Kādas drogas lasīt jūlijā. Iesaka zāļu sieva Līga Reitere 0

Ogas, ziedi un laksti… Tik daudz garda un veselīga šomēnes jāpagūst sagādāt ziemai!

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Ventiņu zāļu sieva Līga Reitere iesaka jūlijā vākt amoliņa, gandrenes, augstiņa, deviņvīru spēka, dzelzenes, dilles, mārrutka, kaķpēdiņas, vanagnadziņa, liepas, pātaines, pelašķa, pēterpogas, retēja, rudzupuķes, vārnkājas, vējmietiņa, veronikas, vēršmēles, vīgriezes, virceles, zaķpēdiņas, zeltgalvītes, zilgalvītes ziedus, ceļtekas lapas, cigoriņa, kazrozes, māteres, naktssveces, nārbuļa, pūķgalves, raudenes, sētložņas, vanagvīķa ziedus un lakstus, kosas, mārsila, siliņa, sirmenes, spradzenes, spulgotnes, sunīša, suņmēles, sūrenes, sveķenes, trūkumzālītes, uzpirkstītes, vaivariņa lakstus, magones sēklas. Protams, tās vēl nav visas vasaras vidū lasāmās ārstnieciskās zālītes, jo vasaras vidus ir dāsns laiks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vislabākie pretsāpju līdzekļi no dabas veltēm ir asinszāle, ugunspuķe un pļavas ģerānija, kas jālieto, tējkaroti drogas aplejot ar glāzi verdoša ūdens. Ja gūti sasitumi vai asiņojoši nobrāzumi, derēs pelašķi vai nātres. Augu lapas vispirms jānoskalo, jāsasmalcina un ar marli jāpiesaitē sasitumam.

Kaķpēdiņas ziedu uzlējumu, novārījumu vai ekstraktu lieto žultsakmeņu slimības un hepatīta gadījumā, kā viegli nomierinošu un sāpes mazinošu līdzekli, ja ir kuņģa darbības traucējumi, vielmaiņas uzlabošanai aterosklerozes gadījumā un diurēzes veicināšanai. Droga novērš gludās muskulatūras spazmas, veicina žults sekrēciju, samazina žultsskābju koncentrāciju un bilirubīna saturu žultī, pastiprina žults­pūšļa tonusu, veicina kuņģa sulas un aizkuņģa dziedzera sekrētu aktivitāti.

Kosas lakstu preparātus lieto pret urinēšanas traucējumiem un bērniem pret slapināšanu gultā, nieru bļodiņas, urīnizvadceļu un urīnpūšļa iekaisuma un priekšdziedzera labdabīgas palielināšanās gadījumā. Ieteicami veciem cilvēkiem, ja ir aterosklerozes, sirds un galvas smadzeņu asinsvadu problēmas, nieru iekaisums. Vēl kosu lieto, lai apturētu dzemdes un hemoroīdu asiņošanu. Droga palīdz izvadīt no organisma smagos metālus, saista toksīnus, radionuklīdus, brīvos radikāļus, ietekmē saistaudu, gļotādu metabolisma un funkcionālos procesus.

Trejdaivu sunīša laksti der peldēm nātrenes, dažādas izcelsmes gremošanas traucējumu gadījumā, bērniem – arī piena kreves un galvas ādas seborejas novēršanai. Sunītis nedaudz pazemina asinsspiedienu.

Jūlijā vērts doties uz izcirtumu, lai nepalaistu garām aveņu sezonu. Tēja noder pret saaukstēšanos, jo sviedrēs un pazeminās temperatūru gripas, augšējo elpceļu iekaisuma, kā arī hroniska reimatisma gadījumā. Sula ieteicama, ja ir ateroskleroze un paaugstināts asinsspiediens. Avenes izmanto, lai uzlabotu zāļu garšu, remdētu slāpes, veicinātu gremošanas orgānu darbību. Ogām ir liela nozīme kā uzturlīdzeklim diētiskajos ēdienos un dzērienos. Tās lieto svaigas, sīrupā, ievārījumā, kompotā un sulā. Ārstnieciskas īpašības piemīt arī aveņu lapām.

Reklāma
Reklāma

Šomēnes nogatavojas mellenes. Tās uzlabo redzi, palīdz, ja ir gremošanas trakta darbības traucējumi, rūgšana un pūšana zarnās, caureja, kuņģa čūla. Mellenes īpaši ieteicamas maziem bērniem un veciem cilvēkiem.

Tiklīdz dārzā ienāksies upenes, arī tās vērtējamas kā ārstniecības droga, ko lieto kā spēcinošu līdzekli pēc smagām slimībām, saaukstēšanās, infekcijas slimību, hipertensijas, cingas, reimatisma, podagras, nieru un urīnizvadorgānu slimību gadījumā.