Foto: Anda Krauze

Jautājam partijām: Kādai jābūt minimālajai pensijai? 0

Laikraksts “Latvijas Avīze” un portāls “LA.lv” priekšvēlēšanu laikā vērtē partiju darbus un solījumus. Meklējam atbildes uz jautājumiem, kā veidot labāku nākotni Latvijā un kas partijām un politiķiem jāpaveic nākamajos četros gados.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Īpaši analizējam šādas nozares – izglītība, veselība, labklājība, ekonomika, reģionālā attīstība, iekšpolitika, tieslietas, ārpolitika, drošības politika.

Lasiet, ko visas Saeimas vēlēšanām pieteiktās partijas atbild uz jautājumu:

CITI ŠOBRĪD LASA

Kādai būtu jābūt minimālai pensijai valstij? Kā to panākt? Vai nepieciešams noteikt arī maksimālo pensiju un kādā apmērā?

Jaunā konservatīvā partija, Juris Jurašs:

Minimālai pensijai jābūt 200 eiro un ar ikgadēju indeksāciju vismaz 5% apmērā. 200 eiro minimālās pensijas ieviešana izmaksātu aptuveni 45 miljonus eiro. Tas būtu būtisks atbalsts cilvēkiem ar zemiem ienākumiem un ietekmētu ap 13% pensionāru. Būtu vēlams noteikt arī maksimālo pensiju, tie varētu būt 4000 eiro.

Nacionālā apvienība, Imants Parādnieks:

Minimālā pensija ir jānosaka par katru darba stāža gadu, un tai ir jābūt vismaz 8 eiro par katru gadu, tā, lai personām, kurām ir 25 gadu stāžs, pensija būtu lielāka par valsts noteikto minimālo ienākuma apmēru, kas šobrīd veido 177 eiro. Jāatceļ arī netaisnīgā norma, kas personām, kuras pensionējās, sākot ar 2012. gadu, liedz saņemt piemaksu par stāžu līdz 1996. gadam. Atbalstu arī ideju par maksimālo pensiju. Ar darba stāžu virs 40 gadiem un maksimālo iemaksu veikšanu visā individualizētās uzskaites periodā pensija varētu būt līdz 4400 eiro.

“Saskaņa”, Andrejs Klementjevs:

Izstrādāsim jaunu minimālās iztikas līdzekļu grozu pensionāriem, kas atspoguļos pensionāru reālos izdevumus. Minimālajai pensijai ir jābūt vismaz minimālās iztikas līdzekļu groza apmērā. Indeksēsim pensijas, kompensējot dzīves dārdzības pieaugumu. Darīsim visu iespējamo, lai pensijas, kas mazākas par minimālo mēnešalgu, netiktu apliktas ar nodokļiem. Maksimālo pensiju (griestus) noteikt nebūtu taisnīgi pret cilvēkiem, kuri godīgi maksājuši augstus nodokļus.

“Attīstībai/Par!”, Ilze Viņķele:

Minimālā pensija ir nekavējoties jāpalielina no 65 līdz 100 eiro, četru gadu laikā – līdz 130 eiro. Ir jāsāk pāreja uz vispārēju garantētu pamatpensiju ikvienam, kas nostrādājis Latvijā 30 gadus vismaz minimālās algas apmērā. Atbildība uzkrāt lielākai pensijai tad būs katram cilvēkam pašam un “griestus” sev noteiks cilvēks pats.

Reklāma
Reklāma

Latvijas Reģionu apvienība, Inga Bite:

Diemžēl šobrīd Latvijas valsts budžets nevar nodrošināt visiem senioriem garantētu naudas summu, kas nebūtu atkarīga no veiktajām iemaksām. Bet valsts saviem cilvēkiem var palīdzēt, arī piedāvājot labiekārtotu dzīvesvietu vienkopus vairākiem senioriem. Nepieciešamības gadījumā būtu jānodrošina arī medicīniskā aprūpe un ēdināšana. Būtu jānosaka maksimālā izmaksas summa gan pensijām, gan citiem sociālā budžeta maksājumiem. Par konkrētu summu būtu jādiskutē, bet tā varētu būt pielīdzināta 4 – 5 vidējām algām valstī.

“Jaunā Vienotība”, Jānis Reirs:

Minimālās pensijas apmērs noteikti jāpalielina, taču tam nevajadzētu izmantot sociālā budžeta uzkrājumu. Jāmeklē mehānisms, kā izmaksāt cilvēkam pensiju viņa iemaksu veiktajā apmērā, bet, lai nodrošinātu minimālās pensijas apmēru, no valsts budžeta būtu jāsedz šī starpība. Pensijai jābūt tādai, lai seniori varētu dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi. Maksimālā pensijas apmēra noteikšanu pašlaik nevērtējam, jo, veicot lielas iemaksas, pretim saņemot samazinātu pensiju, var tikt mazināta motivācija pilnvērtīgi piedalīties sistēmā.

