Foto – Timurs Subhankulovs

Jelgavā atklāj Latvijā lielāko un modernāko biomasas koģenerācijas staciju 0

Šodien Jelgavā Somijas valsts kontrolētais enerģētikas uzņēmums “Fortum” atklāj Latvijā vislielāko un vismodernāko biomasas koģenerācija staciju, kas 85% Jelgavas cilvēku piegādās siltumu, kā arī ražos elektroenerģiju, ko pārdos a/s “Latvenergo”.

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Koģenerācijas stacijas atklāšanā piedalīsies Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš, Somijas Republikas prezidents Sauli Nīniste, Somijas vēstniece Latvijā Pirko Hemelainena, Jelgavas mērs Andris Rāviņš un citi viesi.

“Jaunā koģenerācijas stacija ir īpaša ar to, ka tā atrodas Latvijā un ka mēs paši bijām ģenerālbūvuzņēmēji. Proti, rīkojām 77 iepirkumus, kuros piemeklējām visjaunākās un vislabākās tehnoloģijas, tā arī vienlaikus taupot naudu. Ja izvēlas ģenerālbūvuzņēmēju, tā teikt, no ārpuses, tad jāpaļaujas uz viņa pieredzi un lēmumiem,” teic SIA “Fortum Jelgava” valdes priekšsēdētāja Ginta Cimdiņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc viņas teiktā, Jelgavā iecerēts šā brīža siltuma tarifu – 47,01 Ls/MWh – samazināt par aptuveni desmit procentiem. To gan saskaņā ar spēkā esošajiem likumiem varēs izdarīt vien tad, kad koģenerācijas stacija būs darbojusies vienu līdz divus mēnešus. Patlaban regulatoram iesniegts pieteikums par 6% lielu tarifa samazinājumu.

Salīdzinājumam – Rīgā siltumenerģijas tarifs no 1. septembra ir 40,99 Ls/MWh.

Pavisam “Fortum” Jelgavas koģenerācijas stacijā ieguldīja 70 miljonus eiro (aptuveni 35 miljoni latu), vēl sešu miljonu eiro liels bija ES un Latvijas valsts atbalsts. Šajā ieguldījumā ietverta arī maksa par siltuma cauruli, kas izbūvēta 16 metrus zem Lielupes gultnes un ļaus piegādāt siltumu abos krastos dzīvojošajiem jelgavniekiem.

Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš līdztekus mazākam siltuma tarifam par vēl vairākiem šā projekta ieguvumiem pilsētai un valstij nosauc gāzes kurināmā aizvietošanu ar šķeldu, kas ļaus naudai neplūst uz “Gazprom” kontiem, bet darboties Latvijā, kā arī darba nodrošinājumu vietējiem koksnes pārstrādātājiem. Proti, no šķeldas gadā iecerēts ražot 400 000 MWh siltuma, tāpēc vasarā ik dienu vajadzēs desmit, bet ziemā 25 kravas automašīnas ar šķeldu. “Fortum Jelgava” preses sekretāre Guntra Matīsa stāsta, ka šķeldas piegādēs netieši būs iesaistīti aptuveni 300 darbinieki.

Latvijas Siltumuzņēmumu asociācijas valdes loceklis Andris Akermanis atzīst – Jelgavas pašvaldība bez “Fortum” nebūtu varējusi izveidot biomasas koģenerācijas staciju. “Lai tikai vairāk Latvijā būtu šādu staciju! Jācer arī, ka pēc 5 – 10 gadiem Latvijā pietiks šķeldas to darbināšanai,” piebilst A. Akermanis.

Reklāma
Reklāma

Ir arī mazāk priecīga vēsts – visi Latvijas nodokļu maksātāji, precīzāk a/s “Augstsprieguma tīkls”, “Fortum” par šajā stacijā uzstādīto elektrisko jaudu nākamajos 15 gados samaksās 54 milj. latu (3,6 milj. latu ik gadu). Tik lielu ienākumu uzņēmumam garantē Ministru kabineta noteikumi nr. 221. Tātad videi draudzīgās atjaunojamās enerģijas ražošana nav nemaz tik lēta. “Fortum” naudas ieguldījumu Jelgavā gan atpelnīs un arī labi nopelnīs.

 

Fakti

“Fortum” koģenerācijas stacija Jelgavā

Samazinās CO2 izmešu daudzumu par aptuveni 44 000 tonnām gadā salīdzinājumā ar 2010. gadu.

Elektriskā jauda ir 23 MW, bet siltumenerģijas jauda – 45 MW.

Gadā ražos 110 GWh elektroenerģijas un 230 GWh siltumenerģijas.

 

Uzziņa

“Fortum” patlaban ir vislielākais elektroenerģijas ražotājs Skandināvijas valstīs un ceturtais lielākais siltumenerģijas ražotājs pasaulē. Darbojas deviņās Ziemeļeiropas valstīs, kopš 2007. gada arī Latvijā. Pērn pārdošanas apjomi sasniedza 6,2 miljardus eiro, un salīdzināmā pamatražošanas peļņa bija 1,7 miljardi eiro. Uzņēmumā strādā aptuveni 10 400 darbinieku, akcijas kotē NASDAQ OMX Helsinku biržā.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.