Ekonomika
Bizness

Joprojām neievēro likumu par objektīvu tirāžu norādīšanu laikrakstos0

Foto: Paula Čurkste/LETA

Joprojām nav atrisināts jautājums par objektīvu tirāžu norādīšanu dažos lielākajos dienas laikrakstos. “LA” jau jūnijā ziņoja, ka, lai arī likums “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” nosaka, ka katrā preses izdevuma laidienā jāuzrāda informācija par izdevuma tirāžu un lielākā daļa izdevumu to arī dara, taču daļa laikrakstu visdrīzāk uzrāda patiesībai neatbilstošus skaitļus.

“LA” izpētīja, ka dienas laikrakstu “Diena” un “Neatkarīgā Rīta Avīze” (“NRA”) uzrādītās tirāžas pēdējo desmit gadu laikā mainījušās maz – vienai tirāža ir 31 tūkstotis ik dienu, otra uzrādīja 18 – 19 tūkstošus.

Pēc CSP datiem, drukāto izdevumu tirgus desmit gadu laikā samazinājies vairāk nekā trīs reizes, taču šo laikrakstu minētās gandrīz nemainīgās tirāžas lika uzdot jautājumu, cik korekti tās tiek atspoguļotas un vai šie dati ir objektīvi. Abu laikrakstu vadības jūnijā jautājumu par tirāžām nekomentēja. Taču pēc “LA” intereses “NRA” sāka norādīt nevis tirāžas skaitli, bet kopīgo lasītāju auditorijas lielumu pēc “Kantar TNS” datiem. Bet “Diena” joprojām neatkarīgi no gadalaika un iznākšanas dienas norāda metienu – 31 000.

Jau jūnijā jautājām Tieslietu ministrijai (TM), vai plānots ieviest mehānismus likuma normu ievērošanai, un saņēmām atbildi, ka šie jautājumi adresējami Kultūras ministrijai, kuras pārziņā ir likums “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem”. Arī šobrīd tieslietu ministra preses sekretārs An­dris Vitenburgs ir strikts – galavārds šajā jautājumā pieder nozares atbildīgajai ministrijai.

Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas eksperte Klinta Ločmele norāda, ka rudenī, kad plānots aktivizēt darba grupas darbu, šis ir viens no jautājumiem, par ko varētu diskutēt.

“Taču nepieciešama pašas nozares iniciatīva un aktīva iesaiste, ņemot vērā, ka mediju nozare lielā mērā balstās uz pašregulāciju un valsts iejaukšanās brīvās preses darbībā ir pieļaujama izņēmumu gadījumos. Tālab problēmas ar tirāžas norādīšanu un tās atbilstību realitātei sākotnēji būtu diskutējamas pašu preses izdevēju starpā, tostarp, lai rastu vienotu redzējumu nozares ietvaros par potenciālajiem grozījumiem Obligāto eksemplāru likumā,” norāda Ločmele.

Saistītie raksti

Tikmēr Latvijas Preses izdevēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntars Kļavinskis uzskata, ka šis jautājums būtu jārisina Tieslietu ministrijai. “Dīvaini, ka tiek apspriests pats likums tā vietā, lai likumu ievērotu. Šī jautājuma risināšana jāuzņemas Tieslietu ministrijai un tiesiskuma garantam Jānim Bordānam,” norāda Kļavinskis.

Jāatgādina – jau 2013. gada martā AS “Lauku Avīze” vērsās pie toreizējā tieslietu ministra Jāņa Bordāna ar aicinājumu risināt objektīvu tirāžu uzrādīšanas jautājumu, taču risinājuma nav joprojām. Tikmēr likuma neievērošana maldina lasītājus un reklāmdevējus, kropļo preses un reklāmas tirgu, kā rezultātā tiek radīta negodīga konkurence mediju starpā.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
Baltijā atbalstīs mazos uzņēmumus
16 stundas
LE
LETA
Ekonomika
VIDEO. Kazāks: Ekonomika bremzējas. Labāk nekļūs, sliktāk – iespējams
16 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Noskaidroti 14 uzņēmumi, kuri turpinās dalību SEB uzņēmumu Izaugsmes programmā
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Latvijā
“Naudas trūkums budžetā – tā ir standarta situācija.” Saruna ar finanšu ministru 1
13 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Kā budžets, tā protesti…
35 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Kāpēc apstrādes rūpniecība buksē
24 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Ostapenko sīvā cīņā sasniedz Luksemburgas turnīra otro kārtu
8 stundas
LE
LETA
Dabā
Trešdien daudzviet Latvijā pārspēts siltuma rekords 1
13 stundas