×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
23. maijs, 2013
Drukāt

Jēkabpilī dueļu nebūs. Izšķirs vēlētāji


Foto - Andris GrīnbergsFoto - Andris Grīnbergs

Gatavojoties pašvaldību vēlēšanām, “LA” turpina iepazīstināt ar Latvijas lielāko pilsētu domes priekšsēdētāja amata kandidātiem. Iepriekš jau varējāt lasīt par Jelgavas, Liepājas, Rēzeknes, Daugavpils, Ventspils pretendentiem uz pilsētas mēra krēslu. Šajā numurā lasiet par Jēkabpils “iekarotājiem”.


 

Jēkabpilī jau pirms mēneša vietējos informācijas līdzekļos izskanēja ziņa, ka pilsētas galva Leonīds Salcevičs nejūt politisko konkurenci, varbūt tāpēc vēl maija vidū priekšvēlēšanu kampaņa nebija tā īsti iešūpojusies. Tagad sasparojies “Saskaņas centrs” – pa pilsētu braukā mašīna ar piekabi, uz kuras liels vēlēšanu plakāts ar deputāta kandidāta Sergeja Volkova portretu un aicinājumu balsot “par cilvēka cienīgu dzīvi ikvienam”, līdzīga reklāma izvietota laukumos un ielu malās. Parādījies arī sauklis “Sakārtojām Rīgu, sakārtosim Jēkabpili”. Pieticīgāki ir citi politiskie spēki – tikai atsevišķi plakāti, pat ļoti lakoniski saukļi, piemēram, Jēkabpils Reģionālā partija, kuru pārstāv mērs L. Salcevičs uzmanību pievērš tikai ar vienu vārdu: “Cilvēkam”.

 

Vieni – obligāti jāgāž, otri – labāka nav

L. Salcevičs nepiekrīt tiem, kas apgalvo, ka “Salcevičam nav konkurences”.

“Ir konkurence,” viņš saka. “Bet nekādu dueļu, nekādu karu nebūs. Es iestājos, lai mēs dzīvotu draudzīgi un lai vēlēšanas noritētu godīgā cīņā. Īsi sakot, visu lai izšķir vēlētāji.”

Kad jautāju iedzīvotājiem, vai nepieciešama mēra maiņa, saņemu divējādas atbildes.

Vieni kategoriski sauc, ka L. Salcevičs “obligāti jāgāž”, jo viņš mēra krēslā esot aizsēdējies. Bet pat viskareivīgākie droši nevar nosaukt, ko sēdināt “gāztā” vietā. Ieminas, ka varētu Daini Dzērvīti, varbūt Aigaru Nitišu. Tūliņ gan seko piebilde – bet viņi ir uzņēmēji, savu biznesu neatstās.

Otri tikpat kategoriski apgalvo, ka mēra krēslā jāpaliek Salcevičam, jo labāka kandidāta neesot; i saimniecību saprotot, i kultūru un izglītību atbalstot, i sportu veicinot, i kontakti “augšās” esot.

Sevi kā labu mēra amata kandidātu redz arī “Vienotības” saraksta līderis Aivars Kraps. Viņš pie saviem plusiem pieskaita jaunības degsmi un to, ka viņu atbalstot Ministru prezidents. Taču gandrīz visi manis aptaujātie pilsētnieki šādus plusus apšauba.

 

Stiprs arī 
bez Šlesera pleca?

Cik tad sen, kad Jēkabpilī ne viens vien teica – Salcevičs ir stiprs tāpēc, ka viņam aiz muguras stāv Šlesers. “Jā, esmu bijis vairākos politiskajos spēkos – “Saimniekā”, Demokrātiskajā partijā, “Latvijas ceļā”, Pirmajā partijā, Pirmās partijas un “Latvijas ceļa” apvienojumā,” skaidro L. Salcevičs. “Piekrītu, ka bija laiki, kad saimnieciskajā dzīvē, īpaši naudas piešķiršanas lietās, daudz ko noteica piederība pie tā vai cita politiskā spēka. Protams, ka arī man nepatika, ka dala pēc politiskajām krāsām. Tagad situācija ir mainījusies.

