×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Hermīne, Estere
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
30. marts, 2017
Drukāt

Solvita Vība: Pieci argumenti par zvēru izmantošanas aizliegumu cirkos (21)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Solvita Vība, biedrības "Kristīnes Čilveres dzīvnieku aizsardzības biedrība" priekšsēdētāja

Šonedēļ, 30. martā, Saeimā notiks balsojums par likumprojektu “Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā”, kas ietver savvaļas sugu dzīvnieku izmantošanas aizliegumu cirkos Latvijā.

Likumprojektu sagatavoja Zemkopības ministrija. Tas ir atbalstīts Ministru kabinetā, un šobrīd to atbalsta 40 nevalstiskās organizācijas. Publiskajā telpā ir izskanējuši ekspertu argumenti, emocionāli viedokļi, atbalstot aizliegumu. Saeimai ir nosūtīti 26 000 cilvēku paraksti par cilvēcīgu cirku. Liekas, ka ir izdarīts viss, lai Saeima godprātīgi varētu rezultēt likuma normā sabiedrības vēlmi pārtraukt bezjēdzīgu, nežēlīgu izklaidi 21. gadsimtā.

Taču, kā zināms, tikai saņemtai ziņai ir vērtība. 21. martā Saeimas Tautsaimniecības komisijā notikusī diskusija ar argumentiem “bērniem patīk cirks”, “cirks bez dzīvniekiem nav cirks”, “dzīvnieku cirks ir kultūras tradīcija” un atsevišķu deputātu izteikumi rada bažas, ka, iespējams, mūsu ziņa nav saņemta, tāpēc pirms balsojuma uzrunājam visus ar lūgumu ieklausīties argumentos.

Pirmkārt, ētiskais arguments. Katra dzīvnieku suga ir kā tauta ar savu evolūciju, vēsturi, dzīves vidi, kultūru un valodu. Katrs dzīvnieks ir indivīds, kam ir sajūtas – bieži vien varenākas, sarežģītākas un smalkākas nekā mūsējās. Mums nav jāvaicā, vai dzīvnieki domā, bet gan – vai viņi jūt? Viņi, tāpat kā mēs, jūt bailes, skumjas, sāpes, vientulību. Mūsu cilvēcīgums ir mērāms ar to, kāda ir mūsu attieksme pret citām būtnēm un vai mēs spējam dzīvot tā, lai novērstu un mazinātu ciešanas. Pakļaušana dresūrai cirkā savvaļas dzīvniekam ir nedabisks, uzspiests uzvedības modelis, kas tiek panākts ar cietsirdīgām metodēm. Būtībā tā ir bezjēdzīga cietsirdības atbalstīšana savai izklaidei.

Otrkārt, labturības arguments. Cirks nespēj nodrošināt prasības attiecībā uz savvaļas dzīvnieku sociālajiem, teritoriālajiem apstākļiem un veselību. Pārbraucienos dzīvnieki izrāda stresa pazīmes, kas izpaužas gan uzvedībā, gan fizioloģiski.

Treškārt, tie, kuri atbalsta savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkā, apgalvo, ka šiem dzīvniekiem nepiemītot tādas pašas etoloģiskās un fizioloģiskās vajadzības kā savvaļas dzīvniekiem, jo cirka dzīvnieki ir dzimuši nebrīvē, tādējādi šie dzīvnieki “vairs nav tādi” kā viņu sugas brāļi brīvībā. Šāds arguments neiztur zinātnisku kritiku, jo savvaļas dzīvnieki cirkā ir indivīdi, kuri ir spiesti pielāgoties un pakļauties cilvēkiem, tie ir pieradināti, bet nav domesticēti, tiem nav radušās ģenētiskas izmaiņas, kas pārveidojušas to izskatu, fizioloģiju un rezultātā arī uzvedību.

Ceturtkārt, atrakcijas ar dzīvniekiem nav obligāta cirka mākslas sastāvdaļa. Nevar noliegt, ka gadsimtus bagātajā cirka pieredzē atrakcijas ar savvaļas dzīvniekiem bija integrētas izrādēs, lai dotu vienīgo iespēju cilvēkiem parādīt eksotiskos dzīvniekus no tālām zemēm. Mūsdienās cirkam šādas funkcijas nav, jo ir pieejama daudzpusīga izglītības sistēma, ir iespējas baudīt pasaules līmeņa zooloģiskos dārzus, ikviens var saņemt informāciju no atzītām dokumentālām filmām, kas gan bērniem, gan pieaugušajiem dod patiesu izpratni par savvaļas dzīvniekiem un vidi, kurā viņi dzīvo.

