×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
28. novembris, 2012
Drukāt

Jundzis: Latviešu valodas aizsargāšanai ir svarīga pašapziņa

Foto - LETAFoto - LETA

Latviešu valoda ir viena no lielākajām Latvijas bagātībām, ar kuru pamatoti varam lepoties, bet tās aizsardzībā liela loma ir pašapziņai, trešdien Latvijas Televīzijas raidījumā “Labrīt, Latvija!” sacīja Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) viceprezidents Tālavs Jundzis.

Uz jautājumu, kas ir latviešu nacionālās identitātes simbols, viņš atbildēja, ka tā, pirmkārt, ir latviešu valoda, kas ir viena no vecākajām pasaulē, un bagātais tautasdziesmu krājums, kas ir unikāls pasaules kontekstā.

“Domāju, ka [latviešu] valoda ir bijusi apdraudēta visos laikos, vai tie ir bijuši vācu vai krievu laiki, vai pašlaik globālā pasaule ar angļu valodas noteicošo ietekmi. Līdz ar to valoda vienmēr ir bijusi jāaizsargā. Bet kā mums tas izdodas, ir atkarīgs arī no tā, cik mums ir liela pašapziņa un cik mēs nacionālo identitāti visu laiku mēģinām paturēt prātā un arī pētīt,” sacīja Jundzis.

Pēc viņa teiktā, zinātniskie pētījumi ir tie, kas palīdz valodu nosargāt un bagātināt. Šī gada laikā iznākušas vairākas latviešu valodai veltītas grāmatas – latviešu valodas gramatika jaunā versijā, latviešu vietvārdu vārdnīca un citas.

Runājot par tautiešiem ārzemēs, Jundzis uzskata, ka viņu latviskās identitātes izjūta bieži vien pat ir daudz lielāka nekā latviešiem, kas ikdienā dzīvo Latvijā. “Mans subjektīvais iespaids ir tāds, ka lielākā latviešu daļa ārzemēs, arī tie, kas ir aizvainoti, tomēr ar savu latvisko identitāti lepojas,” sprieda LZA viceprezidents.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+