Visi politiskie spēki, kuros darbojos, ir pazuduši no zemes virsas, nu izšķirošais ir tas, cik stipra ir pašvaldība, lai ar projektiem piesaistītu Eiropas naudu, pašmāju investorus. Es nolēmu dibināt Jēkabpils reģionālo partiju, lai aktivizētu vietējos cilvēkus un pierādītu, ka daudz ko varam pašu spēkiem. Un neesmu kļūdījies.”

Daļa jēkabpiliešu gan domā, ka Salcevičs sapulcinājis savējos un tos, kas izmanto iespēju pieslieties stiprākajam. Partijas dibinātājs šādas runas atspēko, teikdams, ka partijai ir jau četras nodaļas: ne tikai Jēkabpils pilsētā, bet arī trīs novados – Pļaviņu, Salas un Jēkabpils, kopumā apvienojot 358 biedrus.

Kad jautāju L. Salcevičam, vai taisnība tiem, kas domā, ka pietiek, ja mēra krēslā sēdēts jau četrus sasaukumus, un ka laiks ļaut kādam citam savu spēku pierādīt atbildīgajā amatā, saņemu atbildi: “Jēkabpils vēsturē otra tik ilglaicīga mēra, protams, nav bijis, parasti noturējušies tikai vienu sasaukumu. Tiesa, arī mani jau pirmajā sasaukumā ambiciozi cilvēki gribēja gāzt no troņa, viņiem es nepatiku, jo biju jauns un enerģisks. Taču gāšana neizdevās. Šajos gados pilsētā daudz kas labs ir izdarīts, par to runā tuvu un tālu, pat Rīgā un Liepājā. Ne velti Jēkabpili vairs nesaukā par plūdu pilsētu. Tagad, kad amatā strādāts nepārtraukti jau no 1997. gada, man ir liela pieredze, rutīnā neesmu iegrimis, enerģijas netrūkst, ideju arī ne, kopā ar deputātiem, kuru sastāvā, esmu pārliecināts, būs arī jaunas sejas, vēl varu kādu labu darbu padarīt.”

Daudzajos gados Jēkabpils mēram reizēm pārmests par darba stilu, par to, ka vienpersoniski pieņemti lēmumi. Tagad, kad jautāju, kā izdevies tik ilgi saglabāt mēra krēslu, viņš atbild: “Neesmu augstprātīgs, cilvēkiem esmu pie
ejams, eju uz dialogu, ņemu vērā speciālistu redzējumu. Esmu drošs, ka būšu jaunā sasaukuma deputāts, un darīšu visu, lai kļūtu par mēru.”

Kāds jēkabpilietis, kurš nevēlas, ka publisko viņa vārdu, saka: “Esmu ar mieru savu cepuri apēst, ja šajās vēlēšanās Salceviča saraksts gūs tādu pašu panākumu kā iepriekšējo reizi. Pilsētā vēl tik daudz darāmā – gan jaunas darba vietas jārada, gan tilts pār Daugavu jāuzceļ, gan mikrorajonos pagalmi jāsakārto, gan vecās siltumtrases jānomaina, gan beidzot jāsāk ierīkot veloceliņus. Bet Šlesera stiprā pleca vairs nav.”

L. Salcevičs paskaidro: “Ar Šleseru kopā biju neilgi, kādus trīs gadus. Tagad esmu Eiropas reģionālās komitejas loceklis, samērā bieži iznāk braukt uz Briseli. Vietējie bāleliņi Eiropas regulām pieliek klāt savu redzējumu un sarežģī dzīvi citiem un arī paši sev. Mums, pašvaldību vadītājiem, jākļūst gudrākiem.”

 

Lembergam nepielīdzina, bet…
Racevskis_AG_4

Ko Latvijas Zemnieku savienības saraksta pirmais numurs Jānis Raščevskis, kas publiski paziņojis par vēlmi ieņemt mēra krēslu, gatavojas mainīt pilsētas vadīšanā?

