Mobilā versija
+4.4°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Pirmdiena, 24. oktobris, 2016
9. augusts, 2013
Drukāt

Jautājums zinātniekam: kas ir šūnas atmiņa?

Arhīva fotoArhīva foto

Lasot populārzinātniskus rakstus, vairākkārt esmu saskārusies ar terminu “šūnas atmiņa”. Vai varat izskaidrot, kas tā īsti ir? 
Rasma Priedīte Kauguros

 

Atbild Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieks, bioloģijas zinātņu doktors DĀVIDS FRIDMANIS: – Šūnas atmiņa ir komplekss process. Pēc savas būtības tas ievērojami atšķiras no tā, ko mēs saprotam ar atmiņu savā ikdienā. Atšķirībā no cilvēka organisma kopumā šūna darbojas tikai un vienīgi pēc konkrētas iepriekš sastādītas programmas, kas ir ierakstīta katra cilvēka genomā. Tādēļ šūnas atmiņa atšķirībā no neirālās (smadzeņu) atmiņas ietver nevis jaunas informācijas apguvi, bet ārēju faktoru izraisītu šūnas vielmaiņas pārslēgšanos no vienas apakšprogrammas uz citu. Nosacīti šūnas atmiņu var iedalīt īslaicīgajā un ilglaicīgajā. Īslaicīgā ir pārejoša un saglabājas tikai tad, ja mēs pastāvīgi saskaramies ar konkrēto ārējo faktoru. Piemēram, ādas iedegums ādas šūnās melanocītos veidojas tikai ultravioletā starojuma ietekmē un lēnām pazūd, ja ar to vairs nesaskaramies. Ilglaicīgā turpretī ir paliekoša. Tā parasti ietver paliekošu noteiktu gēnu ieslēgšanu vai izslēgšanu pēc saskares ar konkrēto ārējo faktoru. Piemēram, Amerikas pamatiedzīvotājiem pēc tam, kad tie bērnībā pārstāj lietot uzturā (mātes) pienu, paliekoši izslēdzas laktāzes (laktozi šķeļošā fermenta) gēns un izveidojas piena/laktozes nepanesība. Ilglaicīgajai atmiņai ir arī ļoti liela nozīme cilvēka augļa attīstības procesā, kad cilmes šūnas, saņemot attiecīgo signālu, pārveidojas un paliek par muskuļu, redzes, smadzeņu un citām specializētām šūnām.

 

Jautājumus zinātniekiem un citiem speciālistiem arī turpmāk varat sūtīt pa e-pastu HYPERLINK “mailto:ilze.lavrinovica@la.lv”ilze.lavrinovica@la.lv vai pēc adreses: žurnāls “Mājas Viesis”, Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010, “Jautājums zinātniekam”.

 

 

Pievienot komentāru

"Google" beidzot parāda savus jaunos "pikseļtelefonus""Google" beidzot izziņojusi ilgi gaidīto "Pixel" viedtālruņu sēriju (ražos gan "HTC"), kas aizstās kvalitatīvo un populāro "Nexus" zīmolu. "Pixel XL" būs ar 5,5 collu ekrānu, bet standarta "Pixel" būs aprīkots ar 5 collu ekrānu.
Augstāko plauktu "fēniksa" pulkstenis no "Garmin"Populārais sporta pulksteņu ražotājs "Garmin" izziņojis jaunu fitnesa viedpulksteni "Fenix Chronos", kas būs valkājams gan ikdienā, gan pie uzvalka, gan sporta zālē. 
Atkarībā no komplektācijas pulkstenis maksās mežonīgus 
900 – 1500 dolārus.
5 padomi, kā izdevīgāk pārdot autoDivi spožākie mirkļi auto īpašnieka dzīvē ir auto iegāde un tā veiksmīga pārdošana. Pēdējais no tiem parasti prasa vislielākās pūles un laiku. Ir sāpīgi zaudēt auto ieguldīto naudu, bet pārdot to gribās pēc iespējas ātrāk, lai tiktu pie jauna braucamā. Vienlaikus šajā procesā nav vietas sasteigtai pieejai, kas tikai samazina izredzes izdevīgi pārdot auto.
Draugiem Facebook Twitter Google+