×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
18. jūnijs, 2014
Drukāt

Jēkabpils novada Kaldabruņā pēc Jāņiem atkal taps siena māksla (1)

Foto: jekabpilsnovads.vFoto: jekabpilsnovads.v

Pērn Siena dienās piedalījās arī grupa "Sus dungo", bet centrā - plenēra rīkotāja Ieva Jātniece.

Jēkabpils novada Kaldabruņā no 25. līdz 28. jūnijam tiek rīkotas ikgadējās “Siena dienas 2014” – plenērs, kurā gan lieli, gan mazi aicināti veidot siena skulptūras, vēsta biedrības “Ūdenszīmes” valdes priekšsēdētāja Ieva Jātniece.

Nu jau var teikt – Sienas dienas ir tradicionāls sarīkojums, jo notiks jau septīto reizi. “Vietējie bērni ar to izauguši,” saka Ieva Jātniece. Šogad paskatīties, kā māksla ienāk īsti dziļu lauku vidē, atbrauks starptautiskā plenēra “Māksla un ainava” dalībnieki no Itālijas, Grieķijas, Turcijas, Lielbritānijas, Francijas un Norvēģijas – viņi Latvijā uzturēsies jau no 25. jūnija, īpaši pielāgojot apmeklējuma laiku Siena dienām.

Ciemos ieradīsies arī invalīdu biedrību “Optimists” un “Aizvējš” biedri, kuriem tā būs iespēja pārbaudīt lauku vides pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti.

Jautāta, cik liela ir apmeklētāju atsaucība un vai patiesi pietiek ar vienu pļavu, lai izgatavotu krāšņās, lielās siena skulptūras, Ieva Jātniece atsmej, ka pietiekot jau gan, jo siens tiek veidots, sapīts, ne samests kaudzē. Bet, ja aptrūkšoties, esot aizrunāti draudzīgi zemnieki, kuri gatavi kādu vezumu operatīvi atvest māksliniekiem.

“Dalībnieki? Katru dienu strādā 70-90 mākslinieki; daļa arī katru dienu mainās – atkarībā no objekta izmēra un sarežģītības. Nāk vietējo skolu bērni, brauc studentu grupas, biedrību pārstāvji, vienkārši ģimenes ar bērniem. Pagājušajā nedēļā pieteicās arī leļļu teātra trupa no Rokišķiem,” stāsta Siena dienu rīkotāja.

Nomākušās debesis un lietusgāzes liek šaubīties par iespēju izžāvēt skulptūrām nepieciešamo sienu? Ieva Jātniece ir optimistiski noskaņota, kaut teic, ka patlaban tiekot ļoti intensīvi diskutēts ar debesīm: “Pērn zvejojām sienu no pelķēm ārā, tomēr Siena dienas notika – skulptūrām, par laimi, nevajag tādu kvalitāti kā gotiņai. Būs nojumes, gādāsim sagataves mazākiem objektiem, ko iespējams izgatavot telpās un tad izkārt ārā, tomēr, protams, ceram uz labu laiku vismaz paša festivāla dienās.”

Pēcjāņu diena, 25. jūnijs, sāksies plkst.10 ar siena skulptūru karkasu izgatavošanu un vietas izvēli saviem objektiem, čaklākie jau varēs uzsākt savu skulptūru atdzīvināšanu.

26. jūnijā no plkst. 10 sāksies īstā siena skulptūru veidošana, un šajā dienā festivāla viesosies biedrību “Aizvējš” un “Optimists” (Rīga) pārstāvji.

27. jūnijā siena skulptūru plenērā iesaistīsies starptautiskā Grundtvig projekta “Māksla un ainava” dalībnieki.

28. jūnijs atvēlēts skulptūru pabeigšanai, bet pēcpusdienā kopā ar viesiem no Lietuvas – Rokišķu rajona Bajoru kultūras nama leļļu teātra dalībniekiem – notiks radošā darbnīca leļļu izgatavošanā.

29. jūnijā – plenēra noslēgums, kura programmā siena skulptūru izstādes atklāšana, labāko darbu autoru apbalvošana, Bajoru kultūras nama leļļu teātra izrāde, garīgā roka grupas “Levīti” koncertprogramma “Tavi vārdi” (soliste – Helēna Kozlova, kuru daudzi, iespējams, atceras kā grupas “Skumju akmeņi” seju un balsi).

Plenēra tēma šogad – raksturīgākās zīmes Latvijas un Eiropas kultūrā.

Dalība plenērā ir bez maksas, tiek nodrošināti visi materiāli, kā arī ēdināšana bērniem. Dalībnieki no tālākām pilsētām var ierasties ar savām teltīm – būs iespējams nakšņot skaistajā biedrības teritorijā.

Biedrība darbojas bijušās Kaldabruņas pamatskolas ēkā. Gadu gaitā tajā izveidota Pļavas muzeja ekspozīciju, kurā apskatāma gan Kaldabruņas Māras jostas autentiskā kopija, gan herbārijs – gaismas lukturis, gan ēteriski smalka smilgu ekspozīciju, gan vēsturei veltīta ekspozīcija “Pūra vainags”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ieva vai Ilze Jātniece???

Draugiem Facebook Twitter Google+