“Es par savu sāncensi Salceviču nesaku, ka viņš ir kā otrs Lembergs, kā tas izskanējis no “Saskaņas centra” saraksta trešā numura Vladimira Radionova mutes. Tas tā ne tuvu nav. Taču par pilsētas galvu vēlos kļūt tāpēc, ka pilsētā nepieciešamas pārmaiņas. Pirmkārt, jāmaina lēmumu pieņemšanas kārtība. Uzskatu, ka tie jāpieņem atklātāk, lai nebūtu tā, ka deputātus un sabiedrību nostāda fakta priekšā. Tikai viens piemērs. Deputāti un sabiedrība iebilda, ka pilsētas centrā taisās būvēt vēl vienu lielveikalu, tomēr tas neko nemainīja – veikals “Maxima” drīzumā vērs durvis. Tajā pašā laikā trūkst vietas, kur atpūsties ģimenēm ar bērniem. Pirms pilsētai svarīgu lēmumu pieņemšanas daudz vairāk jārunā gan ar deputātiem, gan ar iedzīvotājiem. Otrkārt, vairāk jāuzticas izpildstruktūrām. Ir vēl arī citas lietas, kas būtu jādara citādi.”

J. Raščevskis, pēc izglītības inženieris mehāniķis, savā darba mūžā, lai gan jaunekļa gados vēlējies kļūt par jūrnieku, ir bijis gan tehnisko priekšmetu pasniedzējs Saukas arodskolā, gan Lones ciema izpildkomitejas priekšsēdētājs, gan Saukas pagasta padomes priekšsēdētājs, gan Jēkabpils rajona padomes priekšsēdētājs.

“Rajona galvas amats un tas, ka arī mans brālis Aivars Raščevskis ir ilggadējs pašvaldību vadītājs, šobrīd Kalupes pagasta pārvaldes vadītājs, man daudz ko iemācījis, vispirms jau nelidināties pa gaisu, neaizrauties ar nepārdomātiem lēmumiem. Tieši tāpēc tagad mūsu Zemnieku savienības saraksts nemētājas ar vispārīgiem vai neizpildāmiem solījumiem, skaļiem saukļiem, kas būtībā neko konkrētu neizteic. Sakām īsi un lietišķi: mūsu pilsēta, mūsu atbildība. Tas rosina uz konkrētiem darbiem.”

Kad ieminos, ka dažā citā lielajā pilsētā cīņā par mēra amata krēslu gan spalvas put, atbilde ir mierīga: “Man nav pieņemami, ka sāncenši viens otru dursta, apsaukā, apmelo, noķengā. Īstenībā no tā neiegūst neviens, vismazāk jau iedzīvotāji.”

Mēra amata kandidāts uzskata, ka jebkuram vadītājam jāmācās no savām un citu kļūdām. “Darba stilu vienmēr var uzlabot, pilnīgot. Mani apbrīno, ka esmu savaldīgs, mierīgs, pacietīgs. Varbūt man neticēs, ja teikšu, ka kādreiz esmu atļāvies tādus teicienus kā “Velns parāvis, būs kārtība vai nebūs!”, “Uz fermu cūkām ausis mazgāt!”.

 

Patriotismam 
ir skaudrs pamats

Tā nu sagadījies, ka abi mēra amata kandidāti uz savas ādas izjutuši, kas tas ir – padomju laika represijas. Leonīds dzimis 1954. gadā Tālajos Austrumos, Amūras apgabalā. Viņa vecaistēvs bijis Donas kazaks, atamans. Savu tēvu saticis tikai pirms nepilniem diviem gadiem tālu prom no Latvijas. Nav jāstāsta, kādas sajūtas ir cilvēkam, kad pēkšņi – pēc ilgu gadu neziņas! – svešs vīrietis saka – zdrastvuj, sinok! (sveiks, dēliņ! – krievu val.). Jānis dzimis 1954. gadā Omskas apgabalā.

L. Salceviča patriotismu stiprina arī regulāra piedalīšanās pasaules hokeja čempionātos, sākot no 1998. gada. “Sarauj, Latvija!” – tie vairs neesot tikai vārdi. Turklāt šogad netālu no Helsinkiem viņš apmeklējis Tanku muzeju, kur 90 procenti ir sarkanajai armijai 1939. gadā atņemtie tanki.

“Varat iedomāties manu pārdzīvojumu, kad pēkšņi ieraudzīju tanku T–55. Pirms 40 gadiem dienēju Dobelē un man bija tieši tāds pats tanks.”

