Kultūra
Kultūrpolitika

Jautājam partijām: Vai esat gatavi ieviest neatkarīgu VKKF finansēšanas modeli?0


Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Induļa Martinsona ilustrācija

Laikraksts “Latvijas Avīze”, pielikums “Kultūrzīmes” un portāls “LA.lv” priekšvēlēšanu laikā vērtē partiju darbus un solījumus. Meklējam atbildes uz jautājumiem, kā veidot labāku nākotni Latvijā un kas partijām un politiķiem jāpaveic nākamajos četros gados.

Lasiet, ko partiju pārstāvji domā par Valsts kultūrkapitāla finansēšanas modeli. Visām partijām uzdevām vienādus jautājumus:

Vai jūsu partija ir gatava ieviest neatkarīgu Valsts kultūrkapitāla fonda finansēšanas modeli? Kāds būs VKKF budžeta palielinājums 2019. un 2020. gadā?

2. Jaunā konservatīvā partija, Evita Zālīte-Grosa
Atbalstām neatkarīgu VKKF finansēšanas modeli, tomēr kultūras nozares sasaiste ar ieņēmumiem no atkarībām šķiet neētiska. Paredzot VKKF finansējumu 0,066% apmērā no IKP, mērķis nodrošināt VKKF normālu finansējumu tiktu sasniegts efektīvāk. Tādēļ līdz 2021. gada nogalei centīsimies pierādīt, ka tas iespējams un tad aicināsim nozares pārstāvjus atbalstīt grozījumus VKKF finansēšanas tiesiskajā regulējumā.

4. Nacionālā apvienība, Dace Melbārde
NA uzturēja prasību mainīt VKKF finansēšanas modeli kopš 2014. gada. Ministru kabinets 2018. gada 4. septembra sēdē apstiprināja KM sagatavotos grozījumus VKKF likumā, kas izstrādāti, lai nodrošinātu līdzsvarotu un ilgtspējīgu Latvijas kultūras procesu, kā arī garantētu VKKF stabilitāti un finansējuma pieaugumu, saglabājot neatkarību profesionālo lēmumu pieņemšanā. Budžeta veidošanai 2019. un 2021. gadam prioritārajos pasākumos KM ir pieprasījusi papildu 500 000 eiro VKKF reģionālās kultūras stiprināšanai. VKKF budžeta pieaugums atbilstoši jaunajam finansēšanas modelim 2022. gadā varētu būt ap 3 160 769 eiro.

9. “Saskaņa”, Inga Goldberga
Ja ar neatkarīgu nozīmē fiksētus procentus no iekasētā akcīzes nodokļa, par finansējuma piešķiršanu lemj nozares eksperti un tam par pamatu ir rūpīgi izstrādāts valsts pasūtījums ar konkrētiem kritērijiem vismaz trīs gadu periodam, tad viennozīmīgi esam gatavi.

13. “Jaunā Vienotība”, Ints Dālderis
Atbalstām VKKF finansējuma modeļa maiņu, kas paredz no 2022. gada VKKF novirzīt daļu no nodokļu ieņēmumiem no alkohola, cigaretēm un azartspēlēm. Turpmākajos gados VKKF finansējuma pieaugums – vismaz 10% apmērā pret iepriekšējā gada piešķīrumu.

15. “KPV LV”, Atis Zakatistovs
Nē. Finansējuma modelis un sistēma tiks pārskatīta.

16. Zemnieku un zaļo savienība, Māris Kučinskis
ZZS jau ir atbalstījusi neatkarīgu VKKF finansēšanas modeli. VKKF budžeta palielinājums 2019. un 2020. gadā ir atkarīgs no Kultūras ministrijas pieteiktajām prioritātēm un kopējā valsts budžeta.

10. “Attīstībai/Par”, Dace Bluķe
Kāpēc gan VKKF finansēšanas modeļa maiņu nevarētu ieviest ātrāk, negaidot 2022. gadu? Tas, kas absolūti nav pieļaujami, lai šajā situācijā nenotiktu kā 2017. gadā, kad fonda finansējums samazinājās. VKKF redzam kā galveno balstu radošajiem procesiem, taču tam nav jānosedz visas kultūras vajadzības. Ar atsevišķu atbalsta mehānismu atbalstīsim labāko Latvijas mākslinieku klātbūtni starptautiska mēroga profesionālajos notikumos.

Lasiet vēl: vai partijas domā turpināt lielo kultūras objektu celtniecību?
Lasiet vēl: Kāds, pēc partiju domām, ir reālais izdzīvošanas minimums?
Lasiet vēl: ko partijas sola izglītībā?

LA.lv