“KPV LV”, Iveta Behnena-Bēkena:

Minimālai pensijai Latvijā ir jābūt iztikas minimuma līmenī. Ir jāpārskata pensijas sistēmas aprēķina kārtība, mantošanas kārtība, kā arī jāveicina sabiedrības informētība, palīdzot ilgtermiņā plānot savas finanses. Maksimālā pensija nevar pārsniegt Ministru prezidenta algu.

Zaļo un zemnieku savienība, Māris Kučinskis:

Sociālo programmu apjoma pieaugumam jābūt atbilstoši ekonomiskajai situācijai valstī. Jāīsteno pensiju sistēmas izvērtēšana vidējā un ilgtermiņā, nodrošinot sistēmas ilgtspēju un stabilitāti. Tāpat jānodrošina pakāpeniska pensiju palielināšana personām ar lielu darba stāžu.

Latvijas Krievu savienība, Andrejs Mamikins:

“Noteikt ar nodokli neapliekamā minimuma apmēru pensijām minimālās algas līmenī. Jāpalielina valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts no 64 līdz 75 eiro. Par 1/4 jāpalielina minimālās pensijas. Noteikt maksimālo valsts pensiju. Griestu apmērs – divas vidējās algas.”

Rīcības partija, Dainis Močs:

“Minimālās pensijas apjomam jāsakrīt ar valstī noteikto minimālās algas apjomu. Mēs esam pret to, lai noteiktu maksimālās pensijas ierobežojumus. Tāpēc vajag valsts budžetā samazināt nevajadzīgus tēriņus aizsardzībai, valdības tēriņus un novirzīt līdzekļus sociālajām vajadzībām.”

“Progresīvie”, Viesturs Kleinbergs:

“2019. gadā minimālajai pensijai jābūt 40% no mājsaimniecību rīcībā esošo ienākumu viduspunkta jeb 215 eiro. Starpība jāfinansē no pamatbudžeta, jo jau šobrīd to pabalstu veidā kompensē pašvaldības. Nākotnē tai jābūt 60% apmērā no ienākumu viduspunkta. Pensiju griestiem jābūt – ienākumu viduspunkts reiz 10.”

Latvijas Centriskā partija, Aivars Silinieks:

“Minimālai pensijai jābūt ne mazākai kā minimāla alga. To panākt ir iespējams, samazinot izdevumus aizsardzībai (atsakoties no piedalīšanas jebkādos militāros blokos un karadarbībā ārpus Latvijas). Ja nepieciešams noteikt arī maksimālo pensiju apmēru līdz 5000 eiro, ar turpmāku indeksāciju nepieciešamības gadījumā.”

“LSDSP/KDS/GKL”, Valdis Šakars:

“Plānojam ieviest bērni–vecāki pensijas līmeni, kurā ieskaitītu 4% no bērnu samaksātā sociālā nodokļa viņu vecāku pensijas fondā. Pensionāriem bez bērniem šo pensiju līmeni kompensēt no sociālā budžeta pārpalikuma. Ieviesīsim pensiju 2. līmeņa mantošanas iespēju. Minimālajai pensijai jābūt vienādai ar minimālo algu.”

“No sirds Latvijai”, Inguna Sudraba:

“Noteiksim minimālo pensiju – 75% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas, maksimālo pensiju – piecu minimālo algu apmērā. Maksimālā sliekšņa ieviešana veicinās sociālo taisnīgumu un ļaus gūt papildu līdzekļus. Darba stāžā jāieskaita arī bērnu kopšanas periods. Pensijas līdz minimālās algas apmēram netiks apliktas ar nodokļiem. Otrā līmeņa pensiju kapitāls tiks padarīts mantojams.”

“Latviešu nacionālisti”, Andris Rubins:

“Minimāla pensija 400 eiro apmērā, un tā nav apliekama ar nodokli. Maksimālā – 2000 eiro mēnesī. Otrā pensiju līmeņa pārmantošana dzīvesbiedram (100% pirmajā gadā, turpmāk 50% visu mūžu). Mūsu valstī naudas ir diezgan, tikai vajag ekonomiski saprātīgi saimniekot. Neviens no valsts budžeta mēneša algā nedrīkst saņemt vairāk kā Valsts prezidents (5200 eiro).”

“Par alternatīvu”, Jānis Kuzins:

“Latvijas pensionāriem tiks noteikta minimālā pensija minimālās algas apmērā (arī invaliditātes un izdienas pensijām). Pensijas nav jāapliek ar nodokļiem, un pensiju uzkrājumu var mantot nelaiķa laulātais. Lielajām pensijām sākot no četrām minimālajām mēnešalgām valstī ir jāpiemēro progresīvā nodokļu sistēmai. Jārūpējas par pensijas apmēra celšanu, samazinot nelietderīgos militāros un valsts aparāta izdevumus.”

Lasiet vēl:

Partiju piedāvājumu veselības aprūpē un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Partiju piedāvājumu izglītībā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Publikāciju projektā “Saeimas vēlēšanas 2018. Ko sagaidām, ko mums sola” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.