Piektkārt, aizliegumam Latvijā šobrīd nepastāv nekādi juridiski vai praktiski šķēršļi. Latvijā nav pastāvīgi turētu cirka dzīvnieku, tāpēc nav jārisina jautājums par šādu dzīvnieku izmitināšanu.

Šobrīd vienīgais uzdevums ikvienam ir saprast, kādā Latvijā vēlamies dzīvot. Mēs, kas esam atbalstījuši likumprojektu, savu ziņu esam nosūtījuši – tā ir Latvija, kurā dzīvām būtnēm neliek ciest cilvēku izklaidēšanai. Tas nav 22. gadsimta mērķis, kuru varēsim piepildīt, “kad būsim bagātāki”. Tāda Latvija var būt jau šodien.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Ne viens normals dresetajs savus dzivniekus nesit .Jau no pirmajam dienam vinus audzina .Pamegini ar sisanu dreset tigeri ,lauvu vai laci ,nu nekas labs nesanaks .Agri vai velu ,bet paliksi “BEZ GALVAS “.Zveri protams ka viss dzivais ir induviduali un tapec ne katrs dzivnieks var stradat cirka .Daudzus gadus stradaju lapsu ferma un tapec visu to esmu noverojusi .Bija lapsinas kuras pasa prasijas uz rokam un ne viens vinas nedreseja ,bet bija ari tadas kuras ar lielam pulem varejam pabarot vai darit citas nepieciesamas proceduras .

 2. aģitēja par suņu čipošanu. ja jau tā rūpējamies un raizējamies par lopiņiem – tad jautājums – vai suņus un kaķus sterilizēt/kastrēt drīkst? Kā tas saskan ar labturību, dabīgo vidi.

 3. Gribu cirkā atpakaļ kropļus: divgalvainus, trīskājainus, vienacainus cilvēka bērna ‘DNS feikus. Gribu arī lai vadā līdzi veselu anatomikuma cienīgu burku kolekciju. Vēl varētu kādu pigmeju cilts pārstāvi un īstu mori saitītē izrādīt ai un kādu īstu indiāni, citādi tie jau gandrīz visi izmiruši. Jā tieši tāds ir cirka sākums. Bārdainā sieviete un milzis bija neatņemama cirka sastāvdaļa. Kāpēc aizliedza? Jo šie cilvēki bērniem par līdzcietību var iemācīt daudz vairāk nekā uz divām kājām staigājoš sunītis vai cilvēku drēbēs ieģērbs pērtiķis un pārējie nelaimīgie pūkainie četrkājainie zvēri, kurus dresē un saģērb tā lai tie savā uzvedībā kopētu cilvēku…

 4. Tipisks piemērs kā kašķīgs mazākums uzspiež savu viedokli bērnudārzam!Ne nu tur kaut kādi uzskati,ne kaut kas cits.Vajag pajārēties,kļūt pamanītiem.A bērnudārzs – tas jau nav nekas būtisks,tak vēlēšanas tuvojas!Un par šitiem i..ņiem mēs balsojam…

 5. No cirka izmetam ārā dzīvniekus, akrobātus aizsūtām uz mākslas vingrošanu, klaunus uz kādu teātri, orķestri uz filharmoniju, garderobisti un apkopēju uz bezdarbniekiem. Un hopss, Rīgas centrā forša mājiņa tukša! Varam kādam pārdot un naudiņu kabatā! Kārtējais veiksmes stāsts, no direktores par miljonāri!

 6. Dzīvniekus mocīt nedrīkst, bet peles. Ko darīt dzīvoklī ar pelēm, vai ir estētiski viņas indēt vai ķert slazdos? Tarakāni ir siltummīloši dzīvnieki, vai es viņus varu ziemas laikā dzīt ārā? Varbūt jārisina jautājums par šādu dzīvnieku izmitināšanu pie Solvitas Vības, biedrības “Kristīnes Čilveres dzīvnieku aizsardzības biedrība” priekšsēdētājas.

