×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
18. aprīlis, 2017
Drukāt

Jelgavas bērnunamā raustot aiz matiem un ēdinot ar varu; uz izmeklēšanas laiku atstādinātas trīs audzinātājas (10)

vardarbiba_lv_6

Bērnu tiesības sargājošajās iestādēs nonākuši septiņi iesniegumi par dažādiem pārkāpumiem kādā Jelgavas pilsētas bērnunamā, un saistībā ar notikušo ir sākta izmeklēšana, kuras laikā no amata pienākumu pildīšanas atstādinātas trīs audzinātājas, vēsta Latvijas Radio.

No minētajiem iesniegumiem varot noprast, ka personāla vardarbīga izturēšanās pret bērniem, piemēram, raustīšana aiz matiem, ēdiena bāšana mutē ar varu, apsaukāšana un citi pārkāpumi, sociālās aprūpes iestādē tiek uztverta kā normāla, jo vairāki bērni uz šādiem pārkāpumiem nereaģē, un personāls vardarbības metodes nekautrējas pielietot arī svešu personu klātbūtnē.

Bērnunams Jelgavā piekopjot arī praksi nepaklausīgākos bērnus ievietot psihoneiroloģiskajās slimnīcās, un šajā jautājumā liels palīgs esot pašvaldības policija. Bērni tiekot nogādāti arī tālos internātos, parasti Latgalē. Kā uzsver Latvijas Radio, šādi atbrīvojoties no bērna, iestāde turpina saņemt pašvaldības naudu par tā uzturēšanu, lai gan faktiski bērns atrodas tālu prom un par viņu šajā laikā gādā valsts.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS) šorīt intervijā Latvijas Radio noliedza, ka iespējamie pārkāpumi Jelgavas bērnunamā atspoguļotu sistēmu kopumā. Konkrētais gadījums drīzāk esot iestādes vadības kļūdu rezultāts, kas varētu būt izskaidrojamas ar pārgurumu smagā un sarežģītā darbā.

Barča gan atzīmēja, ka nepienācīga izturēšanās pret bērniem ir nopietns pārkāpums un pauda apņēmību Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā pievērsties šī jautājuma iztirzāšanai jau rīt, 19.aprīlī, kad uz komisijas sēdi aicināts labklājības ministrs Jānis Reirs (V).

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Ļuda-no Lejasstrazdiem. Atbildēt

  Ieteiktu lejasstazdu bernu namu uzraudzit. Direktores berni un mazberni tiek pie labam mantam un apģērba kamer namiņa berni paliek ar to kas ir!

 2. Jelgavas iedzīvotāja Atbildēt

  Nepiekrītu A.Barčai!
  Kā gan viņa var spriest par to,ko nezina, kur nav bijusi klāt ?!!!
  Šāda prakse ir Jelgavas pilsētas pašvaldības vadītāju radīta, atbalstīta un vairāk kā 30 gadus piekopta.
  Jau b/d”Sprīdītis” mazie miegainie bērneļi iepazīst sūro dzīvi: tiek sisti ar slotas kātu pa galvu, ja negaršo rīta agrumā(ap 7.30 )piena zupa .Ja vecāki iebilst, ka viņu 4 gadus vecajam bērnam mugurā ir svešas drēbes, tad šis bērns regulāri no Anitas audzinātājas saņem ar lineālu pa pirkstiem vai galvu.Tikai 1 grupā, kurā strādā audz.Irēna un Ināra,valda bērniem piemērota gaisotne.Šeit uzturās tikai pašvaldības vadošo darbinieku un policijas bērni.Skolēni – bijušie šīs PII audzēkņi met līkumu šim b/d.Tik sliktas atmiņas!
  Pilsētā tiek morāli un ar padomu atbalstīti huligāni, vecāku pienākumus nepildoši iedzīvotāji, stiprināti noziedznieki, alkoholiķi, narkomāni, dīkdieņi-čigāni, ekonomiskie imigranti no musulmaņu valstīm un pagalma kaķu mīļotājas -pavairotājas(izrokot daudzdzīvokļu mājas zālienā bedri kaķēniem,būvējot papes būdas kaķenēm utt.)daļēji jukušas vecenes.Tāpēc bērnu laukumos bieži uzturas dzērāji ar pudelēm pie kājas, smilšu kastē sēž pusaudži-narkomāni, noreibušas jaunās mātes.
  Vairāki bērni, kurus alkoholiskie vecāki nespēj un neprot mīlēt un audzināt, pēc pašu vecāku lūguma, ievietoti psihenē.Tā salaužot šo bērnu ticību labajam.
  Pabalsta lūdzējus: invalīdus, bezdarbniekus u.c.Jelgavas Soc.pārvaldes darbiniecei Lūcijas k-dzei neiepatikušos cilvēkus dokumentu iesniegšanas brīdī izrauj ar spēku no kabineta un deportē uz psiheni, piesaistot palīgā pašvaldības policiju.
  Tāpēc “ātro palīdzību” Jelgavā jāgaida vairāk kā 20 min., jo med.palīdzības brigādes aizņemtas iknedēļas deportācijās.Kā noskaidrojās pie dežūrārsta, ik nedēļu no dažādām pašvaldības iestādēm Jelgavas psih.slimnīcā šādā veidā nonāk regulāri 5-7 pilnīgi veseli, bet ar pašvaldības policijas noteiktu diagnozi, Jelgavas iedzīvotāji.Tur tiek turēti piesietā veidā pie gultas vismaz 1dienu un ne mazāk kā 3 dienas tiek špricēti un zāļoti.
  Tuvinieki ne ar ko nevar palīdzēt, jo tiek ieskaidrots, ka pretējā gadījumā represijas arī pret viņiem tiks vērstas.
  Arī psih.slimnīcas direktors neko nespēj darīt taisnības labad, jo no pašvaldības līdzekļiem saņem dotācijas.
  NīP vadītājs Vidžus var veikt pašizdomātus papilduzrēķinus pie dzīvokļa īres maksas, ja viņam liekas, ka pārāk nepacietīgs ir kāds klients avārijas situācijā.Tā viņš bez kautrēšanās telefonsarunā minēja pats.
  Pat trūcīgo zupu Soc.pārvaldes patversmes pagrabā dalīto pirmdienās, trešdienās nevar izvārīt tā, lai tā līdzinātos ēdienam!Krāsa ir , bet sāta nav! Putraims otru dzenā starp 3 nevīžīgi sagrieztiem kartupeļu gabaliem.Stāv invalīdi ar krītamo kaiti, 3 bērnu mātes-sētnieces, soc.mājas pensionāri un invalīdi, bez rindas spiežās alkohola degradētie spēka vīri u.c.Bet, faktiski, pēc savas porcijas noēšanas atkal gribas ēst!
  Bērniem, kas vēlas atsvabināties no vardarbības bērnudārzā un skolā, tā īsti nav ko darīt pilsētā.Sporta sekcijas tikai par lielu samaksu, “Jundā” tā pati skola, sporta halle par dārgu naudu, no sporta stadiona dzen prom utt.Atliek pagalms starp automašīnām, miskastēm un kaķu vecenēm.Tur var brīvi plosīties uzjautri oties par vājākajiem bērniem nodarīto!
  Muzejos neinteresanti un par maksu, mācību ekskursijās dodas ne visi-tikai skolotājiem izpatikušie skolēni.

