×
Mobilā versija
+7.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
24. aprīlis, 2014
Drukāt

Jundi – Austrumi un Rietumi klavierspēlē


ReklāmfotoReklāmfoto

Lielajā ģildē 25. aprīlī uzstāsies 14. Šopena Starptautiskā pianistu konkursa laureāts, pazīstamais ķīniešu mūziķis Jundi. Programmā skanēs Bēthovens, Šopēns un Šūmanis.

Mūziķa Jundi mākslā ir sastapušies Austrumi un Rietumi. Kopš 2000. gada viņa vārdu laikam zina ikviens no 1,3 miljardiem Ķīnas iedzīvotāju, kad Jundi kļuva par pirmās prēmijas laureātu Starptautiskajā Šopēna pianistu konkursā Varšavā. Viņa klavierspēli iemīļojuši klausītāji arī citās pasaules valstīs.

Konkursa laikā Jundi bija tikai 18 gadi, kad viņš kļuva par visjaunāko laureātu Šopēna konkursa vēsturē un par pirmo ķīniešu pianistu, kas uzvarējis šajā konkursā, turklāt pirmo vietu iegūstot pēc 15 gadiem, jo 15 gadus pirmā vieta konkursā netika piešķirta nevienam. Šopēna biedrība dāvāja viņam speciālbalvu par polonēzes labāko atskaņojumu. Jundi uzvara izvērtās sensācijā, kurai līdzīgas nav bijis.

“Šopēns atnesa jauneklim slavu un kļuva par svarīgāko komponistu mākslinieka repertuārā. Šopēna mūzika arī mudināja viņu tālākām studijām. Strādnieku ģimenē uzaugušais Jundi klavierspēli bija mācījies Ķīnā, taču pēc uzvaras konkursā vēl sešus gadus slīpēja savu meistarību Vācijā, Hannoveres Mūzikas un teātra augstskolā,” atklāj Hermaņa Brauna fonda pārstāvji un piebilst, “ja par Jundi saka, ka viņa tehnika ir nevainojama un enerģija – neierobežota, tā ir taisnība. Ja viņš tiek dēvēts par romantiķi, arī tā ir patiesība. Viņš tiek aicināts koncertēt pasaules lielākajās koncertzālēs: gan Ņujorkā, gan Londonā, kā arī Parīzē, Maskavā, Sanktpēterburgā, Pekinā un Tokijā. Viņš uzstājas ar pirmklasīgiem orķestriem un tādiem slaveniem diriģentiem kā Seidzi Ozava, Rikardo Šaijī, Daniēls Hārdings, Valērijs Gergijevs, Gustavo Dudamels.”

Dzimtenē ar viņu lepojas. Jundi dzīves stāsts ir iedvesmojis miljoniem bērnu mācīties klavierspēli. Jundi viņiem ir dzīvs paraugs, jo slavenais pianists pastāvīgi koncertē gan provinču galvaspilsētās, gan Ķīnas mazpilsētās. Viņš sniedz meistarklases ne vien Londonā un Kembridžā, bet arī savā dzimtenē, kur kopš 2012. gada ir Sičuaņas konservatorijas profesors. Līdztekus tam Jundi ir arī Ķīnas Sarkanā Krusta biedrības vēstnieks.

Skaņu ierakstu firmās “Deutsche Grammophon” un “EMI Classics” viņa diskogrāfija ir plaša un izsmalcināta. Jundi ierakstu klāstā ir Šopēna, Bēthovena un ķīniešu komponistu mūzika. Viņš uzskata, ka mūzikas māksla nedrīkst pārvērsties konveijerā, tādēļ klajā laiž ne vairāk par vienu disku gadā.

“Šobrīd man liekas, ka esmu nonācis Šopēnam vēl tuvāk. Viņš ir dzidrs un vienkāršs, viņa skaņdarbi ir skaisti un dziļi. Jūtu, ka pirms desmit gadiem spēlēju Šopēnu akadēmiskā manierē. Tagad spēlēju brīvāk. Esmu kaismes pilns un domāju, ka tieši šobrīd spēju pa īstam interpretēt ģeniālā poļu komponista skaņdarbus,” tā teic Jundi.

Jāpiebilst, ka Šopēna dzimtenē 2010. gadā Jundi tika apbalvots ar zelta medaļu “Gloria Artis” par izcilu ieguldījumu Polijas kultūrā.

Varbūt noder!!


25. IV 19.00 – Lielā ģilde

Biļetes: “Biļešu serviss” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 7 – 45

Vairāk informācijas: www.hbf.lv

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+