Mobilā versija
Brīdinājums +4.9°C
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Pirmdiena, 5. decembris, 2016
5. oktobris, 2012
Drukāt

Jautājums speciālistam

Foto - ScanpixFoto - Scanpix

Kā no Marsa izpētes stacijas “Curiosity” miljoniem kilometru attālumā līdz Zemei nonāk krāsaini, skaidri attēli? Kāda tehnoloģija to nodrošina?
 Alfrēds Zelmenis Rīgā

 

Atbild Latvijas Universitātes Astronomijas institūta pētnieks, pedagoģijas zinātņu doktors ILGONIS VILKS:

– Tas notiek, tāpat kā mūsu mājās nonāk skaidri un krāsaini televīzijas attēli. Katrs attēls, ko iegūst “Curiosity” kamera, sastāv no laukumiņiem. Informācija par katra laukumiņa krāsu un spilgtumu ir pierakstīta ar elektriskiem signāliem. Šos signālus pārraida uz Zemi ar radioviļņiem. Uz Zemes procesus veic pretējā secībā un rekon-struē sākotnējo attēlu, ko saglabā datorā. Ja vien ir iespējams uztvert radioviļņus (to dara ar radioteleskopu), attālumam nav nozīmes.

Attālums līdz Marsam, kad tas atrodas vistuvāk Zemei, ir aptuveni 55 miljoni kilometru, taču, kad tas atrodas vistālāk, attālums sasniedz pat 400 miljonus kilometru. Visizdevīgākajā brīdī uz Marsu būtu iespējams nokļūt vienā gadā. 6. oktobrī attālums būs aptuveni 300 miljoni kilometru, tātad ar gaismas ātrumu signālam jāpavada ceļā 1000 sekundes jeb 17 minūtes.

 

Jūs interesējošus jautājumus speciālistiem sūtiet pa e-pastu ilze.lavrinovica@la.lv vai pēc adreses – “Mājas Viesis”, a/s “Lauku Avīze”, Dzirnavu ielā 21, Rīgā, LV-1010, ar norādi “Jautājums speciālistam”.

 

Pievienot komentāru

Ar motorizētu čemodānu var sasniegt ātrumu 13 km/hJa kādreiz lidostā radusies nepieciešamība dažu minūšu laikā nokļūt no viena termināļa uz otru, lai paspētu uz savu reisu, lielisks sabiedrotais būs motorizētais čemodāns "Modobag".
Radīts paroļu ģenerators, kuru hakeri nevarēs uzlauzt (2)Firma "Everykey", ko atbalstījis pats antivīrusu kompānijas "McAfee" dibinātājs Džons Makafī, izstrādājusi īpašu maziņu ierīci, kura ģenerē jaunu un drošu paroli ikreiz, kad vēlaties ienākt vienā no saviem interneta vietņu profiliem.
Ja gribi tilpumu. "LA" vērtē "Opel Zafira""Opel Zafira" tika prezentēta 1999. gadā un kopš tā laika ir toņa noteicēja septiņvietīgo kompaktvenu klasē. Pavisam šo gadu laikā saražots vairāk nekā 2,7 miljoni dažādu paaudžu Zafira automobiļu.
Vai Latvijas neceļu nākotne? (1)Par gada auto nominēt pikapu? Uz tādu izlēcienu žūrija nez vai būs spējīga
Draugiem Facebook Twitter Google+