×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
24. maijs, 2015
Drukāt

Jūnijā Latvijas gaisa telpā sāksies patruļlidmašīnu zemie lidojumi (2)

Foto-LETAFoto-LETA

NATO Baltijas gaisa telpas patruļlidmašīnas Gaisa spēku aviācijas bāzes Lielvārdes lidlaukā.

Jūnijā Latvijas gaisa telpā sāksies militāro gaisa kuģu zemie lidojumi, kas nepieciešami, lai patruļlidmašīnu piloti varētu uzturēt kvalifikāciju un atbilstošas spējas, liecina informācija militāro ziņu portālā “Sargs.lv”.

Nacionālie bruņotie spēki (NBS) norāda, ka katras suverēnas valsts viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir kontrolēt un nepieciešamības gadījumā arī aizsargāt ne tikai sauszemes un jūras, bet arī valsts gaisa telpas robežu. Kopš Latvija iestājusies NATO, Latvijas gaisa telpa nepārtraukti tiek patrulēta.

Krievijas rīcība Ukrainā ir kardināli mainījusi drošības situāciju Eiropā un pasaulē, tāpēc Latvijai ir īpaši svarīgi stiprināt sadarbību ar NATO dalībvalstīm, lai garantētu Latvijas robežu neaizskaramību un valsts aizsardzību. Apliecinot NATO atbalstu, vairākas dalībvalstis ir nosūtījušas papildu lidaparātus patrulēšanai alianses gaisa telpā virs Baltijas valstīm, kā arī dalībai militārajās mācībās.

NBS norāda, ka, diskutējot par to, kā iespējami efektīvāk stiprināt Baltijas valstu drošību, ir skaidrs, ka viens no galvenajiem priekšnoteikumiem ir reāliem apstākļiem tuvi mācību vingrinājumi, arī ar dažādu veidu militārajiem gaisa kuģiem. Viens no mācību un vingrinājumu veidiem ir gaisa kuģu zemie lidojumi. Tie ir specifiski militāri taktiskie lidojumi, kas nepieciešami, lai militāro gaisa kuģu piloti varētu uzturēt kvalifikāciju un atbilstošas spējas.

Jau pašreiz gaisa telpas patruļlidmašīnas veic lidojumus nelielā augstumā, lai vizuāli identificētu tos gaisa kuģus, kas pārkāpj lidojumu noteikumus. Tomēr šādi lidojumi, kas tiek uzskatīti par kaujas lidojumiem, var notikt pilnvērtīgi un droši tikai tad, ja iepriekš ir veikti treniņlidojumi, apzinot Latvijas dažādo vietu ģeogrāfiskās, reljefa, laika apstākļu un citas specifiskās īpatnības. Pilots, zaudējot kādu kvalifikāciju – lidojums formācijā, zemā augstumā, sliktos laika apstākļos vai navigācijas lidojums, zaudē pielaidi veikt kaujas lidojumus. Tāpēc arī Baltijas valstu, tostarp Latvijas gaisa telpā, notiek regulāri treniņlidojumi šo kvalifikāciju saglabāšanai, bet līdz šim Latvijas gaisa telpā, izņemot gaisa telpu virs Ādažu poligona, nav notikuši zemie lidojumi.

Šādi apmācību lidojumi notiek arī citās NATO un ES dalībvalstīs, tostarp Lietuvā un Igaunijā, un tie tiek uzskatīti par ierastu praksi. 1.jūnijā stājas spēkā jauna zemo lidojumu sistēma, kas nosaka militāro gaisa kuģu zemo lidojumu veikšanu Latvijā.

Šī lidojumu sistēma atbilst Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācijas (EUROCONTROL) un NATO drošības standartu prasībām un nosacījumiem, kas jāievēro militārajiem gaisa kuģiem ES un Latvijas gaisa telpā.

Zemos lidojumus Latvijas gaisa telpā ir atļauts veikt tikai noteiktās lidojumu zonās (EVR) darbdienās diennakts gaišajā laikā no plkst.8 līdz 18, nepārsniedzot triju stundu ilgumu, un tie nedrīkst būt zemāki par 61 metru virs pārlidojamās virsmas (tas nozīmē – ne zemāk par 61 metru, piemēram, virs sakaru torņa vai kāda cita virszemes objekta) un ne augstāki par 610 metriem virs pārlidojamās virsmas. Zemie lidojumi netiek veikti virs apdzīvotām vietām, kurās ir vairāk nekā 5000 iedzīvotāju, kā arī virs valsts nozīmes paaugstinātas bīstamības objektiem, rūpnieciskā riska teritorijām un no 1.marta līdz 1.novembrim – virs dabas rezervātiem, nacionālajiem parkiem un dabas lieguma “Lubāna mitrājs”.

Gan zemie lidojumi, gan tikai līdz šim veikti tā sauktie augstie lidojumi Latvijas gaisa telpā notiek tikai normatīvajos aktos noteiktajā augstumā un ātrumā, līdz ar to militāro gaisa kuģu radītais troksnis ir īslaicīgs un nenodara kaitējumu cilvēkam.

Pirmais militāro gaisa kuģa zemais lidojums Latvijas gaisa telpā notiks 8.jūnijā no plkst.11 līdz 12 un no plkst.15 līdz 16. Tie turpināsies arī no 9. līdz 12.jūnijam šajos pašos laikos.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Zigurds Mežavilks Atbildēt

    Analfabetiskie rakstītāji palaiduši garāmgalveno junumu, ka ASV laidōs darbā treicienlidmaāinu A-10, kura slavena ar to ka kā konsevu bundžas sašāva 4000 krievu tanku Husiena armijā Irakā. žēl, ka amerikāni ar A 10 nav gājuši palīga Ukrainai. Vējoņa aizsardzības ministrija pērka no angļiem vecmodīgus kāpurķēžu spēkaratus, kamēr Igaunija no somiem igā’dājās riteņotus pasaulēmodernākos peldošos brruņuratus Sisu. Latvijas apruņojusm tad papildinātu Igaunijas sistemu. Vejonim laikam citas interses, kas nesaksrotar Latavijas aizsardzību,kurai nav armija bet tikai bruņotie spēki paris kājnieku brigāžu lieleumā un daudz admirālu, ģenerālu un pulkvešu. Bet naav aviācijas un nopietnas kara flotes.

  2. Aviznieki, vai kadreiz nacies redzet militaro tehniku, taja.skaita lidmasinas? Tas, par ko rakstat, nav aviosovs.

Draugiem Facebook Twitter Google+