×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
2. augusts, 2013
Drukāt

Jūlijs bija trešais sausākais šajā gadsimtā

LETALETA

Šā gada jūlijs Latvijā ar vidējo nokrišņu daudzumu 62 milimetri novērojumu vēsturē ierindojas sausāko jūliju ilggadīgās datu rindas trešā desmita beigās, bet 21.gadsimtā tas bija trešais sausākais.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija liecina, ka nokrišņu daudzums šā gada jūlijā Latvijas lielākajā daļā bija mazāks par normu.

Aizvadītajos 21.gadsimta vasaras vidus mēnešos vismazāk nokrišņu ir bijis 2006.gadā – 19 milimetri, bet visvairāk nokrišņu bijis 2011.gadā – 119 milimetri.

Šogad jūlija pirmajā pusē sauss laiks bija Latvijas austrumu daļā, izņemot pašus dienvidaustrumus. Vietām, galvenokārt Vidzemē, ar lietu bija tikai viena līdz divas dienas, nokrišņu daudzumā sasniedzot 2-8% no pusmēneša normas. Savukārt mēneša otrajā pusē varēja izjust vasaras lokāli intensīvās lietusgāzes – tā Rīgā 19.jūlijā stundas laikā nolija pusei no dekādes nokrišņu normas līdzvērtīgs nokrišņu daudzums. 30.jūlijā Liepājā diennaktī nolijušais nokrišņu daudzums bija 87% no visa jūlija mēneša nokrišņu normas, tādējādi kļūstot par šogad pagaidām vislielāko diennaktī izkritušo nokrišņu daudzumu Latvijā. 22.jūlijā un 23.jūlijā kopā Krāslavas novada Piedrūjā nolija divām dekādes nokrišņu normām līdzvērtīgs nokrišņu daudzums.

Vislielākais nokrišņu daudzums mēnesī kopumā – 204% no mēneša normas – bija Daugavpilī. Tur jūlija dekādes normai līdzvērtīgs nokrišņu daudzums nolija trijās mēneša dienās.

Savukārt pērkona negaisi jūlijā tika piedzīvoti vidēji katru otro dienu. Teritoriāli visbiežāk tas bija Latvijas austrumu daļā.

Jūlija vidējā gaisa temperatūra šogad Latvijā bija plus 17,8 grādi, kas ir 0,8 grādus virs ilggadīgās vidējās normas, tādējādi ierindojot to siltāko vasaras vidus mēnešu ilggadīgās datu rindas trešā desmita vidusdaļā.

Šā gada jūlijs 21.gadsimtā ir piektais vēsākais. Vissiltākais gan šajā gadsimtā, gan visā ilggadējo jūliju datu rindā ar vidējo gaisa temperatūru plus 21,5 grādi ir bijis 2010.gada jūlijs, bet visdzestrākais 21.gadsimtā ir bijis 2004.gada jūlijs – ar gaisa temperatūru plus 16,3 grādi.

Jūlija gaitā diennakts vidējā gaisa temperatūra svārstījās no četriem grādiem virs normas jūlija sākumā un beigās līdz trīs grādiem zem tās 22.jūlijā. 5.jūlijā un 29.jūlijā dienā gaisa temperatūra pakāpās virs plus 30 grādiem, bet visaugstākā gaisa temperatūra – plus 30,9 grādi – tika sasniegti 5.jūlijā Rēzeknē. Daudzviet Austrumlatvijā šajā dienā tik karsts bija pirmoreiz.

Savukārt mēnesī viszemāk termometra stabiņš noslīdēja Ainažos, kur naktī no 16.jūlija uz 17.jūliju gaisa temperatūra pazeminājās līdz plus 5,8 grādiem, bet zāles virskārtā šai naktī vietām Austrumlatvijā temperatūra bija tikai divus līdz trīs grādus virs nulles.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+