Mobilā versija
Brīdinājums +3.0°C
Amanda, Amanta, Kaiva
Trešdiena, 26. oktobris, 2016
5. oktobris, 2012
Drukāt

Jautājums speciālistam

Foto - ScanpixFoto - Scanpix

Kā no Marsa izpētes stacijas “Curiosity” miljoniem kilometru attālumā līdz Zemei nonāk krāsaini, skaidri attēli? Kāda tehnoloģija to nodrošina?
 Alfrēds Zelmenis Rīgā

 

Atbild Latvijas Universitātes Astronomijas institūta pētnieks, pedagoģijas zinātņu doktors ILGONIS VILKS:

– Tas notiek, tāpat kā mūsu mājās nonāk skaidri un krāsaini televīzijas attēli. Katrs attēls, ko iegūst “Curiosity” kamera, sastāv no laukumiņiem. Informācija par katra laukumiņa krāsu un spilgtumu ir pierakstīta ar elektriskiem signāliem. Šos signālus pārraida uz Zemi ar radioviļņiem. Uz Zemes procesus veic pretējā secībā un rekon-struē sākotnējo attēlu, ko saglabā datorā. Ja vien ir iespējams uztvert radioviļņus (to dara ar radioteleskopu), attālumam nav nozīmes.

Attālums līdz Marsam, kad tas atrodas vistuvāk Zemei, ir aptuveni 55 miljoni kilometru, taču, kad tas atrodas vistālāk, attālums sasniedz pat 400 miljonus kilometru. Visizdevīgākajā brīdī uz Marsu būtu iespējams nokļūt vienā gadā. 6. oktobrī attālums būs aptuveni 300 miljoni kilometru, tātad ar gaismas ātrumu signālam jāpavada ceļā 1000 sekundes jeb 17 minūtes.

 

Jūs interesējošus jautājumus speciālistiem sūtiet pa e-pastu ilze.lavrinovica@la.lv vai pēc adreses – “Mājas Viesis”, a/s “Lauku Avīze”, Dzirnavu ielā 21, Rīgā, LV-1010, ar norādi “Jautājums speciālistam”.

 

Pievienot komentāru

"Google" beidzot parāda savus jaunos "pikseļtelefonus""Google" beidzot izziņojusi ilgi gaidīto "Pixel" viedtālruņu sēriju (ražos gan "HTC"), kas aizstās kvalitatīvo un populāro "Nexus" zīmolu. "Pixel XL" būs ar 5,5 collu ekrānu, bet standarta "Pixel" būs aprīkots ar 5 collu ekrānu.
Augstāko plauktu "fēniksa" pulkstenis no "Garmin"Populārais sporta pulksteņu ražotājs "Garmin" izziņojis jaunu fitnesa viedpulksteni "Fenix Chronos", kas būs valkājams gan ikdienā, gan pie uzvalka, gan sporta zālē. 
Atkarībā no komplektācijas pulkstenis maksās mežonīgus 
900 – 1500 dolārus.
5 padomi, kā izdevīgāk pārdot autoDivi spožākie mirkļi auto īpašnieka dzīvē ir auto iegāde un tā veiksmīga pārdošana. Pēdējais no tiem parasti prasa vislielākās pūles un laiku. Ir sāpīgi zaudēt auto ieguldīto naudu, bet pārdot to gribās pēc iespējas ātrāk, lai tiktu pie jauna braucamā. Vienlaikus šajā procesā nav vietas sasteigtai pieejai, kas tikai samazina izredzes izdevīgi pārdot auto.
Draugiem Facebook Twitter Google+