Mērs dzīvo netālu no Jēkabpils – Salas pagastā. Ieguvis inženiera hidrotehniķa kvalifikāciju, strādājis padomju saimniecībā, vēlāk agrofirmā pie Latvijā pazīstamā Luda Skostas gan par inženieri, gan par galveno dispečeru, vadot visu ražošanas darbu, bijis arī Jēkabpils sovhoztehnikuma direktors. Darba mašīna ir nepilnu gadu vecs “Audi 6”, ģimenes mašīna – septiņus gadus veca “Toyota”. Dzīvesbiedre Ingrīda ir grāmatvede, meita Ieva – juriste, meita Indra – modes dizaina maģistre. Divi mazdēli – Roberts un Kārlis.

“Šobrīd visvairāk lasu grāmatas par vēstures un ekonomikas tēmām, īpaši esmu aizrāvies ar Singapūru un Āzijas ekonomikas uzplaukumu, vienmēr izlasu jaunākos žurnālu “Ilustrētā Vēsture” un “Ilustrētā Zinātne” numurus. Daļu laika paņem arī rūpes par basketbola klubu “Jēkabpils”. Priecājos, ka mūsu jaunā meistarkomanda jau pirmajā sezonā divpadsmit komandu konkurencē spēja izcīnīt piekto vietu. Darbs un hobiji – tas viss stiprina manu piederību Sēlijai un tās cilvēkiem,” tā L. Salcevičs.

J. Raščevska patriotismam ir dziļas saknes – piederība pie senas latgaļu saimes – Somu dzimtas.

“Mans tēvs, kuram ir jau 88 gadi, vēl tagad dzīvo Kalupes pagastā. Mans otrās pakāpes brālēns Henrihs Soms ir Daugavpils Universitātes profesors. Regulāri tiekamies dzimtas saietos.

Un man ļoti patīk darboties savā lauku mājā “Ceriņi 1” Saukā, nebaidos no fiziska darba. Savā laikā Latgalē, kur toreiz vēl nebija spīļarkla, vagas dzinu ar parasto arklu un kartupeļus vagoju ar metāla “ezīti”.

Mana dzīvesbiedre Tatjana strādāja Saukas profesionāli tehniskajā vidusskolā, tagad viņa ir mājsaimniece. Jaunākā meita studē Ekonomikas un kultūras augstskolā, vecākā – strādā Rīgā, bet vidējā – Jēkabpilī, sociālajā dienestā. Zemnieku savienības biedrs esmu kopš 2006. gada. Man ļoti patīk pašam braukt pie stūres, jā, arī darba lietās, pat uz Rīgu. Šofera man nav. Braucu ar deviņus gadus vecu “Audi” mašīnu, ar ko pirms gada vēl brauca mērs Salcevičs. Ceļā man ne ar vienu nav jārēķinās, vēroju dabu, priecājos par Latvijas skaistajām ainavām, brīvi parunājos ar satiktajiem cilvēkiem. Tā ka es stingri stāvu uz Latvijas zemes, ar ko lepojos,” labprāt par sevi tuvāk pastāsta J. Raščevskis.

 

Par 13 deputātu vietām Jēkabpils domē cīnīsies 127 kandidāti no deviņiem sarakstiem:

Latvijas Zaļā partija (saraksta līderis – Krustpils novada pašvaldības izpilddirektors Raivis Ragainis)

Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”/”Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (saraksta līdere – SIA “Saules K” valdes locekle Kristīne Ozola)

“Saskaņas centrs” (saraksta līderis – uzņēmējs, Krustpils novada pašvaldības Komunālās saimniecības nodaļas vadītājs Andris Rutko)

Partija “Vienoti Latvijai” (saraksta līdere – uzņēmēja, Saeimas deputāta Vladimira Reskāja palīdze Laila Pole)

“Vienotība” (saraksta līderis – Jēkabpils pilsētas pašvaldības Ielu, ceļu fonda un pārvadājumu nodaļas vadītājs Aivars Kraps)

Reformu partija (saraksta līderis – Jēkabpils pilsētas pašvaldības datortīklu un datorsistēmu administrators Jānis Beinarovičs)

Centriskā partija “Latvijas Zemnieku savienība” (saraksta līderis – Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Raščevskis)

“Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” (saraksta līdere – Jēkabpils krievu biedrības “Rodņik” valdes priekšsēdētāja Nataļja Čehova)

Jēkabpils reģionālā partija (saraksta līderis – Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājs Leonīds Salcevičs)

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+