Kultūra
Māksla

Jūgendstila muzejā – Ziemassvētki itāliešu gaumē0

Publicitātes foto

No 7. decembra līdz 2019. gada 13. janvārim muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” interjers būs rotāts atbilstoši Ziemassvētku tradīcijām Itālijā – skaisti pušķota lielā egle viesistabā, krāšņi telpu dekori un interjera papildinājumi katrā muzeja telpā, LA.lv uzzināja muzejā.

Itālijas Ziemassvētku tradīcijas 20. gadsimta sākumā ir līdzīgas citām katoļu zemju ieražām, tomēr katrā valstī ir savas nianses. Ziemassvētku gaisotne jūgendstila interjerā radīta ar īpašām mākslinieces Tamāras Čudnovskas veidotām svētku rotām – papīra dekoriem ar Venēcijas karnevāla tematiku, maskām, vēdekļiem, Saules un Mēness motīviem un citiem.

Neatņemama sastāvdaļa ir svētku eglīte, to tradicionāli rotā ar sarkaniem un zelta akcentiem. Interjera rota ir arī Betlēmes aina − Kristus silītē no keramikas vai porcelāna.

Un kā gan bez ierastiem gardumiem – Ziemassvētku kēksa panettone svētku galdā. Īīpaša lieta, ko liek galdā svētku laikā, ir spēle, kas nāk no 16. gadsimta Itālijā – Tambola.

Izstādē apmeklētājus priecēs arī tematiskas izstādes. Vienā no tām ir desmit itāļu mākslinieku radītas skulptūras ar vienotu tematiku – Kristus piedzimšanas aina Betlēmē.

Tāpat muzejā varēs iepazīt interesantu itāļu Ziemassvētku tradīciju, kas saistīta ar Befanu. Befana ir raganiņa, kas bērniem svētkos nes dāvanas un saldumus. Taču ja bērns ir slikti uzvedies, tad Befana viņam pie eglītes vai kamīna dāvanu vietā atstāj oglītes. Mūsdienās ogli bieži ir aizstājušas melnas konfektes. Baltijas autorleļļu un rotaļlietu ģildes meistares mums ļaus ieskatīties dažādajos Befanas tēlos.

Ģimenes ar bērniem aicinātas piedalīties radošajās darbnīcās 8. decembrī plkst. 12 un 14, lai veidotu savus Ziemassvētku eglītes dekorus – papīra eņģeli kopā ar mākslinieci Tamāru Čudnovsku. Divas sestdienas, 22. un 29. decembrī plkst. 12 muzejs piedāvā piedzīvot kopīgu radīšanas prieku ģipša dekoru darbnīcā kopā ar mākslinieci un restauratori Ivetu Šveisbergu.

LA.lv