk bērnu?

Jautājam partijām: Kādai jābūt minimālajai pensijai?

Partiju piedāvājumu veselības aprūpē un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Partiju piedāvājumu izglītībā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Publikāciju projektā “Saeimas vēlēšanas 2018. Ko sagaidām, ko mums sola” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.lv