×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
11. marts, 2013
Drukāt

Joprojām diskutē

Ilustratīvs attēls. Foto - Valdis SemjonovsIlustratīvs attēls. Foto - Valdis Semjonovs

Dzīvnieku aizstāvji panākuši, ka Latvijā ir aizliegta vaislas teķu kastrēšana, kā arī astu saīsināšana. Citur Eiropā aitkopjiem to ir atļauts darīt. Vai nākotnē arī pie mums šajā ziņā nav gaidāmas izmaiņas? 
Ausma

 

Pašlaik spēkā esošā Dzīvnieku aizsardzības likuma 4. panta pirmajā daļā norādīts, ka ir aizliegts pārveidot dzīvnieku izskatu, ja vien šādu procedūru nepieciešamību nav noteicis un tās nav veicis praktizējošs veterinārārsts vai cita persona saskaņā ar lauksaimniecības dzīvnieku labturību regulējošiem normatīvajiem aktiem. Veterinārārsts arī drīkst veikt operācijas, kas nepieciešamas dzīvnieka vairošanās funkciju pārtraukšanai (tātad kastrēšanu).

Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja Liene Ansone informē, ka minētais aizliegums Latvijā darbojas jau kopš 2004. gada. Pamatojoties uz Latvijas aitu audzētāju asociācijas iniciatīvu, Zemkopības ministrija uzsāka diskusijas par nepieciešamību atļaut veikt jēriem astu amputāciju, izmantojot gumijas gredzenus. 2011. gada  23. martā rīkotajā sanāksmē, piedaloties Latvijas Veterinārārstu biedrības, Latvijas aitu audzētāju asociācijas un Dzīvnieku aizsardzības ētikas padomes pārstāvjiem, tomēr pieņēma lēmumu neatcelt minēto aizliegumu. Latvijas aitu audzētāju asociācija atkārtoti vērsās Zemkopības ministrijā ar lūgumu izdarīt izmaiņas normatīvajos aktos. Ņemot vērā Latvijas aitu audzētāju asociācijas 2011. gada 21. decembrī rakstīto vēstuli, pērn atsākās diskusijas, notika vairākas sanāksmes, izstrādāts arī MK noteikumu projekts “Labturības prasības aitu turēšanai”. Jāņem vērā, ka ar šiem MK noteikumiem pārņems Eiropas lauksaimniecībā izmantojamo dzīvnieku aizsardzības konvencijas pastāvīgās komitejas 1992. gada 6. novembra rekomendācijas aitu audzēšanā.

2012. gada 14. jūnijā Ministru kabineta noteikumu projektu izsludināja kā tehnisko projektu valsts sekretāru sanāksmē un nosūtīja saskaņošanai ar Eiropas Komisiju un Eiropas Savienības dalībvalstīm. Šī saskaņošana vēl nav noslēgusies.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+