×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
17. augusts, 2015
Drukāt

Jēkabpilī ar sarīkojumu virkni godinās Strūvi; top arī āra gleznojums

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Augustā Jēkabpilī uz ēkas Brīvības ielā 157, kur atrodas grāmatu veikals “Aisma”, ugunsmūra taps gleznojums, kas veltīts Frīdriham Georgam Vilhelmam Strūvem (1793-1864) un viņa zinātniskajam veikumam – Strūves ģeodēziskā loka mērījumiem, LA.lv uzzināja pilsētas domē.

2822 km garais Strūves ģeodēziskais loks stiepjas no Norvēģijas Ledus okeāna piekrastes līdz Donavas grīvai pie Melnās jūras. Loka mērījumi veikti 19. gadsimta sākumā. Tie būtiski ietekmēja zinātnes turpmāko attīstību un palīdzēja noteikt precīzu Zemes izmēru un formu. Strūves ģeodēziskais loks ir unikāls objekts astronomijas un ģeodēzijas zinātnes attīstībā – tas apstiprināja Īzaka Ņūtona hipotēzi, ka mūsu planēta ir saplacināta starp poliem, un precizēja tās izmērus.

Strūves loks tika mērīts no 1816. līdz 1855. gadam. Arī Jēkabpilī, Strūves parkā, atrodas viens no vairāk nekā trīsdesmit autentiskajiem ģeodēziskā loka punktiem – “Jēkabpils”. Tas tika uzmērīts un nostiprināts dabā 1826. gadā. Punktu “Jēkabpils” no jauna nostiprināja un pārklāja ar piemiņas akmeni 1931. gadā, uzmērot Latvijas Republikas I klases triangulācijas tīklu.

“Šovasar apritēja desmit gadi, kopš Dienvidāfrikā, Durbanas pilsētā, Pasaules mantojuma komitejas 29. sesijā tika pieņemts lēmums par unikāla objekta-Strūves ģeodēziskā loka iekļaušanu UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma sarakstā, un, to pieminot, Jēkabpilī notiks virkne sarīkojumu,” LA.lv pastāstīja Jēkabpils domes sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Afanasjeva.

Popularizējot UNESCO mantojumu pilsētā, Jēkabpils Vēstures muzejs sagatavojis ceļojošo izstādi “Strūves ģeodēziskā loka punkts “Jēkabpils””, kas līdz augusta beigām apskatāma Krustpils pils vārtu tornī.

Ar Kultūras ministrijas finansiālo atbalstu Jēkabpils Vēstures muzejs veidos Strūves ģeodēziskā loka punkta patstāvīgo ekspozīciju.

Pēc mēneša, 17. un 18. septembrī, Jelgavā un Jēkabpilī notiks starptautiska konference “Strūves ģeodēziskajam lokam UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā – 10”.

Strūves parkā tiks uzstādīts jauns informatīvs stends. Arī ugunsmūra apgleznošana veltīta nozīmīgajai gadadienai, piebilda Afanasjeva. Apgleznošanu veic Līvānu Mākslinieku biedrība, tā maksā 3998,40 eiro (bez PVN).

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Latgales Mākslinieku Biedrības veiktā pgleznojuma vizualizācija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+