 7. Tas nav cilvēcīgi – likt arklkā vai vezumu vilkt un sist ar pātagu. Tāds velns, pats nesaprot, kur jāiet, kādus darbus jādara, tādēl jāsit. Arī sacensībās negrib lekt pāri ūdenim vai šķersļim, žogam – jādod pa mizu.

  Kuir ir dzīvniekmīļi – zirgus nekavējoties jāizlaiž brīvībā, lai iet uz visām četrām. Tāpat suņus – ārā no dzīvokļiem. Briežus brīvībā, strausus brīvība, lai klīsat pa laukiem, kā vilki, mežā brieži utt. Un vēl pajūgu volt liek pa tundru. Las nebūs bēl.

 8. dresējamā pātaga Atbildēt

  visiem tiem, kuri balsos par cirku ar dzīvniekiem novēlu kārtīgu porku uz savas ādas, jo trulķi saprot tikai, ja paša pakaļa cieš …..memento – viss nāks atpakaļ

 9. Tie, kuri aizstāv dzīvnieku spīdzināšanu cirkā, slimi ”ar galvu”, vai slimi ar mazvērtības kompleksiem vispārākajā pakāpē! No tādu cilvēku mājām nāk pamestie suņi un kaķi. Beidziet riet uz saprātīgi domājošiem cilvēkiem, jo savvaļas dzīvnieku mājas ir SAVVAĻĀ. Visus tos, nomocīto un spīdzināto dzīvnieku, izklaižu mīļotājus pašus vajag ar pātagu dresēt…..varbūt, tas jau ir darīts? Tāpēc tāda cietsirdība? NEKĀDUS SAVVAĻAS DZĪVNIEKUS cirkā!

 10. trīs spaiņi siltas demagoģijas Atbildēt

  Vai visi ļautiņi jau ir tik pasargāti, ka labsirdības(?) uzplūdos jāmetas sargāt lopiņus? Un kā ar patiesajiem cietējiem cūku vai vistu fermās un dzīvnieku patversmēs?

  • piekrītu, bet kuru tas interesē… kautkādi, kam pašiem vieta cirk’a, saaktivizējušies, un viņiem nerūp pat akrobātu smagie darba apstākļi vai ienākumu zaudējums akcijas rezultātā…

