×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
14. jūnijs, 2012
Drukāt

Jāvelk jauni vadi vecā mājā

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

“Vecā koka mājā gribam nomainīt elektrības vadus. Kādus labāk izvēlēties? Vai labāk tos palaist gar pašiem griestiem vai grīdu?”
 Anna Pastare Preiļu novadā

 

Ir divu veidu elektroinstalācija – iekšējā (paslēpta sienā) un ārējā (novietota redzami). Iekšējo parasti ir viegli izveidot, iegremdējot apmetumā vai novietojot zem rīģipša plāksnēm. Vecā lauku mājā vadus grūtāk pilnīgi noslēpt, jo tikai daļu var nosegt. Uz koka konstrukcijām, ķieģeļu vai akmens mūrējumiem tie vienalga jāstiprina virspusē. Pēckara gados problēmu risināja ar tā saucamajiem Kulova vadiem, kuriem izolāciju vēl iekļāva skārda apvalks, un tos stiprināja virs apmetuma ar alumīnija skavām. Kulova vadi bija droši, tomēr padārgi, ar vienkāršu skatu, tāpēc, saprotams, tādus vairs neražo.

Mūsdienās pašai vienkāršākai vadu virsējai piestiprināšanai noder dažāda izmēra plastmasas skaviņas. Vadu velkot, tas jāizloka tā, lai nešķērsotu konstrukciju plaknes un būtu mazāk pamanāms. To vieglāk izdarīt, stiprinot stūros, piemēram, starp baļķi un griestiem. Ja vadam jāšķērso resnas koka sijas, tajās var izurbt caurumus. Citur to var paslēpt zem dekoratīvas koka līstes, izgriežot apakšā atbilstošu rieviņu. Kad piestiprināšana ir pabeigta, instalāciju var pietonēt fona krāsā.

Modernos interjeros, it īpaši birojos, populāri ir elektropenāļi, kuros var savietot ne tikai vadus, bet arī TV, telefona un citus kabeļus. Lai arī šos penāļus ražo brūnganos toņos, daži speciālisti uzsver, ka to industriālais izskats var nesaderēt ar lauku interjera savdabīgo šarmu.

 

Tradicionālā lauku mājā ar tās nevienādo apmetumu, koka sijām, mierlaika mēbelēm un citiem labumiem var izmantot visnotaļ interesantās kājlīstes elektroinstalācijas sistēmas.

 

Proti, lielāka izmēra kājlīstē (parasti plastmasas) ievietoti ne tikai elektrības vadi, TV un interneta kabeļi, bet arī iemontētas elektrorozetes un kontaktligzdas, atbrīvojot no tām sienas. Šī tipa instalācija gan neatrisina problēmu, ko iesākt ar sienām un griestiem veco vadu vietās. Daži skeptiķi vēl uztraucas, kas notiek, ja mīļotais sunītis izdomā pacelt kājiņu tieši virs šādas rozetes. Lai gan labi audzināti mājdzīvnieki tā nedara, dzīvē visādi gadās. Tiesa, šajā gadījumā var palīdzēt strāvas no­plūdes automāts. Standarta elektroinstalācija nopērkama visos specializētajos veikalos.

Iespējams, lauku mājai vispiemērotākā tomēr ir laika pārbaudi izturējusī virsējā elektroinstalācija, kas, pateicoties savai popularitātei tieši šajos apvidos, saucas country stila vārdā. Gadsimta laikā pārbaudītā sistēma sastāv no sapītiem elektrības vadiem, kas pie virsmas stiprināmi ar maziem porcelāna izolatoriem, kuri ir elektropārvades līnijās izmantoto izolatoru mazas kopijas. Kapara vadus nosedz izolējošā gumija, to labskatu un mehānisko aizsardzību nodrošina audums. Šāda veida ārējo instalāciju ļoti viegli uzstādīt, ērti kontrolēt mezglu stāvokli un raiti veikt remontus. Vadus ar mezgliem var noņemt un izmantot vēlreiz. Šāda elektroinstalācija īpaši noder uz guļbaļķu, ķieģeļu un akmeņu sienām, jo tajās nav nepieciešams kalt ligzdas. Ar zīdu apvilktie vadi un spoži baltie izolatori labi piestāv dabīgajām sienu faktūrām un kļūst par pastāvīgu telpu dizaina elementu, apvienojot patīkamo ar lietderīgo. Tā ir arī ugunsdrošāk, ja vadi un savienojumi atrodas ārpus koka un ir viegli pārskatāmi. Tiesa, ir viens mīnuss – atstatus esošie vadiņi patīk putekļiem un kvēpiem. Šo vēsturisko elektroinstalāciju vairs netirgo kopā ar sērijveida precēm, bet gan piedāvā atsevišķos veikalos kā ekskluzīvu preci retro dizaina cienītājiem. SIA ” Megalight” piedāvā “Fanttini”, “Cenu klubs” – “Gambaraci”, veikalā “Elstar” var nopirkt itāļu firmas “Fanton” Country Ceramiks Collection. Šajā sērijā tirgo vadus baltā, bēšā, dzeltenā un brūnā krāsā ar šķērsgriezumu 0,50, 0,75, 1,0, 1,50, 2,50 mm. Keramisko izolācijas podiņu diametrs – 16 mm un 19 mm, augstums – 25 mm. Slēdži, sadales kārbas, griestu lampas cokoli un rozetes izgatavotas no spoži baltas tehniskās keramikas uz alumīnija bāzes, visus montē uz 102 vai 129 mm platiem koka diskiem. Pieskaņojoties laikam, piedāvājumā arī kārbas telefona un satelīta vadiem. Pie sistēmas piederīgas ir porcelāna sienas un griestu lampas, tāpat cokoli sienas lampām. Porcelāna griestu lampu abažūri ir 400 mm diametrā, sienas lampu abažūri – 220 mm. Abažūri ir balti, gludi vai gofrēti, ar tradicionāli zilu vai sarkanu dekoru. Īpaši dekoratīva ir griestu lampa ar lielu atsvaru…

 

 

Padoms

Vecos porcelāna podiņus un mājas elektroinstalācijas elementus dažreiz var sameklēt pie demolētāju brigādēm, kas nojauc vecās mājas. Šajā nolūkā vērtīgi ielūkoties arī krāmu tirgos.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+