Foto: Paula Čurkste/LETA

Joprojām neievēro likumu par objektīvu tirāžu norādīšanu laikrakstos 0

Joprojām nav atrisināts jautājums par objektīvu tirāžu norādīšanu dažos lielākajos dienas laikrakstos. “LA” jau jūnijā ziņoja, ka, lai arī likums “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” nosaka, ka katrā preses izdevuma laidienā jāuzrāda informācija par izdevuma tirāžu un lielākā daļa izdevumu to arī dara, taču daļa laikrakstu visdrīzāk uzrāda patiesībai neatbilstošus skaitļus.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas
“LA” izpētīja, ka dienas laikrakstu “Diena” un “Neatkarīgā Rīta Avīze” (“NRA”) uzrādītās tirāžas pēdējo desmit gadu laikā mainījušās maz – vienai tirāža ir 31 tūkstotis ik dienu, otra uzrādīja 18 – 19 tūkstošus.

Pēc CSP datiem, drukāto izdevumu tirgus desmit gadu laikā samazinājies vairāk nekā trīs reizes, taču šo laikrakstu minētās gandrīz nemainīgās tirāžas lika uzdot jautājumu, cik korekti tās tiek atspoguļotas un vai šie dati ir objektīvi. Abu laikrakstu vadības jūnijā jautājumu par tirāžām nekomentēja. Taču pēc “LA” intereses “NRA” sāka norādīt nevis tirāžas skaitli, bet kopīgo lasītāju auditorijas lielumu pēc “Kantar TNS” datiem. Bet “Diena” joprojām neatkarīgi no gadalaika un iznākšanas dienas norāda metienu – 31 000.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau jūnijā jautājām Tieslietu ministrijai (TM), vai plānots ieviest mehānismus likuma normu ievērošanai, un saņēmām atbildi, ka šie jautājumi adresējami Kultūras ministrijai, kuras pārziņā ir likums “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem”. Arī šobrīd tieslietu ministra preses sekretārs An­dris Vitenburgs ir strikts – galavārds šajā jautājumā pieder nozares atbildīgajai ministrijai.

Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas eksperte Klinta Ločmele norāda, ka rudenī, kad plānots aktivizēt darba grupas darbu, šis ir viens no jautājumiem, par ko varētu diskutēt.

“Taču nepieciešama pašas nozares iniciatīva un aktīva iesaiste, ņemot vērā, ka mediju nozare lielā mērā balstās uz pašregulāciju un valsts iejaukšanās brīvās preses darbībā ir pieļaujama izņēmumu gadījumos. Tālab problēmas ar tirāžas norādīšanu un tās atbilstību realitātei sākotnēji būtu diskutējamas pašu preses izdevēju starpā, tostarp, lai rastu vienotu redzējumu nozares ietvaros par potenciālajiem grozījumiem Obligāto eksemplāru likumā,” norāda Ločmele.

Tikmēr Latvijas Preses izdevēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntars Kļavinskis uzskata, ka šis jautājums būtu jārisina Tieslietu ministrijai. “Dīvaini, ka tiek apspriests pats likums tā vietā, lai likumu ievērotu. Šī jautājuma risināšana jāuzņemas Tieslietu ministrijai un tiesiskuma garantam Jānim Bordānam,” norāda Kļavinskis.

Jāatgādina – jau 2013. gada martā AS “Lauku Avīze” vērsās pie toreizējā tieslietu ministra Jāņa Bordāna ar aicinājumu risināt objektīvu tirāžu uzrādīšanas jautājumu, taču risinājuma nav joprojām. Tikmēr likuma neievērošana maldina lasītājus un reklāmdevējus, kropļo preses un reklāmas tirgu, kā rezultātā tiek radīta negodīga konkurence mediju starpā.