 11. Nekas nesanāks, lieciet mierā cirku, pagāni !

 12. SKAISTI vārdi, kuriem NAV SEGUMA! Tas tāpat, kā tiek pavairoti kucēni ar “dārgiem” papīriem, lai gūtu MILZĪGUS IENĀKUMUS! Tie nav savvaļas dzīvnieki, kuri tiek turēti nebrīvē un NES peļņu īpašnieka kabatā ar četru un pat piecciparu skaitli vienā metienā? Kāpēc viņiem nav ļauta Jūsu paustā “brīvība”? Kāpēc nekur nedzirdu Jūsu viedokli par tūkstošiem suņu, kaķu pamestību likteņa varā un to mokām? Kāpēc Jūs neesat UZRAKSTĪJUSI kaut vienu tāda paša tipa aizstāvības runu par pamestajām, neēdušajām govīm, ZIRGIEM, trušiem utt. LATVIJĀ?
  Ja uzstājas dzīvnieks, labi, lai tas nav lauva, gepards, puma, pērtiķis, aizstāvat, ja Jums tā labpatīk, bet pašmāju gailis, kaķis vai sunītis, vai zirgs, NU NEMUSINIET mani ar saviem apgalvojumiem par “sliktajiem sadzīves apstākļiem, labturības” un vēl nezin kādiem aizstāvības noteikumiem!
  Nu ejiet, cienītā, ar tiem 26 000 parakstītāju pret dzīvniekiem izrādē, uz Cirku! Bet, mani, kurš gadiem to apmeklēja, kā arī iemacīja saviem bērniem un mazbērniem darīt, TUR VAIRS NEREDZĒSIET NEKAD! ESMU PĀRLIECINĀTS, ka tur vairs nebūs ne tās Cirka “smaržas”, ne atmosfēras, ne sajūsmas! Ja nu kaut kur skanēs kāda Jūsu atbalstītāja: “Jā, ar zvēriem cirks bija interesantāks!”
  Ar ko Latvija tikai neizpaužas? Ar visu ko, pat ar CIRKA NOLIEGŠANU TĀ ĪSTAJĀ NOZĪMĒ!
  Laikam Jau Jūs nekad neesat lasījusi šo, bet, ja esat, tad nu noteikti vēlaties sevi parādīt pasaulei, ka tajos tālajos gados cilvēks “nu bija stulbāks”, tāpēc neprata būvēt tādas idiostiskas mājas kā “hruščovkas”, bet piramīdas gan…, bet, ko nu par to, Vības kundze! Un ar priekšniekiem taču nestrīdas – vai ne?
  “Pirmie cirka triki, tādi kā kūleņošana un akrobātiski numuri, bijuši zināmi jau tālā senatnē. Taču cirks, kādu to pazīstam šodien, radās tikai 1768. gadā, kad anglis Filips Estlijs Londonā sāka uzstāties ar jātnieka trikiem un 1780. gadā uzbūvēja īpašu amfiteātri. Drīz jātnieku priekšnesumus papildināja virves dejotāji un spēkavīri. 1793. gadā Džons Rikets atvēra līdzīgu cirku ASV. Pirmās cirka izrādes notika speciāli celtās telpās; vēlāk jau radās ceļojošais cirks, piemēram, F.T. Bārnuma un Dž. Beilija cirks, kur kā artisti uzstājās virves dejotāji, burvju mākslinieki, klauni, jātnieki uz neapseglotiem dzīvniekiem un arī dresēti dzīvnieki. Cirka apmeklējumi ilgu laiku bijis viens no populārākajiem ģimenes kopīgās izklaidēšanās veidiem.” (VIKIPĒDIJA)
  P.S.: Par Jūsu izteikumu, ka uz cirku “gāja, lai redzētu eksotisku dzīvnieku”, pat mana 90 gadīgā kaimiņiene sāka smieties un izteica fantastisku priekšlikumu:”Lai tā kundze, ja grib kļūt tik populāra, slēdz VISUS Eiropas un, ja tas šķiet par maz, pasaules zooloģiskos dārzus! Vai tad tur dzīvnieki nav IESLODZĪTI?”
  VIEDI VĀRDI, kuros tiešām der ieklausīties! Jā, kārtējais Latvijas kaut kādu aprindu izdomāts ziepju burbulis! Jācer, ka Valdībā un Saeimā tomēr ir domājoši cilvēki, kuri prot atšķirt “nebrīvi, labturību” no kādu iedomātās un pārspīlētās “nebrīves”!

 13. Kāpēc cilvēkam ir tik svarīgi apzināties, ka ar pātagu un fizisku ietekmi spēj pakļaut sev ziloni, tīģeri u.c. savvaļas dzīvniekus? Kam un kas ir jāpierāda – redziet, es spēju dresēt savvaļas dzīvniekus, viņi man pakļaujas. Nu kā būtu, ja ar pātagu pa cirka arēnu dzenātu cilvēkus. Ja visu izdarīsi labi – dabūsi kārumu, ja nē, fizisku sodu. Tad gan šausmām par ētiku utt. nebūtu gala, bet, ja tas ir dzīvnieks, tad tā var? Un tikai tāpēc, ka dzīvnieks?

 14. Es gribu zvērus cirkā. Ja kādam nepatīk – var neiet.

 15. Vai tik augstāk minētā dāma netaisās kandidēt kādās vēlēšanās un doties iekšā “lielajā” politikā?

 16. Te pat argumentēt nav jēgas – liekulīga stulbene.

 17. Muļķīgi argumenti, kas apskata tikai vienu tēmu. Tad pēc šīs loģikas jāaiztaisa arī zooloģiskais dārzs, kas arī ir sava veida cirks, un turēšanas noteikumi nekad nebūs kā savvaļā. Un kāpēc lai mājās mēs turētu dažāda veida dzīvniekus, kas tomēr ir cilvēka izdresēti cilvēka priekam?? Arī suņi un kaķi, govis un zirgi ir dzīvnieki no savvaļas.
  Kāpēc tieši cirks tagad ir tas vienīgais cietējs?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+