 3. Dzīvē izsitusies Atbildēt

  Tā laikam vairums bērnu namos ir.Arī pati esu pabijusi bērnību laikā bērnu namā.Spieda ēst,ārpus sētas nelaida vienam pastaigāties.Kā cietumā jutos.Skolā arī daudzi izturējās kā pret sūdu.Tikai tāpēc ka esi no bērnu nama.Tēriņam nauda bija 0.50 santīmi uz mēnesi citreiz 1,50 santīmu.
  Nevienam neko šādu nenovēlu piedzīvot.

 4. Bernu darzinjaa RUKU MAJA Jelgavaa ta vaditaja bljaustaas uz berniem uz tiem ar kuriem nevar tikt aukliites..un sablauj taa ka berns baidas un izmet ara bez iemesla..pasakot ka vinjs nemak uzvesties un ir iekodis kadam.

 5. Bērni tiekot nogādāti arī tālos internātos, parasti Latgalē. Kā uzsver Latvijas Radio, šādi atbrīvojoties no bērna, iestāde turpina saņemt pašvaldības naudu par tā uzturēšanu, lai gan faktiski bērns atrodas tālu prom un par viņu šajā laikā gādā valsts. – Par šo man ir stāstījuši vairāki bērni un arī audzinātājas no dažādiem bērnu namiem. Visa sāls ir naudā.

 6. tā Barča nemaz nav tik kompetenta! Uz žurnālista teikto, ka nepaklausīgus bērnus aizved uz “Ģintermuižu”, atbildēja, ja diagnozes nav, tad lai sūta atpakaļ. Kas Barča nezina, ka psihenē nav kā pie kakla ārsta- paskatās kaklā un pasaka vai angīna vai nē, bet psihenē liek kādu laiku uz novērošanu, bet tas ir nodaļā kopā ar visiem citiem slimajiem. Tāda tā dzīves īstenība!

 7. Ja es būtu Barča, kāptu mikriņā Rīga – Jelgava un negaidīti ierastos uz vietas, ne izsauktu labklājības ministru, tad arī saprastu par ko vest sarunu high līmenī, lai glābtu ZZS vadīšanu un darīšanu….

 8. Tā nav patiesība. Vai ir kādi audio vai video ieraksti, vai jūs vienkārši ticat bērniem ar vairākām diagnozēm.. Pavadiet paši nedēļu audzinot tos bērnus un sapratīsiet, ka tā ir visatļautība no bērnu puses un bērniem ir atļauts vardarbīgi izturēties pret audzinātājām..

  • nav nekādi enģelīši šie bērni, bet ja nervi netur, tad vajag citu darbu meklēt. Bērni jau tā ir no dzimšanas apdalīti, bērnunams ir viņu vienīgā māja un ģimene. Viņi arī ir pelnījuši normālu bērnību un attieksmi kā pret bērniem, nevis kā pret lieku un apgrūtinošu nastu

  • Dokumentēt faktus protams vajag. Bet kam lai rāda uzfilmēto ? Kam lūgt palīdzību,jo parasti roka roku mazgā! Spļaušana pret vēju arī nav prāta darbs. Bez juristiem neiztikt! Šādas problēmas attiecas arī uz parasto skolu.

Draugiem Facebook Twitter Google+