×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
25. maijs, 2016
Drukāt

Jūnija beigās sola iepazīstināt ar ilgi vilcināto e-veselības sistēmu (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Daina Mūrmane-Umbraško.

Lai gan e-veselības projekts darbu sāks ar 1.decembri, no Jāņiem paredzēts pārejas process, kurā sistēma tiks publiskota un pamazām notiks pāreja uz to, trešdien Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē stāstīja Nacionālā veselības dienesta direktore Daina Mūrmane-Umbraško, kura ir atbildīga par projektu.

NVD direktore uzsvēra, ka faktiski projekts tiks uzskatīts par ieviestu, ja decembrī pacientiem varēs sistēmā izrakstīt e-receptes un izsniegt darbnespējas lapu.

Līdz šim sistēmu izvēlēts nepublicēt plašākai auditorijai, jo konstatētas vairākas drošības nepilnības. Mūrmane-Umbraško skaidroja, ka personas datu aizsardzība ir viens no iemesliem kāpēc sistēma pagaidām nav pieejama. “Drošības auditā tika konstantētas drošības ievainojamības. Projekta izstrādātājs “Lattelecom” šobrīd ir novērsis konstatētās ievainojamības, taču mēs lielu uzmanību pievēršam datu aizsardzībai,” sacīja NVD direktore.

Mūrmane-Umbraško skaidroja, ka NVD sadarbojas ar dažādām organizācijām. “Sistēma ir pieejama NVD, mēs veicam apmācības – apmācītas ap 2000 ārstniecības personu, arī testēšanā tiek iesaistīti. Mēs neinformējam pacientus par e-veselības progresu, jo sistēma nav pieejama. E-veselības sistēma būs liels portāls, kur pacientam būs savs kabinets, kur būs pieejama visa informācija par viņa veselību, kas ir pieejama valstij,” sacīja NVD direktore.

Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) piebilda, ka e-veselības sistēmas lietošana būs obligāta, nepieslēgties tai veselības institūcijas nevarēs. Lielākie ieguvumi no sistēmas būšot naudas un procesu caurskatāmība.

“Sistēma uztvers katru pacientu kā vienu pacientu, arī izslēdzot dublēšanos. Tiks iegūta informācija par veselības jomu, kāda mums līdz šim nav bijusi. Ārsti tiks atbrīvoti no vairākiem birokrātijas procesiem. Pacientiem tas nozīmētu, ka, ietaupoties valsts naudai uz dublēto pasākumu rēķina, nauda paliks pāri pieejamības uzlabošanai. Būs arī izveidota e-rinda, kas nodrošinās efektīvu rindu izveidi. Tāpat ārsts redzēs, ko citi ārsti ir izrakstījuši – kādas zāles un ārstniecības metodes, kas līdz šim bieži radījis neskaidrības,” sacīja Belēvičs.

Mūrmane-Umbraško pauda, ka projekta ieviešanas termiņš pašlaik ir 1.decembris, kad Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), kura ir atbildīga par informāciju tehnoloģiju ieviešanu, dosies pārbaudīt izstrādāto e-veselības sistēmas ieviešanu.

“Līdz 2015.gada decembrim bija jānodod programmatūra, tā arī tika izdarīts, bet ministrija deva papildu laiku, lai pārbaudītu programmatūru. Projektu nav izdevies ieviest paredzētajā laikā, jo projektam vairākas reizes mainījusies komanda un atbildīgie, kā arī projekts ir ļoti liels. Šis ir pirmais tik liels informāciju tehnoloģijas projekts, valsts nespēj to nomenedžēt. Arī izstrādātājs veic nodevumus ar kļūdām, līdz pat 20%, kas ir augsts cipars,” sacīja Mūrmane-Umbraško.

Jau ziņots, ka Saeimas Pieprasījumu komisijas deputāti trešdien uzklausīja veselības ministru Belēviču par e-veselības projekta virzību.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Kad būs obligātā veselības apdrošināšana? Atbildēt

    Ar e-veselības sistēmu obligāto veselības apdrošināšanu neaizvietot! Slimokases-kā Igaunijā,Lietuvā,mūsu politiķu daudz kritizētajā Grieķijā un citās ES valstīs-izvairās pat pieminēt!

  2. GALVENAIS-lai būtu moderni!! Atbildēt

    Vai “e-veselība” nebūs kaut kas līdzīgs paaugstinātas maksas telefonu numuriem gandrīz pusē Rīgas ārstniecības iestāžu,pa kuriem piezvanot (pēc podzinu 1,2.3.4 spaidīšanas) ir jāmaksā 7 centus ne tikai par katru sarunas minūti,bet pat par klausulē atskaņoto mūziku un daudzkārtējiem atgādinājumiem,ka visi operatori šobrīd ir aizņemti un padomu,ka iespējams piezvanīt arī vēlāk ( ja nu kādam tas pat neienāk prātā)! Atgādināšu,ka pacientiem šāda gaidīšana,kad atbrīvosies operators, pie ieslēgta centu skaitītāja, dažreiz ilgst pat 15-20 minūtes!!

  3. Gaidām skaidru atbildi Atbildēt

    Kad beidzot sagaidīsim (un vai vispār sagaidīsim) nesalīdzināmi ilgāk novilcināto un daudz nepieciešamāko obligāto veselības apdrošināšanu? Kas mūsu politiķiem tik ļoti nepatīk Igaunijas un Lietuvas slimokasēs?

Draugiem Facebook Twitter Google+