Kultūra
Mūzika un deja

Jubilejā pieminēs latviešu kormūzikas karalieni Ausmu Derkēvicu0

Foto no Ingunas Cepītes personīgā arhīva

Sestdien, 23. novembrī, godinot leģendāro diriģenti Ausmu Derkēvicu 90. jubilejā, Rīgas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē izskanēs izcilajai diriģentei, JVLMA goda profesorei, veltīts koncerts – viņas bijušo audzēkņu, dziedātāju velte savai maestrīnai, informē diriģentes meita Inguna Cepīte.

Ausma Derkēvica (1929 -2011) patiesi bija kormūzikas Everests, platīna lēdija, kā viņu raksturojis komponists Pēteris Vasks, Latvijas mūzikas karaliene – šādi leģendāro diriģenti vērtējis maestro Raimods Pauls.

Ausma Derkēvica bija pirmā un gandrīz 20 gadus arī vienīgā sieviete, kas kāpusi Dziesmu svētku virsdiriģenta tribīnē un vadījusi kopkori, sākot ar Dziesmu svētku simtgadi 1973. gadā līdz pat XXIV Dziesmu svētkiem 2008. gadā.

Ausma Derkēvica ir sieviešu koru kustības izveidotāja un attīstītāja Latvijā un pirmā diriģente, kas ar Latvijas kori (sieviešu kori “Dzintars”) piedalījusies un ieguvusi Grand Prix starptautiskā konkursā Debrecenā jau 1968. gadā, – tā bija pirmā Latvijas mūziķu “zelta” uzvara starptautiskā konkursā.

Derkēvicas gandrīz 60 gadus ilgais diriģentes darba mūžs lielākoties bijis saistīts ar daudzu starptautisko balvu ieguvēju sieviešu kori “Dzintars”

un Valsts kori “Latvija”, ar kuru, sadarbībā ar tādiem pasaulslaveniem, orķestriem, diriģentiem, komponistiem kā Mariss Jansons, Nēme Jervi, Kurts Mazurs, Vladimirs Fedosejevs, Valērijs Gergijevs, Jons Aleksa, Arvīds Jansons, Endrū Loids Vēbers, Mikis Teodorakis, Veljo Tormiss, solistiem Sāru Braitmenu, Irinu Arhipovu, Jeļenu Obrazcovu, Inesi Galanti, Egilu Siliņu, Ingu Kalnu un citiem iestudēts vairāk nekā simts lielformas vokāli instrumentālo darbu. Tie izpildīti uz dažādu valstu skatuvēm, kur koris atzīts par izcilu Eiropas un pasaules mūzikas vienību.

Ausma Derkēvica bijusi arī vairāku starptautisku konkursu žūriju priekšsēdētāja, kā arī goda patronese.

1994. gadā Ausmai Derkēvicai piešķirta Lielā mūzikas balva par mūža ieguldījumu latviešu kora mākslā.

Kopš 1995. gada viņa ir Triju Zvaigžņu ordeņa komandiere, bet 2004. gadā viņai pasniegta Ministru kabineta balva par mūža ieguldījumu kora mūzikas attīstībā.

Derkēvica līdzās klasiskajam repertuāram paplašinājusi latviešu kormūzikas bibliotēku, sadarbojoties ar latviešu mūsdienu komponistiem, īpaši Pēteri Vasku.

Koncertā piedalīsies gan koris “Dzintars”, gan bijušo Ausmas Derkēvicas kormeistaru un dziedātāju kori (“Salve”, “Sonante”, “Senaiskalns”, “Atskaņa”, Ausmas Derkēvicas bijušo dziedātāju sastāvs “Gold Amber”), kurus diriģēs Aira Birziņa, Baiba Ozoliņa, Ginta Pētersone, Laimdota Ivule, Zane Kažēna, Inga Graumane. Koncerta īpašais viesis – Māris Sirmais.

LA.lv
LE
LETA
Kultūra
Miris igauņu lingvists un lībiešu kultūras pētnieks Mati Hints 1
2 dienas
IP
Ilze Pētersone
Kultūra
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Ilze Pētersone
2 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
Vārda un skaņas mijiedarbe dzejas un mūzikas vakarā koncertciklā “Iededz gaismu” Liepājā
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
“Skonto” stadiona mīklainais pircējs – Krievijas uzņēmējs no ietekmīgas ģimenes, vēsta raidījums
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Latviešu valoda zinātnē nosargāta?
5 stundas
LE
LETA
Kultūra
Vīrietis apēd 100 000 eiro vērtu mākslas darbu 1
5 stundas
LE
LETA
Dabā
Meklēt cimdus vai gumijas zābakus? Pirmdienas laika prognoze
8 stundas
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Bez naivuma
3 dienas