Uncategorized

Jēkabpils novada ZS “Krasti” govis pie robotiem pierada ātrāk nekā saimnieki 2

Foto: Gundega Skagale

Jēkabpils novada Kalna pagastā atklāta ZS “Krasti” jaunā slaucamo govju novietne. Te izbūvēta redeļu grīda un kūtsmēslu krātuve zem tās. Mēslu tīrīšana, kā arī govju slaukšana uzticēta Nīderlandes kompānijas “Lely” robotiem, raksta žurnāls “Agro Tops”.

Iepriekš “Krastu” govis slauktas piena vadā, taču četru mēnešu laikā, kopš tās pārvācās uz jaunajiem, modernajiem apartamentiem, kur to slaukšana uzticēta robotiem, izslaukums palielinājies vidēji par 7–8 litriem dienā katrai govij, kā arī ievērojami uzlabojusies piena kvalitāte. “Iepriekš govs deva 20, bet tagad jau 27 litrus,” priecājas saimnieki Judīte un Jānis Gaidi.

Viņi neslēpj, ka vēl pirms gadiem desmit, kad viņi pirmo reizi redzējuši robotus darbībā, tās viņiem šķitušas kosmosa tehnoloģijas, kas pašu mājās nez vai būtu izmantojamas. Taču pēc pirmajiem četriem mēnešiem, kad savu govju apsaimniekošana uzticēta robotiem, šo moderno tehnoloģiju arvien lielākā popularitāte vairs nerada jautājumus.

Lai govīm būtu interese iet uz slaukšanas robotu, tajā tiek dota spēkbarība. Govij ieejot robotā, no respondera tiek nolasīti rādītāji un robots izsniedz katrai govij aprēķināto barības devu. Robotu tehnoloģija automātiski aprēķina un maina barības devas atbilstoši govs vajadzībām. Respektīvi, nav runa par govīm, kuras saražo vairāk piena, bet gan par govīm ar vislabāko ekonomisko atdevi.

Saimnieki atzīst, ka, lai izveidotu automatizēto fermu ar robotiem, idejas smeltas līdzīgās saimniecībās Polijā un Igaunijā. Kopējās investīcijas fermas izveidē ir 1,13 miljoni eiro.

Visu materiālu lasiet žurnāla “Agro Tops” aprīļa numurā.

LA.lv