×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
6. marts, 2014
Drukāt

Jautājumus neuzdot


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Biogrāfiskā kara drāma “Izdzīvojušais” stāsta par amerikāņu specvienības kareivja Marka Latrela (Marks Vālbergs) Afganistānā 2005. gada vasarā piedzīvoto, dodoties misijā kādas talibu grupas līdera notveršanas operācijas ietvaros. Filmas centrā ir četru kaujinieku grupa, kuras uzdevums ir fiksēt talibu atrašanās vietu, taču tā izpildē rodas neparedzēti šķēršļi, kas izjauc ne tikai misiju, bet visu iecerēto operāciju.

Fakts, ka filma veidota pēc patiesiem notikumiem, tai piešķir zināmu vērtību, kā arī izvirza papildu prasības. Bieži vien asa sižeta filmās, kāda ir arī šī, galvenajiem varoņiem piemīt teju pārcilvēciskas spējas – viņi var iznīcināt jebkuru ienaidnieku vienalga kādā skaitā, iemantojot tikai pāris skrambiņu. Šķiet tikai loģiski, ka filmas veidotāji no Marka Latrela 2007. gadā izdotās grāmatas, kas aptver vairākus gadus ilgu laika posmu, sākot no viņa iestāšanās specvienībā, ir izvēlējušies izcelt tieši misijas epizodi – tā piedāvā vajadzīgo spraigo darbību, lai taptu pelnoša filma. Četru varoņu psiholoģisko portretu veidošana, kurus filmas režisors un scenārists Pīters Bergs būtu varējis radīt pēc grāmatā uzrakstītā un izpētes posmā savāktā materiāla, tiekoties ar kareivju tuviniekiem, tomēr palikusi otršķirīga, akcentējot cīņu ainas – īpaši izvērsti četru kareivju nonākšanu talibu ielenkumā, liekot lietā visdažādāko munīciju. Reālie notikumi filmas veidotājiem reizēm nav bijuši pietiekami dramatiski, tāpēc pievienotas vēl papildu talibu uzbrukumu epizodes.

Filmas tematikas – kara, amerikāņu līdzdalības notikumos Afganistānā – traktējums ir ļoti vienkāršots. “Izdzīvojušo” tāpēc var vērtēt kā amerikāņu specvienību kareivju propagandas filmu. Prologā iekļautas ainas ar kareivjiem treniņos, kuros jāiziet cauri, šķiet, pat cilvēka spēkiem neizpildāmiem fiziskiem pārbaudījumiem, savukārt noslēgumā tiek rādītas šajā misijā bojā gājušo kareivju fotogrāfijas gan formas tērpā, gan no ģimenes albuma. Viņu varonība tiek apdziedāta burtiski, fonā skanot Deivida Bovija dziesmai “Heroes” (“Varoņi”). Tā grūtības un nāve tiek attaisnotas – ar slavu par kalpošanu dzimtenei.

Neliela intonācijas maiņa tekstā dotu filmai dziļāku jēdzienisko skanējumu, kā tas bija citā ar kara tematiku saistītā klasiskā filmā – Stenlija Kubrika “Bruņuveste” (“Full Metal Jacket”, 1987). Tieši tāpēc, ka “Izdzīvojušais” stāsta par konkrētiem cilvēkiem, šķiet, nepieciešams vairāk cilvēciskuma vai vismaz rosinātu jautājumu par cilvēka dzīves vērtību bez patosa pieskaņas. Filmā tā trūkst, tādēļ pēc noskatīšanās par to var arī aizmirst.

UZZIŅA:


“Izdzīvojušais”/”Lone Survivor”


ASV, 2013

Režisros Pīters Bergs

Lomās: Marks Vālbergs, Teilors Kičs, Emīls Hiršs, Bens Fosters, Ērkis Bana

Kinoteātros “Citadele”, “Multikino”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+